Zdravotní pojištění zažije revoluci

Titulní obrázek

Julínek navrhuje tři typy pojistek. Jde o největší změnu za sedmnáct let. Velká reforma zdravotnictví, kterou chce od roku 2009 prosadit ministr Tomáš Julínek (ODS), přinese největší změny zdravotního pojištění v polistopadové historii…

Čeští pacienti si totiž budou moci nejen připlatit za nadstandardní péči, ale vůbec poprvé si vybrat mezi třemi druhy zdravotního pojištění. Kromě běžného zdravotního pojištění, které znají lidé už dnes, začnou pojišťovny pacientům nabízet pojištění s vyšší spoluúčastí. Bude postavené na podobném principu jako pojištění auta: můžeš mít levnější pojistku, ale když onemocníš – máš smůlu. Připlatíš si ze svého.

Za více risku více peněz

Pokud pacient, který si vybral tuto pojistku, onemocní, bude platit ze svého 10 až 20 procent ceny péče. Když ale zůstane celý rok zdravý nebo bude nemocný jen minimálně, pojišťovna mu část ušetřených peněz jako bonus vrátí.

A peníze budou pojišťovny vracet i lidem, kteří se dobrovolně rozhodnou pro třetí druh pojistky, která spočívá na tzv. řízené péči. Její princip je jednoduchý: za to, že bude pacient chodit jen k lékaři, kterého mu určí pojišťovna, dostane zpět část peněz, které tím pojišťovna ušetří.

Druhou možností je, že pojišťovna určí pacientovi zdravotnická zařízení, do kterých může chodit se svými problémy. „Když bude například pražský pacient potřebovat umělý kyčelní kloub, pojišťovna mu určí nemocnici, která dělá operaci kvalitně, a přitom za slušné peníze,“ vysvětluje Julínkův poradce Hroboň. Jediné, co zůstane u všech třech pojistných plánů stejné, je výše povinného pojištění. Ta se nezmění a bude stejně jako dnes dělat 13,5 procenta z platu.

Lidovci hrozí

K tomu, aby měly pojišťovny motivaci různé plány nabízet, jim chce dát Julínek oproti dnešku mnohem víc pravomocí. Pojišťovny se mají přeměnit na akciové společnosti a mají mít možnost vytvářet zisk.

Jenže právě to, že by pojišťovny mohly část peněz posílat svým akcionářům, se nelíbí opozici a ani koaličním lidovcům. „Nesouhlasíme s tím, aby zdravotní daň sloužila k tomu, aby podnikatelé vytvářeli zisk,“ říká poslanec KDU-ČSL Jiří Carbol.

Proti by hlasoval i jeho stranický kolega Ludvík Hovorka a několik dalších lidoveckých poslanců. Pokud je Julínek nepřesvědčí, je ohrožena celá reforma zdravotnictví. Julínek ji chce totiž předložit ve sněmovně do konce června jako jeden balík.

Ustupovat lidoveckým požadavkům, aby pojišťovny nemohly vytvářet zisk, ale Tomáš Julínek rozhodně nechce. „Jednoznačně říkáme, že zisk ve zdravotnictví není sprosté slovo. Kompromis můžeme udělat v tom, že zpřesníme, jak budou moci pojišťovny se ziskem pracovat,“ říká Julínkův mluvčí Tomáš Cikrt.

Celý článek si můžete přečíst na serveru Hospodářských novin iHNED nebo ZDE.

Petr Vašek, iHNED.cz

Ohodnoťte tento článek!