Přejít na obsah

Zdravotní pojišťovny zatím nedaly pokutu za nevybírání poplatků

zpět
3.2.2009

Zdravotní pojišťovny zatím neudělily lékařům a nemocnicím pokuty za nevybírání či neoprávněné vybírání poplatků od pacientů. ČTK to dnes řekli mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) a zástupci zaměstnaneckých pojišťoven. Podle zákona mohou pojišťovny potrestat zdravotníky za opakované a soustavné nevybírání poplatků pokutou...

až 50.000 korun, a to i víckrát. Mohou s nimi i rozvázat smlouvu o hrazení péče. V Česku funguje jedna veřejná pojišťovna a devět zaměstnaneckých.

Zdravotnické poplatky zavedla loni v lednu vládní reforma financí. V minulosti je nevybírala třeba soukromá vrchlabská nemocnice, kterou vede senátor Vladimír Dryml (ČSSD). Podle některých ho loni na podzim do Senátu vyneslo právě odpuštění placení. Kraje pod vedením ČSSD přestaly nyní ve svých nemocnicích platby vybírat. S pacienty uzavírají darovací smlouvy.

VZP podle svého mluvčího Jiřího Roda zatím nikomu za nevybírání nebo naopak za neoprávněné vybírání regulačních poplatků pokutu 50.000 korun neudělila. Zabývala se ale vrchlabskou nemocnicí. Zařízení svůj postup obhájilo tím, že za pacienty platí jeho majitel.

Také ostatní pojišťovny podle viceprezidenta Svazu zdravotních pojišťoven Vladimíra Kothery padesátitisícovou pokutu za poplatky zatím neudělily. Od krajů si ale chtějí vyžádat podklady. Poté v zařízeních provedou kontrolu. Pak mohou zahájit případné správní řízení. Nemocnice má právo odvolat se, teprve pak může následovat pokuta. „Proces je na delší dobu, takže zatím nepředpokládám, že by po tom, co se děje v krajích, už mohla padnout kvůli tomu pokuta,“ řekl ČTK Kothera.

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR situaci v některých zdravotnických zařízeních nyní prošetřuje. Její mluvčí Hana Kadečková ale neupřesnila, kterých se to týká. „Zatím jsme pokutu neudělili a smlouvu s nikým nevypověděli,“ řekla ČTK.

Zdravotní pojišťovna Metal-Aliance zahájí první kroky už tento týden. V úterý by se na poradě ředitelů měl projednávat postup. „Předpokládám, že do konce týdne už si od zdravotnických zařízení vyžádáme první podklady k poplatkům,“ shrnul Kothera. Dodal, že případné problémy s nevybíráním dosud řešily pojišťovny pohovorem. „Bylo to v některých ordinacích, když poplatky začínaly. Metodika byla složitější, někdy to nebyl ani úmysl, to jsme si vyjasnili se smluvními partnery,“ vysvětlil.

Za zavedením poplatků stál bývalý ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS). Opakovaně uvedl, že nevybíráním poplatků porušují zdravotnická zařízení zákon. Už dříve řekl, že pojišťovny měly v krajích zasáhnout a měly dát najevo, že budou proti porušování normy razantně vystupovat.

Za návštěvu u lékaře a položku na receptu platí pacient od loňska 30 korun, za den v nemocnici 60 korun, za pohotovost 90 korun. Ochranný limit na výdaje činí 5000 korun. Pokud lidé uhradí víc, peníze nad stanovenou částku jim jejich pojišťovna vrátí. Levice ve sněmovně prosadila úplné zrušení poplatků, Senát ale nesouhlasil. Navrhl, aby přestaly u lékaře platit děti do 18 let, poplatek byl jen u léků bez doplatku a limit dětí a důchodců klesl na 2500 korun. Sněmovna by o tom mohla v únoru hlasovat.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Zdravotní pojišťovny zatím nedaly pokutu za…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Zdravotní pojišťovny zatím nedaly pokutu za…

Komentáře

dalších 6 komentářů
A.Hladký suicidium  | 4. 02. 2009 00:06

To víte, vampíre, s lidmi rozhodnutými páchat sebevraždu se taky diskutuje a diskutuje a diskutuje ... a někdy taky nakonec neskočí .

Vampír Re:Ad malý a opuštěný  | 3. 02. 2009 23:05

chudáčku Clayi, nezoufej, já myslim, že se tady najdou tací, kteří tě milujou ( přinejmenším Baa a Hla ) a jestli máš AB pozitivní, tak tě budu milovat i já, drahý!

Clay Ad Silver 69  | 3. 02. 2009 15:40

Silvere na tomto chatu Vás nebudou mít rádi.S celkového počtu lékařů se zde diskuze účastní zlomek procenta,a téměř všichni zastávají názory té levicovější části /rozuměj paroubkovské/kliky. Když se v okolí zmíním,že občas reaguji na názory stále zde se opakujících diskutujících/raději je nebudu vyjmenovávat/ tak mi odvětí.Po jednom,dvou dnech sledování těchto příspěvků jsme okamžitě přestali ty duchaplné názory diskutujích sledovat natož reagovat.A mají stoprocentní pravdu.Zajímavější je už i to účetnictví/které každý nenávidí/.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné