Přejít na obsah

Zdravotní péče o Středočechy je dle ČLK ohrožena; kraj to odmítá

zpět
16.10.2008

Mezi ODS a ČSSD se dva dny před krajskými volbami rozhořel spor o úroveň zdravotní péče ve středních Čechách. Odstartovalo ho vyjádření prezidenta České lékařské komory, podle něhož zdraví a bezpečnost pacientů v regionu ohrožuje nedostatek lékařů...

Kubek poukázal na údajnou personální krizi na internách v mělnické a neratovické nemocnici. Vzápětí se ozvali sociální demokraté, podle nichž je nepříznivý stav důsledkem privatizace. Hejtman Petr Bendl (ODS) i vedení dotčených zdravotnických zařízení Kubkovo tvrzení důrazně odmítli s tím, že provoz byl omezen kvůli dlouho plánované údržbě.

Kubek vycházel z informací primáře záchranné služby mělnické oblasti Zdeňka Tlustého, který si v dopise primáři druhé interní kliniky pražské Nemocnice na Bulovce Jiřímu Koskubovi postěžoval, že na mělnické interně je z personálních důvodů využíváno jen 75 procent kapacity lůžek.

Do konce října je podle Tlustého kvůli nedostatku personálu také uzavřena interna městské nemocnice v Neratovicích. Žádal proto Koskubu o možnost přivážet pacienty do Prahy.

Kubek ČTK řekl, že tyto informace jen postoupil dál. Současná legislativa podle něj komoře ani neumožňuje personální zajištění nemocnic plošně prověřovat.

„Upozorňujeme pouze na nějakou špičku ledovce, která se objeví. V poslední době to byl třeba Havířov, v dané chvíli problém Mělník,“ dodal Kubek.

Podle Bendla ale v Mělníku ani Neratovicích žádná personální krize nehrozí. V první z nemocnic pouze modernizují sály a v druhé malují.

„V žádném případě nejde o to, že by ubýval počet lékařů,“ zdůraznil hejtman. Podivil se nad dopisem Tlustého, který je podle něj nestandardní, i nad načasováním celé věci. „Je evidentní, že to slouží k politickým cílům,“ prohlásil Bendl.

Podotkl také, že šéf ČLK Kubek je známým středočeského volebního lídra ČSSD Davida Ratha a primář Koskuba, jemuž byl Tlustého dopis adresován, kandiduje za stejnou stranu do Senátu.

Na dotaz ČTK, zda může mít sepsání dopisu pro Tlustého nějaké důsledky, Bendl uvedl, že by nechtěl přilévat oleje do ohně. „Vyřešíme to v klidu,“ poznamenal.

Ředitel středočeské záchranné služby Robert Zelenák namítl, že Tlustý neměl důvod žádat o pomoc primáře pražské nemocnice. „Ani jeden z těch dvou pánů by takový problém nemohli řešit,“ podotkl.

Dopis mu Tlustý poslal 8. října na vědomí a Zelenák nechal celou situaci prověřit. Žádné problémy ale neodhalil, což podle něj dokládá i statistika výjezdů.

Tlustý si v dopise stěžoval, že záchranná služba pro mělnickou oblast je kvůli špatnému personálnímu zajištění nemocnic nucena často vozit pacienty do Mladé Boleslavi, Brandýsa nad Labem či Roudnice a dalších zdravotnických zařízení.

Bendl k tomu uvedl, že v období od 1. září do 14. října mělnická záchranka zaznamenala 141 převozů. Z toho do Brandýsa jich zamířilo 13, do Boleslavi tři a do Roudnice jeden. Třináct převážených pacientů skončilo v Praze. „To znamená, že se neděje nic mimořádného,“ míní hejtman.

Tlustý ČTK řekl, že šlo jen o dopis adresovaný kolegovi, ve kterém chtěl nastínit nějaké nové možnosti. „Jsem lékař, který jezdí v autě, starám se o lidi a na lidech mi záleží. Chtěl jsem jen, aby se babičky a dědečkové třeba mohli dostat do pohodlnější nemocnice,“ uvedl.

Dopis byl podle Tlustého určen výhradně Koskubovi, a proto ho mrzí jeho zveřejnění. „To, že ho (Koskuba) politicky rozmázl, je věc, která mě hluboce znechutila,“ dodal Tlustý.

Ředitel neratovické nemocnice Miroslav Vacek považuje celou věc za předvolební válku. „Od léta malujeme dvě třetiny nemocnice, interna nám zbývá jako poslední. Otevírat ji budeme do 27. října,“ řekl ČTK.

Omezením péče na interním oddělení kvůli nedostatku personálu odmítají i v mělnické nemocnici. „Deset lůžek z interny jsme přesunuli ve prospěch infekčního oddělení kvůli žloutence, to je ale taky jediný důvod,“ řekla ČTK náměstkyně ředitele pro ošetřovatelskou péči Eva Pavelková.

Podle ní budou po opadnutí epidemie lůžka přesunuta zpátky. „Rozhodně nejsou odmítáni žádní pacienti záchranné službě, na interně máme pořád ještě volná místa,“ dodala Pavelková.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Zdravotní péče o Středočechy je dle ČLK…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Zdravotní péče o Středočechy je dle ČLK…

Komentáře

dalších 24 komentářů
Emily Re:Re:Nejde o volby, jde o zdraví  | 26. 10. 2008 00:03

Peníze???....co to je?neznám :-(((

Marcela Sojáková Re:Re:Nejde o volby, jde o zdraví  | 20. 10. 2008 14:09

Ano ,ČLK požadavel Loku podporuje.Také se spolu s Lokem podílela na paragrafovém znění návrhu zákona o nepodkročitelných platových minimech za základní pracovní dobu dle kvalifikace doktorů,zaměstnanců. To zase jistě bude řevu,že je komora odborářská a že Lok je socialistický apendix,který chce petrifikovat špatné ohodnocení. Tedy jen opakuji- jde o zakotvení nepodkročitelnho minima- abychom se vysmekli zákl. mzdám na úrovni kopáčů - maximum je pochopitelně neohraničeno.Jde prosím o násobky průměrné mzdy ve státě,to zase pro ty,co budou kvílet,že na " západní " platy naše ekonomika nemá.

van Gogh Re:Re:Nejde o volby, jde o zdraví  | 17. 10. 2008 17:21

Odpoved jsem nedostal. Mam pocit, ze LK staci konstatovani, ze situace je spatna, take diky vladnoucim politikum a tim skonci. Volic uz si udela obrazek a bude hlasovat pro Ratha. To je ale zoufale malo panove. Jsem presvedceny, ze levice doktorum prida [nakonem jim pridali naposledy za Zemana] a taky o tom, ze to dlouhodobe nic nezmeni. Dokud se bude komora ostychat chovat jako odborova organizace, tak je to v podstate registr lekaru, ktery btv slouzi jako drahy diskusni krouzek, odrazovy mustek ke kariere mimo praktickou medicinu a pak taky jako dobry reprezentant nasich lekaru v cizine. To vse je za ty penize mizerne malo. Rozhodl jsem se vystoupit z LK a neplatit ji prispevky [mohu si to dovolit, jsem mimo] a pokud LOK nebo nekdo jiny dokaze, ze dojde ke stavce za vyssi platy, tak rad prispeju jim. Protoze radeji budu prispivat stavkujicim doktorum nez reprezentantum lekaru v LK.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné