Přejít na obsah

Zdravotní pojišťovny dostaly na pojistném za čtvrtletí 52 miliard

zpět
14.7.2008

Proti stejnému období loňska je to o 3,1 miliardy korun víc. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Zhruba stejně vzrostl i výběr pojistného od zaměstnanců, podnikatelů a firem, a to na 39,2 miliardy korun. Reforma veřejných financí platby státu na dva roky zmrazila...

Zdravotní pojišťovny vybraly na pojistném za první tři měsíce tohoto roku 52 miliard korun včetně peněz, které jim dává stát za své pojištěnce. Proti stejnému období loňska je to o 3,1 miliardy korun víc.

Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Zhruba stejně vzrostl i výběr pojistného od zaměstnanců, podnikatelů a firem, a to na 39,2 miliardy korun. Reforma veřejných financí platby státu na dva roky zmrazila.

V Česku je deset zdravotních pojišťoven. Jejich náklady na zdravotní péči vzrostly v prvním čtvrtletí oproti loňsku o 786 milionů korun na 44,4 miliardy. Z toho víc než polovinu tvořily náklady na péči v lůžkových zařízeních. Nejvíce stouply platby praktickým lékařům. Pojišťovny jim daly 2,4 miliardy korun, to je meziročně o pětinu více.

Na preventivní programy šlo letos v prvním čtvrtletí 140 milionů korun, proti loňsku tedy téměř dvojnásobek peněz.

Počet zdravotních pojišťoven se letos na jaře rozrostl o jednu. Začátkem dubna zahájila provoz zdravotní pojišťovna Agel, kterou ovládá ocelářský magnát Tomáš Chrenek. Do konce roku musí získat aspoň 50.000 klientů, aby mu licence nepropadla.

Počet zaměstnanců ve všech deseti zdravotních pojišťovnách vzrostl o 37 na celkových 7161, mzdové náklady se zvýšily o 82 milionů korun. Průměrná mzda zaměstnanců zdravotních pojišťoven vzrostla o víc než 17 procent na 25.248 korun hrubého. Zdravotníkům a sociálním pracovníkům přitom vzrostla ve stejném období mzda bez vlivu inflace jen o 5,3 procenta, to je navýšení o 993 korun. Pobírali tak 19.872 korun hrubého.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Zdravotní pojišťovny dostaly na pojistném za…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Zdravotní pojišťovny dostaly na pojistném za…

Komentáře

další 4 komentáře
vysoké platy na úkor limitace pacienta  | 14. 07. 2008 14:07

Škoda slov.Čísla hovoří jasně.

Re:těžká riziková práce  | 14. 07. 2008 13:11

...a zodpovědnější.

BOB Kolik dostaly víme  | 14. 07. 2008 11:40

Nevíme kolik ušetřily na lékařích tím, že je adekvátně nezaplatily

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné