Přejít na obsah

Zdravotní pojišťovny žádají premiéra, ať nezvyšuje jejich výdaje

zpět
10.12.2009
pero, kalkulačka, peníze, daně
zvětšitpero, kalkulačka, peníze, daněZdroj: www.mf.co.za

pero, kalkulačka, peníze, daně | Zdroj: www.mf.co.za

 

Svaz zdravotních pojišťoven požádal dnes premiéra Jana Fischera, aby přispěl ke stabilizaci zdravotního pojištění a nezvyšoval ceny navržené v úhradové vyhlášce. Příští rok budou podle ní platit za léčení.

Podle České lékařské komory jsou navržené úhrady nízké, lékaři prý budou psát méně léků a čekací doby se údajně prodlouží. Asociace českých a moravských nemocnic požádala vládu o řešení.

Kraje varovaly, že nemocnice se zadluží, hrozí prý omezení péče, podle Fischera k tomu není důvod.

„Svaz zdravotních pojišťoven je znepokojen tlakem vyvíjeným některými skupinami lékařů a poskytovatelů zdravotní péče na zvyšování úhrad v roce 2010. Obrátili jsme se na premiéra dopisem s žádostí o podporu stabilizace systému,“ sdělil ČTK prezident svazu Ladislav Friedrich.

Uvedl, že i přes negativní dopady ekonomické krize, které se projevily poklesem příjmů pojišťoven z výběru pojistného, úhrady za péči letos stouply. „Pojišťovny sdružené v SZP jsou přesvědčeny, že zvyšování úhrad není v roce 2010 ekonomicky možné a ani pro to není naléhavý důvod,“ uvedl.

Svaz zdravotních pojišťoven je znepokojen tlakem vyvíjeným některými skupinami lékařů a poskytovatelů zdravotní péče na zvyšování úhrad v roce 2010

Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková potvrdila, že nehodlá výdaje systému zvyšovat. Do konce týdne mohou lékaři a nemocnice předkládat své návrhy, zdaleka ne všechny ale ministerstvo přijme. „Já jsem bohužel přesvědčena, že nebudeme schopni vyhovět všem,“ řekla už dříve ministryně s tím, že možnosti státního rozpočtu jsou omezené.

Prezident ČLK Milan Kubek tvrdí, že ministerstvo řeší ekonomické problémy spojené s krizí na úkor pacientů i lékařů. Vadí mu zejména přísné regulace.

Podle prvního náměstka ministryně Marka Šnajdra budou peníze na péči stačit. „V posledních dvou letech úhrady pojišťoven za léčení a léky stoupaly, letos v průměru o osm procent, loni o sedm. Na příští rok zůstanou kvůli krizi zachovány na úrovni letošního roku. Potřeby zdravotní péče v Česku to zcela pokryje,“ řekl Šnajdr ČTK.

V posledních dvou letech úhrady pojišťoven za léčení a léky stoupaly

Podle Juráskové není žádný důvod, proč by ze měly krajské nemocnice zadlužovat. Naopak by se měl jejich dluh snižovat, pokud se tak neděje, měla by být provedená analýza skutečného důvodu růstu dluhů.


Autoři

ČTK

Související články

27.10. Zdravotní pojišťovny se brání nekalému přetahování pojištěnců Zdravotní pojišťovny se brání nekalému přetahování pojištěnců
4 příspěvků
15.10. Paradoxně bohaté pojišťovny Paradoxně bohaté pojišťovny
16 příspěvků

Komentovat článek: Zdravotní pojišťovny žádají premiéra, ať…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Zdravotní pojišťovny žádají premiéra, ať…

Komentáře

dalších 26 komentářů
Dr. R. Jelínek ZP žádají premiera  | 11. 12. 2009 10:32

Jak co, např. já měl v roce 2008 od VZP nejvyšší úhrady. V roce 2009 mi poklesly o 20 tisíc měsíčně. Takže pokud mi to budou zase platit zálohově, tak to bude docela dobrá bezúročná půjčka.

Corwin ZP žádají premiera  | 11. 12. 2009 00:17

Podle toho povedeného návrhu budou peníze stejné jako v roce 2008 - v tom je zakopaný pes :)

cifo ze nedostatek  | 10. 12. 2009 23:55

penez na zdravotni peci je rozhodne dostatek. Problem je, ze na pojistovny a nemocnice je napojenych spousta firem (ve vlastnictvi politiku), ktere jenom tuneluji. I kdyby pojistovna platila 2x vice, pacient ani lekar nedostane ani o korunu vice. Dalsi vec je enormni preskribce hlouposti v ambulancich, protoze vsichni chteji byt dobri, a dobry je ten co napise hodne pilul, medicina jde stranou. Takze vlastne berou vsichni

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné