Přejít na obsah

Zdravotní pojišťovny letos očekávají schodek asi 4,7 mld. Kč

zpět
23.5.2011
graf, statistika, růst, lupa, kontrola, audit
zvětšitgraf, statistika, růst, lupa, kontrola, auditZdroj: www.piperreport.com

graf, statistika, růst, lupa, kontrola, audit | Zdroj: www.piperreport.com

 

Zdravotní pojišťovny by měly letos získat asi 219,8 miliardy korun, což je o 4,9 miliardy více, než byl loňský plán. Výdaje by měly činit 224,5 miliardy, meziroční pokles činí 813 milionů korun.

Schodek se předpokládá 4,7 miliardy korun, je to o asi 5,7 miliardy méně než loni. Vyplývá to ze zdravotních plánů pojišťoven pro letošní rok, které dorazily do sněmovny. V České republice působily k začátku roku Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) a osm zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven.

Pojišťovny by měly získávat peníze za 10,49 milionu lidí, růst je proti loňsku o procento. Podle předlohy je ale plán nadhodnocený; údaj zkresluje Zdravotní pojišťovna Média, která plánovala zdvojnásobení počtu pojištěnců kvůli zákonné povinnosti dosáhnout v listopadu 100.000 klientů. Média se v březnu kvůli malému počtu pojištěnců sloučila s VZP.

Plány dnes projednával sněmovní zdravotní výbor. Někteří poslanci kritizovali to, že se schvalují téměř v polovině roku, přitom musejí být zpracovány na podzim roku předchozího. Poukazovali i na to, že projednávají plán pojišťovny, která již neexistuje.

Po přepočtu na reálný stav klientů by měly mít pojišťovny příjmy 217,6 miliardy korun, meziroční růst by činil 2,7 miliardy. Výdaje by pak měly být 222,3 miliardy korun, pokles je proti loňsku o 1,3 procenta. Na schodek upozornil Jaroslav Krákora (ČSSD). „Situace bude vážná hlavně pro ústavní zařízení,“ uvedl.

Celkové výdaje na zdravotní péči by měly činit letos 215,2 miliardy korun, po přepočtu 213 miliard. Jde o meziroční pokles o 1,5 procenta. Pojišťovny předpokládají, že za takzvané státní pojištěnce, tedy například děti a důchodce, dostanou letos 54 miliard korun. Na pojistném by měly od plátců vybrat 163,1 miliardy korun, po přepočtu by to bylo 161,9 miliardy korun.

V systému veřejného zdravotního pojištění by mělo letos pracovat přes 7200 zaměstnanců, z toho 4670 ve VZP. Celkový meziroční pokles pracovníků se předpokládá o 0,6 procenta. U VZP připadá kvůli zákonným povinnostem na jednoho zaměstnance 1342 klientů, průměr za ostatní pojišťovny je 1657 pojištěnců na pracovníka.


Komentovat článek: Zdravotní pojišťovny letos očekávají schodek…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Zdravotní pojišťovny letos očekávají schodek…

Komentáře

další 2 komentáře
BOB A jak dopadl ve VZP loňský rok?  | 23. 05. 2011 11:37

Co očekáváš od protikorupční policie pod vedením Ivana Langera v zákulisí?

Michal Blažek A jak dopadl ve VZP loňský rok?  | 23. 05. 2011 09:24

Zajímavé. V únoru ředitel VZP tvrdil správní radě, že schodek za 2010 byl 406 milionů. Přitom se ví, že ve skutečnosti prošustroval 5 miliard. K tomu nepochybně přispěly ty jeho IZIPy, Akordy, předražené zakázky na "tiskoviny", software, nějaké kamery, Akademos (a mraky dalších tunelů a tunýlků). Buď je ta správní rada totálně mimo nebo v tom rozkrádání jede všech třicet politiků a trafikantů. Těžko říct, co je horší, ale každopádně by se do VZP měla vydat protikorupční policie.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné