Přejít na obsah

Zdravotní klaun? Kdo to vlastně je?

zpět
4.8.2006

Léčba humorem. Tak lze stručně charakterizovat projekt Zdravotní klaun. Koncept "léčby humorem" přinesl do České republiky Američan Gary Edwards. První nemocnice s dětskými pacienty začal navštěvovat v roce 1998 a po několik let projekt financoval z vlastních úspor...

Na základě pozitivních ohlasů inicioval koncem roku 2001 vznik občanského sdružení.

Dnes pracuje v České republice 20 profesionálních zdravotních klaunů, kteří pravidelně navštěvují dlouhodobě nemocné děti v 15 nemocnicích.

Zájem z nemocnic je obrovský

Ročně zdravotní klauni navštíví zhruba 13 tisíc nemocných dětí. Programy zdravotních klaunů jsou pro nemocnice zdarma, všechny náklady jsou hrazeny z peněžních darů. Skutečný zájem o návštěvy zdravotních klaunů ze strany nemocnic je však trojnásobně větší, než jsou současné možnosti občanského srdužení.

Klauni působí v mnoha zemích

V současnosti jsou profesionální zdravotní klauni považováni za účinnou součást léčebného procesu na dětských odděleních nemocnic ve světě i ve všech vyspělých evropských zemích, například v Rakousku, Německu, Holandsku, Itálii, Dánsku, Belgii, Maďarsku, Slovinku, Slovensku a také v České republice.

Gary: Dělám si ze sebe legraci

„Náplní mé práce je dělat si legraci sám ze sebe, z nemocnice, z vyšetření a léčebných zákroků, z lékařů i sestřiček, protože tím, že se děti smějí, přestávají se bát,“ popsal stručně svoji činnost zakladatel myšlenky Zdravotních klaunů v České republice Gary Edwards.

Regionální deníky


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Regionální deníky

Komentovat článek: Zdravotní klaun? Kdo to vlastně je?

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné