Zdravotní sestry nechtějí do nemocnic. Jsou málo placené

Titulní obrázek

Méně peněz, více papírování, ztráta jistoty kvůli přeměně státních nemocnic na akciové společnosti. To jsou důvody, pro které stále více zdravotních sester dává přednost soukromému sektoru před nemocnicí. „Vystudovala jsem střední zdravotnickou školu, pak tříletý bakalářský obor Všeobecná sestra. Rok jsem pracovala v cizině, teď jsem zaměstnaná v soukromém sektoru. Tady je mé vzdělání oceněno lépe. Do nemocnice bych nešla,“ říká třicetiletá zdravotní sestra..

z Písku, která nechce být jmenována.

„Chybí nám šest sester. Teď končí možnost odvolacích řízení na vysokých školách. Spoléhám na to, že se ozvou zájemkyně, které odmaturovaly a nedostaly se na vysokou. Zatím se však u nás nikdo nepřihlásil,“ popisuje situaci písecké nemocnice hlavní sestra Jana Somrová.

Zdravotní sestra musí absolvovat vyšší odbornou nebo vysokou školu, aby mohla pracovat samostatně bez dohledu. Zdravotní asistent s maturitou má podobné kompetence jako zdravotní sestra, ale nesmí zavádět léky do žíly, pracuje vždy pod odborným dohledem, nemá registraci.

V tomto rozdělení vidí také Somrová hlavní důvod pro upadající zájem sester o práci v nemocnici. „Dívky, které absolvují bakalářské studium a přijdou pracovat do nemocnice, jsou teoreticky zdatné, ale praxi nemají. Chtěly by však na vedoucí místa. Nelíbí se jim, že jsou na tom platově stejně jako zdravotní asistentky,“ vysvětluje Somrová.

O výši platu zdravotních sester v nemocnici odmítla personalistka nemocnice mluvit. Podle neoficiálního zdroje se hrubý plat zdravotní sestry v soukromém sektoru, například v domovech pro seniory, pohybuje kolem 19 tisíc korun.

Podle zdroje mají zdravotní sestry v nemocnici nástupní plat přibližně o dva tisíce korun nižší.

Monika Filipová, Regionální deník

Ohodnoťte tento článek!