Přejít na obsah

Zdravotní gramotnost Čechů je špatná, patří k nejhorším v EU

zpět
26.8.2015
lékař, praktik, měření tlaku, hypertenze, ordinace
zvětšitlékař, praktik, měření tlaku, hypertenze, ordinaceZdroj: Shutterstock

lékař, praktik, měření tlaku, hypertenze, ordinace | Zdroj: Shutterstock

 

Zdravotní gramotnost Čechů je špatná a pohybuje se na posledních místech v Evropské unii. Upozornil na to předseda České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně (ČLS JEP) Štěpán Svačina.

Lékařské i pacientské organizace se na dnešním setkání v Kaiserštejnském paláci v Praze shodly, že chtějí zdravotní gramotnost Čechů a komunikaci mezi pacienty a lékaři zlepšit. Přispět ke zlepšení by měla podle Svačiny ministerstva zdravotnictví i školství.

Podle Svačiny má vinu na nedostatečné zdravotní gramotnosti kromě ministerstva zdravotnictví i resort školství, který schvaluje vzdělávací materiály. Příkladem uvedl, že učebnice Výchova ke zdravotnímu životnímu stylu obsahuje zavádějící informace. Napsali ji prý pedagogové bez lékařské oponentury.

Svačina ve svém projevu také připustil, že Česká lékařská společnost JEP se komunikací s pacienty doposud zabývala málo. „V České republice máme obrovské rezervy. Na diagnózy se přichází pozdě. Pacienti jsou málo vzdělaní a přicházejí relativně pozdě k lékaři. Neuvědomují si závažnost nemoci a málo spolupracují v léčbě,“ doplnil.

Dostupnost lékařské péče se podle něj postupně zlepšuje a nových léčebných postupů a léků přichází mnoho, přesto má Česko ještě rezervy. Dlouho trvá, než se nový lék k pacientům dostane.

Výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu, která setkání zorganizovala, Jakub Dvořáček vyzval ministerstvo zdravotnictví, aby dostatečně využilo nové evropské fondy se stovkami miliard korun.

Náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová ČTK řekla, že směr, jakým se bude české zdravotnictví ubírat, určuje 13 akčních plánů. Ty schválila minulý týden vláda. „Je tam i akční plán, který se týká velmi důležité zdravotní gramotnosti,“ dodala. Do budoucna souvisí s otevřením takzvaných center zdraví, která by se v krajích měla zaměřovat na osvětu odborné i laické veřejnosti i prevenci onemocnění.

O pacientských organizacích se mluví i na půdě Evropského parlamentu, v žádných dokumentech ale podle europoslankyně Kateřiny Konečné (KSČM) nejsou. V rámci Evropy prý spolu tyto organizace nespolupracují. Propojit by je podle Konečné měly nové projekty, které EP připravuje.

Zástupci 75 pacientských organizací dnes diskutovali s 12 vybranými odbornými lékařskými společnostmi o možnostech zlepšení lékařské péče i problémech pacientů. ČLS JEP sdružuje zhruba 35.000 členů, lékařů a pracovníků ve zdravotnictví. Odborných lékařských spolků má až 130.


Komentovat článek: Zdravotní gramotnost Čechů je špatná, patří k…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Zdravotní gramotnost Čechů je špatná, patří k…

Komentáře

1 komentář
vk Negramotnost se týká i lékařů  | 26. 08. 2015 14:26

Že jsou pacienti negramotní vyplývá z reklam, u nichž na každou potíž existuje lék (nejlépe ten placený pacientem) a že vše se dá zjistit nejrůznějšími vyšetřeními od MR až po vyš. meridiánů, aury a kdoví ještě čeho, vše zase za peníze. To vše propaguje televize a ostatní masmédia, aby byly populární, ale také lékaři, aby měli dost pacientů, nejlépe cash platících ale i na pojišťovnu to také něco hodí. A samozřejmě to inzerují i výrobci léků a přístrojů. (Přes polovinu informací pro laiky ale i pro odborníky je zfalšovaných).Myslíte si, že je normální, aby pacient užíval přes 10 léků, aby chodil na pravidelné kontroly (doživotní) k několika odborníkům. Komerční zblblost postihuje vše, i zdravotnictví, nejen pacienty ale i lékaře, za což se stydím.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné