Přejít na obsah

Zdravotní sestře už nestačí maturita

zpět
27.3.2009

Po maturitě na Střední zdravotnické škole v Písku v roce 2006 pokračovala v dalším studiu i Ivona Nováková (22) ze Strakonic. "Stejně jako většina mých spolužáků," poznamenala Nováková. Jako obor bakalářského studia na Jihočeské univerzitě si vybrala prevenci a rehabilitaci sociální patologie. Maturita jí k výkonu práce nestačila...

Každoročně opouští píseckou školu na šedesát maturantek. „Osmadevadesát procent ale do praxe nejde. Většina dál studuje na vyšší odborné nebo na vysoké škole. Rovnou do praxe jdou tak dvě tři z nich,“ řekla ředitelka školy Helena Šatrová. Problém, který má současné zdravotnictví, chápe. „Obor všeobecná sestra, kterou původně dělaly naše absolventky, se nyní studuje pouze na vyšší odborné nebo vysoké škole,“ zdůraznila Šatrová.

Ze střední zdravotnické školy neodcházejí z rozhodnutí ministerstva všeobecné sestry, ale zdravotnický asistent. „Vyučujeme sice téměř stejné předměty jako dříve, ale v praxi provádějí naše žákyně jen část ošetřovatelského procesu,“ dodala Šatrová.

Pacienti na Strakonicku zatím nedostatek zdravotních sester nepociťují. „Vím z televize, že je jich málo. Na rehabilitaci, kam chodím, to zatím asi není. Možná na jiných odděleních,“ zmínila se Zdena Papežová z Volenic.

Praktičtí lékaři o nedostatku sester nemluví. „Na Blatensku naštěstí tyto problémy nejsou,“ poznamenal praktický lékař pro dospělé Tomáš Bartoš. Zdravotnická zařízení nebo i soukromí praktičtí lékaři řeší nedostatek zdravotních sester výpomocemi z řad bývalých zaměstnankyň.

Slávka Petráková, Regionální deník


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Regionální deník

Komentovat článek: Zdravotní sestře už nestačí maturita

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Zdravotní sestře už nestačí maturita

Komentáře

dalších 35 komentářů
katango Re:Re:Re:Re:Knotek-Hofšteter, NZO-NCO !!  | 30. 03. 2009 22:12

K čemu a proč ? Pokusila jsem se přiblížit délku vzdělání lékaře.

Sydney Hall Re:Re:Re:Re:Re:Re:Bolševická degradace vzdělání!  | 30. 03. 2009 19:07

No, kolego, vaše hypotéza o sociálních podmínkách ze kterých jsem vzešel mě docela pobavila. V dobách, kdy jsem se hlásil na medicínu dělala strana a vláda vše pro to, abych se já ani nikdo z příbuzenstva na žádnou VŠ nedostal. A můj tehdejší sociální status? Naše rodina jezdila až po mnoha letech Trabantem, na který horko těžko spořila,dovolenou jsme trávili pod stanem a veškeré další našetřené peníze padly na to, aby nám dům nespadl na hlavu. Nevím jakým dojmem působím, ale k aristokracii jsem měl vždycky dost daleko.

práce od píky Re:Re:Re:Re:Re:Re:Bolševická degradace vzdělání!  | 30. 03. 2009 15:21

Je nějaká výhrada k začínání práce od píky? Budou-li se nabírat podržtašky pro sestry,nebudou pak prostoje a složitá organisace,než se dohodnou, kdo to enono utře?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné