Přejít na obsah

Zdravotní sestry chtějí podíl ze dvou miliard slíbených lékařům

zpět
1.2.2011
sestra, lékařka, chirurgie
zvětšitsestra, lékařka, chirurgieZdroj: www.mediclin.de

sestra, lékařka, chirurgie | Zdroj: www.mediclin.de

 

Ze dvou miliard, které ministr zdravotnictví Leoš Heger slíbil na vyšší platy zdravotníků, chtějí zdravotní sestry, aby bylo přidáno také jim a ne jen lékařům.

„Asociace sester samozřejmě bude požadovat, aby část ze dvou miliard šla i na platy zdravotních sester a laborantů,“ řekla Právu v pondělí předsedkyně České asociace sester Dana Jurásková, která je zároveň ředitelkou Všeobecné fakultní nemocnice na Karlově náměstí a předchůdkyně Hegera ve funkci ministra zdravotnictví. „Budu o tom jednat s mi nist -rem Hegrem ve středu,“ uvedla Jurásková.

Šéf lékařských odborů Martin Engel se ale vyjádřil, že přidáno by zdravotní sestry zatím dostat neměly a měly by počkat se zvýšením platů až na výsledky reformy zdravotnictví.

Nečas: Když přidat, tak všem

S tím ale nesouhlasí premiér Petr Nečas, který tvrdí, že přidáno by měli dostat všichni zdravotníci, přednostně lékaři. Jurásková Právu řekla, že zdravotní sestry nebudou organizovat žádné akce jako lékaři a na svých místech v nemocnicích u lůžka pacienta zůstanou.

Proti oficiální politice České asociace sester se postavila skupina sester s názvem „Jsem zdravotní sestra a akci Děkujeme, odcházíme plně podporuji“. Ta podle ČTK sbírá podpisy na podporu požadavků lékařských odborů, a to nejen platových, ale i na reformní kroky.

V pondělí už měla téměř 8500 podpisů. Tato iniciativa vznikla po mimořádném sjezdu asociace sester, který vyhlásil, že akci lékařů nepodporuje a k výpovědím sestry vyzývat nebude. Záleží prý na zvážení každé, zda výpověď dá, nebo ne.

Sester je v České republice přes 80 000 a mají obavu z toho, že pokud lékaři odejdou, přijdou o svá pracovní místa. Jurásková ale opakovaně potvrdila, že nemocniční sestry si jsou vědomy své odpovědnosti a zůstanou na svých místech.


Autoři

Václav Pergl, Právo

Komentovat článek: Zdravotní sestry chtějí podíl ze dvou miliard…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Zdravotní sestry chtějí podíl ze dvou miliard…

Komentáře

dalších 15 komentářů
rge qegre  | 1. 02. 2011 22:08

http://www.youtube.com/watch?v=17yHeRjJk7k

kika237 re Pepa  | 1. 02. 2011 19:39

Milý Pepo,to jste na velikém omylu,já bych NIKDY nepodala výpověď,aniž bych neměla zajištěnou práci,která by byla ohodnocena takovou částkou,na kterou se hodnotím a né ještě požadovat záruku,že se mohu vrátit.To je vrchol.

kika237 re Jakub  | 1. 02. 2011 19:26

Co to melete za hlouposti,takže teď začne nakonec boj mezi lékaři a sestrami?Brečíte na špatném hrobě.A nevím,proč bychom se měly stydět,alespoň já se nestydím.Tady stále opakuji,co je to za charakter lékaře,který podá výpověď,bije se v prsa,a nakonec jde škemrat,zdali by se mohl vrátit.I když většina jde o předem domluvenou věc.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné