Zdravotní sestry chtějí podíl ze dvou miliard slíbených lékařům

sestra, lékařka, chirurgie

Ze dvou miliard, které ministr zdravotnictví Leoš Heger slíbil na vyšší platy zdravotníků, chtějí zdravotní sestry, aby bylo přidáno také jim a ne jen lékařům.

„Asociace sester samozřejmě bude požadovat, aby část ze dvou miliard šla i na platy zdravotních sester a laborantů,“ řekla Právu v pondělí předsedkyně České asociace sester Dana Jurásková, která je zároveň ředitelkou Všeobecné fakultní nemocnice na Karlově náměstí a předchůdkyně Hegera ve funkci ministra zdravotnictví. „Budu o tom jednat s mi nist -rem Hegrem ve středu,“ uvedla Jurásková.

Šéf lékařských odborů Martin Engel se ale vyjádřil, že přidáno by zdravotní sestry zatím dostat neměly a měly by počkat se zvýšením platů až na výsledky reformy zdravotnictví.

Nečas: Když přidat, tak všem

S tím ale nesouhlasí premiér Petr Nečas, který tvrdí, že přidáno by měli dostat všichni zdravotníci, přednostně lékaři. Jurásková Právu řekla, že zdravotní sestry nebudou organizovat žádné akce jako lékaři a na svých místech v nemocnicích u lůžka pacienta zůstanou.

Proti oficiální politice České asociace sester se postavila skupina sester s názvem „Jsem zdravotní sestra a akci Děkujeme, odcházíme plně podporuji“. Ta podle ČTK sbírá podpisy na podporu požadavků lékařských odborů, a to nejen platových, ale i na reformní kroky.

V pondělí už měla téměř 8500 podpisů. Tato iniciativa vznikla po mimořádném sjezdu asociace sester, který vyhlásil, že akci lékařů nepodporuje a k výpovědím sestry vyzývat nebude. Záleží prý na zvážení každé, zda výpověď dá, nebo ne.

Sester je v České republice přes 80 000 a mají obavu z toho, že pokud lékaři odejdou, přijdou o svá pracovní místa. Jurásková ale opakovaně potvrdila, že nemocniční sestry si jsou vědomy své odpovědnosti a zůstanou na svých místech.

Ohodnoťte tento článek!