Přejít na obsah

Zdravotní pojišťovny budou mít u ČNB jen účty s pojištěním

zpět
1.4.2016
peníze
zvětšitpenízeZdroj: Shutterstock

peníze | Zdroj: Shutterstock

 

Zdravotní pojišťovny budou muset převést do České národní banky jen ty bankovní účty, na nichž jsou peníze ze zdravotního pojištění. Peníze z komerčních činností budou mít nadále na účtech u komerčních bank.

U centrální banky bude muset mít účty i Správa železniční dopravní cesty. Počítá s tím novela rozpočtových pravidel, kterou dnes doporučil Senátu schválit jeho hospodářský výbor.

Novela rozšiřuje okruh peněz, které musí mít v rámci státní pokladny kraje, obce, jejich dobrovolné svazky, regionální rady, vysoké školy a veřejné výzkumné instituce. Podřízením účtů dalších institucí státní pokladně chce vláda zejména zmírnit růst státního dluhu a také snížit výdaje na úroky.

Nyní spadají pod státní pokladnu například peníze na výdajových a příjmových účtech státního rozpočtu, účtech pro spravování daňových příjmů, účty rezervních fondů organizačních složek státu, státních fondů nebo účty měst a krajů k příjmu dotací.

Vláda původně navrhovala, aby zdravotní pojišťovny převedly k ČNB všechny účty. Poslanci ale vyhověli námitkám pojišťoven, které by vládní verze mohla připravit o část peněz ve fondu prevence, tvořeného mimo jiné úroky na bankovních vkladech. Tyto úroky v případě Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra tvoří zhruba třetinu fondu prevence.

Novela také umožní ministerstvu financí přijímat úvěry od mezinárodních finančních institucí bez potřeby samostatného zákona.


Komentovat článek: Zdravotní pojišťovny budou mít u ČNB jen účty s…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Zdravotní pojišťovny budou mít u ČNB jen účty s…

Komentáře

1 komentář
101 Tunel  | 1. 04. 2016 11:25

Přrozdělovny (nejde o pojišťovny, protože nic nepojišťují) nejsou určeny k tomu, aby se zabývaly komerční činností, na úkor zdravotníků a pacientů. Fond prevence je tunel, protože žádnou prevenci nehradí. Aktivity, které proklamují jako preventivní jsou samozřejmou náplní práce zdravotnických zařízení.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné