Přejít na obsah

Zdravotní pojišťovny vypoví všem nemocnicím smlouvy

zpět
1.11.2011
Memorandum zdravotních pojišťoven o restrukturalizaci lůžkového fondu - nemocničních lůžek
zvětšitMemorandum zdravotních pojišťoven o restrukturalizaci lůžkového fondu - nemocničních lůžek
Autor: Filip Kůt Citores

Memorandum zdravotních pojišťoven o restrukturalizaci lůžkového fondu… | Autor: Filip Kůt Citores

 

Zdravotní pojišťovny v rámci restrukturalizace a redukce lůžkového fondu vypoví do konce roku všem nemocnicím smlouvy, tak aby smlouvy zanikly do konce roku 2012. Jednání o nových smlouvách budou probíhat po celý příští rok. Proti tomuto postupu se ohradily především menší nemocnice, jejichž zástupci zvažují podání podnětu Antimonopolnímu úřadu.

Rušení smluv bylo včera stvrzeno ve společném memorandu ministerstva zdravotnictví se zdravotními pojišťovnami. „Cílem je, aby se maximum péče poskytovalo v režimu ambulantní nebo jednodenní chirurgické péče,“ sdělil ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavel Horák.
Z uspořených peněz, které by tento krok měl přinést, by nemocnice mohly financovat vyšší platy zdravotníků a náklady spojené s ekonomickou krizí.

Podle Horáka se na změně sítě lůžkových zařízení shodly všechny pojišťovny. Šéf Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček potvrdil, že zaměstnanecké pojišťovny se k tomuto kroku připojují, zřejmě už počátkem prosince začnou výpovědi smluv podávat. „Není záměr likvidovat péči či šikanovat nemocnice,“ zdůraznil Gajdáček.

Za ministerstvo zdravotnictví podepsal memorandum s pojišťovnami náměstek Nosek. V ČR bylo na konci loňského roku ve 189 nemocnicích 62.219 lůžek, z nich 52.590 akutních a 7398 ošetřovatelských.

Platit se bude jen za diagnózu

Příští rok se změní způsob plateb nemocnicím. Pojišťovny již nebudou platit fixně, ale pouze za diagnózu. To má nemocnice motivovat ke zkracování doby pobytu pacienta v nemocnici, tedy k efektivnímu léčení. Přesun části péče do ambulancí a systém jednodenní chirurgie má umožnit plánovanou redukci lůžkového fondu.

Síť nemocnic se změnou plateb upraví, protože pacienti budou chodit do nemocnic, kde se o ně dobře postarají. Zařízení, o která nebudou mít pacienti zájem, zaniknou nebo změní zaměření, třeba na následnou nebo dlouhodobou péči, kde lůžka chybějí.

Malé se bojí, velké jsou v klidu

Právě malé nemocnice mají z dohody mezi ministerstvem a zdravotními pojišťovnami největší obavy. Podle jejích zástupců by se mohlo jednat o zásah do hospodářské soutěže, který by měl posoudit Antimonopolní úřad.

Asociace velkých nemocnic tak kritická není. Záleží podle ní na tom, jakým způsobem pojišťovny nemocnice posoudí. Smluvní nejistoty v příštím roce, než se dočkají smlouvy nové, se nemocnice s proslulými centry neobávají.

AČMN: Nic se neušetří

Právník Asociace českých a moravských nemocnic Stanislav Fiala soudí, že plánovanými opatřeními k úsporám nedojde. Podle Fialy nemocnice nejsou placeny podle počtu lůžek. Neušetří se prý ani rušením malých nemocnic, které péči poskytují levněji než ty velké.

Fiala připomněl, že ministerstvo řídí třetinu lůžkové kapacity, ve svých zařízeních může lůžka rušit i bez memoranda. Zřejmě tedy podle Fialy je cílem zrušit lůžka v regionech, tam ale jsou za nemocnice odpovědné kraje. „AČMN neodmítá objektivně nutnou a potřebnou restrukturalizaci nemocniční péče. Měla by se však dít na základě odpovídajících statistik a analýz,“ citovala Fialu ČTK.

Memorandum zdravotních pojišťoven o restrukturalizaci a redukci lůžkového fondu – nemocničních lůžek PLNÝ TEXT

Anketa

Povede redukce lůžkového fondu a preference ambulantní péče a jednodenní chirurgie k celkovým úsporám?

Ano 26 % Ne 67 % Nevím 7 %

V anketě hlasovalo 109 čtenářů.

Abyste mohl(a) hlasovat musíte mít zapnutý javascript.


Komentovat článek: Zdravotní pojišťovny vypoví všem nemocnicím…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Zdravotní pojišťovny vypoví všem nemocnicím…

Komentáře

další 2 komentáře
MUDr Jiří Kilian opačně  | 3. 11. 2011 07:49

pokud je smlouva vypovězena, je už jedno, do ji vypověděl. Obě strany mají možnost předvést svou cenu a umění při navazování smlouvy nové.

je to o sebeúctě opačně  | 2. 11. 2011 12:49

Chtělo by to udělat opačně, zdravotnická zařízení by měla vypovědět smlouvy pojišťovnám. Schválně kdo by to měření sil déle vydržel. Bude ještě léta trvat, než si lidé pracující ve zdravotnictví začnou vážit sami sebe , vzájemně se nepodrážet, nečekat na likvidaci konurenta, spolupracovat. Zatím jen čekají na drobty z panských stolů a doufají, že když soused - konkurent o své tři drobty přijde, tak jim pán jeden z těch drobků hodí (a zbývající dva ukradne).

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné