Přejít na obsah

Zdravotní pojišťovny se brání plánu snížit jim provozní náklady

zpět
17.3.2011
pero, kalkulačka, peníze, daně
zvětšitpero, kalkulačka, peníze, daněZdroj: www.mf.co.za

pero, kalkulačka, peníze, daně | Zdroj: www.mf.co.za

 

Zdravotní pojišťovny se brání plánu vlády snížit jim provozní a personální náklady o desetinu. Tvrdí, že mají nejnižší provozní náklady v Evropě, a pokud je budou muset ještě snížit, ohrozí to jejich kontrolní činnost.

Budou také muset snížit o deset procent platy doktorům v pojišťovnách, zatímco doktorům v nemocnicích platy rostou. Kabinet minulý týden schválil zdravotněpojistné plány pojišťoven, tento týden chce probrat i navržené desetiprocentní snížení.

„Provozní náklady zdravotních pojišťoven mají dlouhodobě sestupnou tendenci: z původních 12 procent na sedm procent bez investic až na nynějších 3,2 procenta včetně investic. Jedná se o nejnižší provozní náklady zdravotních pojišťoven v Evropě,“ řekl ČTK prezident Svazu zdravotních pojišťoven a ředitel největší zaměstnancké Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra Jaromír Gajdáček.

Z provozních peněz věnují podle něj pojišťovny část peněz i na úhrady lékařům a nemocnicím za léčení. V letech 2008 až 2010 tak přesunuly ve prospěch pacientů-pojištěnců téměř 800 milionů korun.

Gajdáček připomněl, že od vstupu ČR do EU stoupla pojišťovnám administrativa o 30 procent, i když podíl provozních nákladů klesal. Z těchto nákladů 87 procent souvisí s činnostmi danými zákonem, jako kontrola výběru pojistného, revizní činnost, smluvní politika, servis pro pojištěnce či náklady na mezistátní vyučtování zdravotní péče.

Zbylých 13 procent má souvislost nepřímou, jako vzdělávání, procesy řízení kvality, informace pro zdravotnická zařízení a plátce pojistného či náklady na provoz národního referenčního centra.

Podle viceprezidenta Svazu zdravotních pojišťoven a šéfa Zdravotní pojišťovny Metal-Aliance Vladimíra Kothery využily pojišťovny v předchozích letech při zvyšování efektivity všech dostupných rezerv.

„Pokud teď bude razantní snížení nákladů o deset procent, pravděpodobně budeme moci provádět méně kontrol, takže na nich sice ušetříme, ale o to víc utratíme za péči, protože nedokážeme vše zkontrolovat,“ řekl ČTK.

Kothera věří, že ve správních radách se ještě seriózně probere, co je a co není možné. Pokud by pojišťovny musely snížit o deset procent náklady, sníží o deset procent i platy. Méně by dostali revizní doktoři, takže rozdíl mezi jejich platy a platy lékařů v nemocnicích se ještě prohloubí.

„Návrh vlády vede k takovýmto protichůdným věcem. Pokud chce vláda takovou změnu, neměla zdravotně pojistné plány schvalovat. Když je schválila, my jsme na provoz dali odpovídající prostředky a je podle toho kalkulovaná i kontrolní činnost,“ shrnul Kothera.


Komentovat článek: Zdravotní pojišťovny se brání plánu snížit jim…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Zdravotní pojišťovny se brání plánu snížit jim…

Komentáře

dalších 9 komentářů
Harmasan Co dělají zdravotní pojišťovny  | 17. 03. 2011 20:00

Naplánují si, kolik za rok utratí. Od pojištěnců vybírají peníze, doktorům peníze posílají podle toho, jak si to nastaví. Když doktoři léčí víc, tak je pokutují. A to je tak všechno. To zvládnou cvičení orangutani. Nevím, na co chtějí přerozdělovny veřejné zdravotní daně takové vysoké provozní peníze.

ivana Co jsou to za lidi ,že si neumí vydělat mzdu jinak -Než podojit pojišťovny  | 17. 03. 2011 14:55

Jak je to nastavené? Je to tady na žalobu pro nehospodaření ,okrádání plýtvání a podobně.12% z eráru a takový bordel ve všem?! "Předstírat ,že pracují ",za odvedené daně pojištěnců a všude jen předražené a nepromyšlené věci, nespokojenost a vydírání a ruka ruku myje,za nic neodpovídat,jen si chodit do práce vypít kafe a peníze se pohrnou?/Jak říká Hurvínek v jedné../Kdo to tady zastřešuje ten binec a" já nic to indián"..

Ada Snížit samozřejmě!!Nechce se mi věřit ,že měli k dispozici tolik %/12%/.  | 17. 03. 2011 14:38

Ustanovit zvlášť -za podvody ,nedostatky při vykázání" všeho",za jiné čerpání i soukromé -dát k úhradě a s pokutou i do výše majetku /nemovitosti ,movitosti a pod./Pak tu nebude třeba ani zvláštních kontr.mechanizmů.Ten kdo s ním "jede" tak pokuta stejná.Není možné si takto ukrádat ze společného a z cizího.Každý se může" rozšoupnout ze svého". Není možné aby měli režijní provozovatelé tak vysoké platy-oproti těm kteří tu ekonomiku" živí a dělají".Stát špatně nastavil hospodaření s odvedenými zdrav.daněmi.Ty převážně musí jít na léčení.Jinak všichni přece si musí vydělat !,zvlášť navíc / ze svého úsilí /když má málo.Bohužel.-stále nejde dojit z cizího.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné