Přejít na obsah

Zdravotní pojišťovny byly po 1. čtvrtletí v deficitu 2,22 mld. Kč

zpět
25.7.2011
graf, pokles, propad
zvětšitgraf, pokles, propadZdroj: www.zastavki.com

graf, pokles, propad | Zdroj: www.zastavki.com

 

Zdravotní pojišťovny byly po prvním čtvrtletí v deficitu 2,22 miliardy korun. Na příjmech z pojistného včetně plateb státu za jeho pojištěnce získaly 52,6 miliardy korun. Jejich náklady dosáhly výše 54,82 miliardy korun.

Vyplývá to z údajů zveřejněných na stránkách Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Meziročně se přitom deficit snížil o 1,34 miliardy korun. Je to dáno především nárůstem příjmů pojišťoven, které podle údajů ministerstva zdravotnictví v porovnání se stejným obdobím roku 2010, kdy činily 51,1 miliardy korun, narostly o 2,92 procenta, uvádí statistici v publikaci.

Náklady pojišťoven meziročně vzrostly o cca o 0,16 miliardy korun. Za zvýšení může především růst výdajů do zdravotní péče, které se v porovnání s loňským prvním čtvrtletím meziročně zvýšily o 99 milionů na necelých 52,2 miliardy korun.

O 26 milionů na 174 milionů korun vzrostl také odpis hmotného a nehmotného majetku. V oblasti zdravotní péče tvořily největší část nákladů výdaje na ústavní péči, 26,9 miliardy. Téměř 9,9 miliardy šlo na léky vydané na recepty a na zdravotnické prostředky vydané na poukazy, 8,36 miliardy potom na ambulantní péči specialistů.

Za celý loňský rok byly podle údajů ministerstva zdravotnictví zveřejněných v dubnu příjmy pojišťoven 212,7 miliardy korun. Náklady byly podle statistiků 227,86 miliardy korun. Letos by zdravotní pojišťovny měly letos získat asi 219,8 miliardy korun, což je o 4,9 miliardy více, než byl loňský plán.

Výdaje by měly činit 224,5 miliardy, meziroční pokles činí 813 milionů korun. Schodek se předpokládá 4,7 miliardy korun, je to o asi 5,7 miliardy méně než loni. Vyplývá to ze zdravotních plánů pojišťoven pro letošní rok. V České republice působily k začátku roku Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) a osm zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven.


Komentovat článek: Zdravotní pojišťovny byly po 1. čtvrtletí v…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Zdravotní pojišťovny byly po 1. čtvrtletí v…

Komentáře

1 komentář
Jana JAK MŮŽE BýT V DEFICITU,KDYŽ  | 26. 07. 2011 19:45

Proč se stále něco dělá na dluh?!! Hlavně ,že na platech jsou nepřiměřené částky,které si samovolně určují bez podložené práce a odpovědnost za práci.Za kliknutí na počítači bez odpovědnosti...Co to je tady ,za svévole.V četně lékařů a ti další co škodí pernamentně. Kde jsou ty zaplacené poplatky a další výběry.?? Proč je tady to tak špatně!!Jinde i v Německu určitě lépe hospodaří.Platy nemohou jít do dluhu!! Co tam dělá Jůlinek a spol.,Sedí na poplatcích a dál je to už nezajímá?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné