Zdravotní klaun? Kdo to vlastně je?

Léčba humorem. Tak lze stručně charakterizovat projekt Zdravotní klaun. Koncept „léčby humorem“ přinesl do České republiky Američan Gary Edwards. První nemocnice s dětskými pacienty začal navštěvovat v roce 1998 a po několik let projekt financoval z vlastních úspor…

Na základě pozitivních ohlasů inicioval koncem roku 2001 vznik občanského sdružení.

Dnes pracuje v České republice 20 profesionálních zdravotních klaunů, kteří pravidelně navštěvují dlouhodobě nemocné děti v 15 nemocnicích.

Zájem z nemocnic je obrovský

Ročně zdravotní klauni navštíví zhruba 13 tisíc nemocných dětí. Programy zdravotních klaunů jsou pro nemocnice zdarma, všechny náklady jsou hrazeny z peněžních darů. Skutečný zájem o návštěvy zdravotních klaunů ze strany nemocnic je však trojnásobně větší, než jsou současné možnosti občanského srdužení.

Klauni působí v mnoha zemích

V současnosti jsou profesionální zdravotní klauni považováni za účinnou součást léčebného procesu na dětských odděleních nemocnic ve světě i ve všech vyspělých evropských zemích, například v Rakousku, Německu, Holandsku, Itálii, Dánsku, Belgii, Maďarsku, Slovinku, Slovensku a také v České republice.

Gary: Dělám si ze sebe legraci

„Náplní mé práce je dělat si legraci sám ze sebe, z nemocnice, z vyšetření a léčebných zákroků, z lékařů i sestřiček, protože tím, že se děti smějí, přestávají se bát,“ popsal stručně svoji činnost zakladatel myšlenky Zdravotních klaunů v České republice Gary Edwards.

Regionální deníky

Zdravotní klaun? Kdo to vlastně je?
Ohodnoťte tento článek!