Přejít na obsah

Zdravotní pojišťovny zatím nejsou na Julínkovu reformu připraveny

zpět
25.5.2007

Zdravotní pojišťovny by podle reformy zdravotnictví, kterou navrhuje ministr Julínek, měly sledovat, zda pacient v roce nepřesáhne limit doplatků za léky a poplatků u lékaře 5000 korun a přeplatek mu do 60 dnů vrátit. Na to nejsou připraveny...

Zdravotní pojišťovny by podle reformy zdravotnictví, kterou navrhuje ministr Tomáš Julínek (ODS), měly sledovat, zda pacient v roce nepřesáhne limit doplatků za léky a poplatků u lékaře 5000 korun a přeplatek mu do 60 dnů vrátit. Na to ale nejsou připraveny.

„Zásadně se začneme připravovat v okamžiku, kdy reforma projde Sněmovnou a bude schválena. Nyní spíše analyzujeme situaci, než abychom konkrétně upravovali počítačový systém,“ řekl Právu ve čtvrtek Vladimír Kothera, prezident Svazu zdravotních pojišťoven ČR.

Oznámil ale, že zdravotní pojišťovny rozhodně pro reformu zdravotnictví jsou. Neodhadl však finanční náklady, které si reforma od pojišťoven vyžádá. „Například před 14 dny jsme se teprve dozvěděli, že bychom případné stížnosti pacientů měli řešit ve správním řízení. To by znamenalo přijmout nové lidi a vyšší administrativní náklady. Jakákoli reforma, která se bude realizovat, ale samozřejmě určité náklady na zavedení přinese. A tyto peníze by ji neměly brzdit,“ řekl Kothera.

K Julínkově reformě se opatrně vyjadřuje i největší pojišťovna -Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP).

„Náklady na úpravy informačního systému a novou administrativu rozhodně půjdou do desítek miliónů. Záleží na tom, co poslanci schválí,“ sdělil Právu ředitel VZP Pavel Horák.

Zdravotní pojišťovny chtějí do budoucna prosadit při placení nemocnicím systém DRG, kdy za stejnou diagnózu, například operaci slepého střeva, by všechna zařízení v republice, která ji provádějí, dostala zaplaceno od pojišťoven stejně. Dnes je to velmi rozdílné. Tento systém by pak byl klíčovým ukazatelem pro stanovování cen v celém zdravotnictví.

Václav Pergl, Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Zdravotní pojišťovny zatím nejsou na Julínkovu…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Zdravotní pojišťovny zatím nejsou na Julínkovu…

Komentáře

dalších 10 komentářů
Milan Šilhan Všechno je jinak vzácný pojištěnče,  | 27. 05. 2007 21:34

v českém chaotickém veřejném zdravotním pojištění a zdravotních službách řádí bohužel velmi viditelná ruka trhu. Těm, kteří vládnou "veřejnými penězi", jsou nabízeny různé výhody, když budou vstřícní k nabízeným lékům, zdravotnickým perostředkům a investční realizaci. Toto nelze nabídnout "lékaři" který léčí a ani on nemůže nic "velkého" nabídnout. Od toho jsou ti co rozhodují o velkém hospodaření. Jistě se k Vám doneslo o různým průzkumech odborných společností v EU i v USA, které se zabývají srovnáváním efektivity různých velmi nákladných technizovaných léčebných metod s metodami méně nákladnými. To je oblast, kde se dělají výhodné smlouvy ( pro obě strany ) a protáčejí se miliony. Jsou oblastí "velmi nákladných výkonů" ( většina zemí EU jejich financování podrobně sleduje ), kde jsme na stejné, ne-li "lepší" úrovni než bohatší země EU. Toto je oblast, kde mizí peníze pro odměňování lékařů. Jde to totiž ze stejné kapsy. Podívejte se do statistik ÚZIS, kolik investičních peněz se nasypalo jen za posledníchn 5 let do nemocnic. Zpětně Vám bohužel již nikdo nespočítá, jak to péči zlepšilo, provoz nemocnice zlevnilo a posílilo mzdové fondy.

Re:Socialismus ve ZP  | 27. 05. 2007 17:15

On vyhovuje nejenom pojištěncům ZP.V tomto systému se udá a zaplatí ledacos.

pojištěnec Socialismus ve ZP  | 27. 05. 2007 14:57

To bude tím, že ve ZP panuje totalitní socialismus a je popírán kapitalismus ve zdravotnictví... Kdy už konečně ponecháme zdravotnictví volnému trhu? Degradace a diskriminace lékařské práce je nadále neúnosná. Vemte si příklad v Polsku.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné