Zdravotní pojišťovny plánují velké slučování

Titulní obrázek

Zdravotní pojišťovny Agel, Hutnická, Česká národní a Metal Aliance se mají v nejbližším možném termínu spojit. Informoval o tom dnes server Aktuálně.cz. Vznikne tak podle serveru třetí největší subjekt na trhu s pojištěním s obratem přes 20 miliard korun ročně. Informaci nevyloučil žádný z oslovených ředitelů pojišťoven či jejich tiskových mluvčích…

O fúzi se diskutuje, připustil podle serveru například ředitel Hutnické zdravotní pojišťovny Zdeněk Vrožina. „Dnes jsou to jen šumy. Já nevylučuji, že někdy v budoucnu povedeme s některou pojišťovnou vážný a zcela konkrétní rozhovor na téma jak a kdy se sloučit, ale teď nic konkrétního zatím není,“ řekl Vrožina.

Podobně reagoval i ředitel pojišťovny Metal Aliance Vladimír Kothera. „Žádný takový projekt nemám,“ odpověděl na otázku, zda fúzi vylučuje.

Vyvracet prý nic nechtěl ani Tomáš Želazko, mluvčí první soukromé pojišťovny Agel, kterou loni počátkem roku zakládal podnikatel Tomáš Chrenek.

Mluvčí Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra Hana Kadečková potvrdila informace serveru Euro online o tom, že se uvažuje o spojení pojišťovny vnitra s Vojenskou zdravotní pojišťovnou: „Může jít o strategické úvahy v politické rovině. Správní rada o ničem podobném nejednala,“ konstatovala.

Sloučení pojišťoven, které mají za úkol zajistit zdravotní péči zaměstnancům státu, prý může zjednodušit správu pojistného. Jaký ekonomický důvod může mít spojení tří veřejnoprávních pojišťoven s jednou soukromou, však jejich ředitelé nevysvětlují, napsal server.

Lidovecký poslanec Ludvík Hovorka už před slučováním pojišťoven varoval. Vadí mu účast Chrenkova Agelu, který vedle pojišťovny kontroluje 11 nemocnic a pět poliklinik. Hovorka proto sepsal novelu zákona o pojišťovnách, která zakazuje jejich slučování, pokud nezkrachují. Vláda však novelu před dvěma týdny odmítla, protože navrženou změnou by podle ní bylo zcela znemožněno sloučení dvou zdravotních pojišťoven například kvůli veřejnému zájmu nebo z jiného, objektivně daného důvodu. Novela zamíří do sněmovny, kde může spoléhat na podporu opozice. „Zatím není jisté, jestli bude zařazena do únorové schůze,“ řekl serveru Aktuálně.cz Hovorka.

ČTK

Zdravotní pojišťovny plánují velké slučování
Ohodnoťte tento článek!