Zdravotní pojišťovna MV dá 170 miliónů na prevenci

Titulní obrázek

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra vydá v příštím roce 170 miliónů korun na preventivní programy, což je nejvíc v historii této pojišťovny. Výdaje nebudou hrazeny ze základního zdravotního pojištění…

„Na prevenci půjde o 4,3 procenta víc peněz než letos,“ řekl včera generální ředitel pojišťovny Karel Šatera.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Zdravotní pojištění zažije revoluci
Pojišťovny lidem nadělí dárky

Přispějí na očkování

Pojišťovna již přispívá například děvčatům na očkování proti rakovině děložního čípku. Od ledna jako první zdravotní pojišťovna v ČR přispěje i chlapcům od 9 do 15 let na očkování proti lidskému papilomaviru (HPV). „Papiloma vir je velice nebezpečný, neboť je původcem rakoviny děložního hrdla (čípku), kterým ročně onemocní v ČR přibližně 1000 žen a 400 z nich zemře,“ řekl doktor Vladimír Dvořák, prezident České gynekologické a porodnické společnosti. A proč je třeba očkovat i chlapce, když se jich tento problém zdánlivě netýká?

„Tím, kdo na ženy nemoc sexuálním stykem přenáší, je muž. Proto jsou i pádné důvody pro vakcinaci mužů, respektive chlapců. Aby své budoucí partnerky neohrozili,“ vysvětluje ředitel Šatera. Příspěvek dostanou chlapci od 9 do 15 let. Vakcíny totiž nejlépe účinkují, když se aplikují před zahájením sexuálního života.

Pojišťovna také rozšiřuje okruh žen, kterým na uvedenou vakcinaci přispěje a stoupne i samotný příspěvek. Až dosud může příspěvek ve výši 2000 korun ročně čerpat klientka ve věku 13 až 15 let. Od příštího roku se věková hranice posouvá na 18 let a příspěvek se zvyšuje na 2500 korun. Samotné očkování stojí asi deset tisíc korun. Rozdíl si klientka doplatí sama.

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra z fondu prevence přispěje i na jiná očkování nehrazená z veřejného zdravotního pojištění. Od ledna tento příspěvek stoupne z 500 na 1000 korun. Stejně tak na 1000 Kč z původních 500 se zvýší příspěvek na preventivní programy jako, je mamografické vyšetření prsů u žen, vyšetření na okultní krvácení ve stolici, které může být signálem rakoviny tlustého střeva a nově i na vyšetření řídnutí kostí, kardiovaskulárních chorob atd.

„Reforma zdravotnictví, která začne platit od ledna, bude víc občany motivovat k tomu, aby mysleli na své zdraví. Proto rozšiřujeme preventivní programy,“ říká ředitel Šatera.

Peníze vrátí poukázkou

Pojišťovna vydala i brožuru, která umožní pacientům orientovat se v poplatcích u lékaře, které budeme platit od příštího roku.

Pokud klient překročí roční limit poplatků u lékaře a doplatků za léky 5000 korun, pojišťovna mu do 60 dní po skončeném čtvrtletí, v němž limit překročil, pošleme poštovní poukázku, na kterou si pak peníze vyzvedne.

Václav Pergl, Právo

Ohodnoťte tento článek!