Zdravotní radové čekají na pokyny MZ ohledně zvláštního školení

O avizované školení o příznacích a léčení nemocí vyvolaných biologickými zbraněmi je zájem, zdravotní radové však zatím čekají na pokyny z ministerstva…

Severní Čechy – Severočeští lékaři dosud neabsolvovali kursy o příznacích a léčení nemocí vyvolaných biologickými zbraněmi, které avizovalo ministerstvo zdravotnictví. Resort tak hodlal učinit v reakci na prohlášení ministra vnitra Stanislava Grosse, podle něhož by školení měli absolvovat epidemiologové, hygienici a soukromí lékaři.

Podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Otakara Černého mají kursy uspořádat zdravotní radové v krajích. Černý dodal, že škála nemocí, s nimiž lze počítat při teroristickém útoku, je široká, a tak ministerstvo zdravotnictví s ministerstvem vnitra tyto nemoci bude konkretizovat.

Ale například lékaři z Lounska ještě včera žádné konkrétnější informace o zvažovaných školeních na téma biologické zbraně neměli.

Instrukce neobdržel ani okresní zdravotní rada. „Zatím žádné směrnice ke školení ani od ministerstva zdravotnictví ani od ministerstva vnitra jsme nedostali,“ řekl lounský zdravotní rada Vladimír Richtr. Problém v tom, kdo by takové kursy vedl, zase vidí liberecká krajská zdravotní radová Jana Königová. Kursy by totiž měly být organizovány podle centrálního scénáře a ten zatím radové nemají k dispozici.

„O nabídce školení nic nevím. Nikdo mě zatím neinformoval ani jako praktickou lékařku ani jako předsedkyni okresního sdružení České lékařské komory v Liberci,“ reagovala Jana Oušková s tím, že se domnívá, že by takové školení nebylo rozhodně zbytečné.

Zvláště lékaři s dlouhodobější praxí prý uvítají každou informaci o nových způsobech léčby. Totéž potvrdil i žatecký lékař Miroslav Urban. „Nic jsme dosud na toto téma nezaznamenali,“ sdělil.

Na potřeby ministerstva zdravotnictví jsou připravena reagovat zdravotnická zařízení. Například ústecká Masarykova nemocnice se rozhodla nezávisle na centrálních pokynech během října uspořádat zvláštní seminář pro zaměstance na téma bioterorismus.

„Zabývat se budeme hlavně infekčními látkami antraxem a botulismem. Ve vztahu k ,městu chemie' Ústí nad Labem nesmíme opominout i organofosfáty jako je například čpavek,“ prohlásil ředitel nemocnice Jiří Madar.

Dodal, že v rámci semináře zaměstnanci budou poučeni o krizovém plánu nemocnice, krytech civilní obrany, maskách či o inkubačbí době, diagnostice a léčbě nemocí vyvolaných biologickými zbraněmi. „Naši lékaři sice toto vše vědí, ale je potřeba to stále opakovat,“ doplnil Madar.

Podobně se vyjádřil také ředitel litoměřické nemocnice Miroslav Jiránek. Podle něho jsou zdejší lékaři dostatečně vyškolení a vzdělaní. „V případných školeních by nebyl problém, ale myslím si, že to není třeba, všichni lékaři tyto znalosti mají,“ podotkl.

Severočeské noviny, 12.10.2001

Ohodnoťte tento článek!