Přejít na obsah

Zdravotní sestry se bojí o práci

zpět
16.1.2011
lékaři, sestry, pokoj, pacientka, nemocnice
zvětšitlékaři, sestry, pokoj, pacientka, nemocniceZdroj: www.waynesburg.edu

lékaři, sestry, pokoj, pacientka, nemocnice | Zdroj: www.waynesburg.edu

 

Protestní odchod 133 lékařů z Fakultní nemocnice Olomouc může dopadnout i na další zaměstnance klinik.

Mezi zdravotními sestrami olomouckých klinik, odkud hodlá odejít většina lékařů, je nejistota. A napětí se stupňuje. Sestry totiž nevědí, jestli nakonec nepřijdou o práci. Ve Fakultní nemocnici Olomouc (FNOL) dalo v rámci výzvy „Děkujeme, odcházíme“ výpověď 133 lékařů. To je sice podle odborů čtvrtina, jenže většinou z klíčových pracovišť, jejichž omezení zasáhne celou nemocnici. „U nás dali výpověď skoro všichni. Nevíme, jak to nakonec dopadne. Pokud se lékaři nedohodnou, nebude to dobré pro nikoho. Jsme sehraný tým a děláme výbornou práci. Nemocnice by je neměla nechat jít,“ reagovala zdravotní sestra se zhruba patnáctiletou praxí působící na specializovaném pracovišti. „Jestli skutečně odejdou? Zůstal by jediný, a ten není schopen zajistit čtyřiadvacetihodinový provoz sedm dní v týdnu. Doufáme, že se to nějak vyřeší a popřípadě se rychle najde náhrada. Nás snad nepropustí. To snad ne,“ obávala se. Podle Evy Ptačovské, předsedkyně odborů sester ve fakultní nemocnici, mají zaměstnanci těchto klinik skutečně nemalé obavy. „Pokud dá výpověď jedenáct lékařů ze šestnácti, a to na velmi specializovaném pracovišti, bude to problém. Internu nebo chirurgii má každá nemocnice, ale ve fakultní jsou vysoce specializovaná pracoviště,“ reagovala. „Krizový provoz se dá zvládnout několik dní, déle ne. A sehnat erudované lékaře s určitými specializacemi, je velmi těžké. Mluvím se sestřičkami na těchto pracovištích a cítí se ohroženy. Mají obavy z toho, jak to dopadne, co bude po 28. únoru,“ uvedla.

Odchodem hrozí odborníci z urgentních oborů, kteří jsou potřební i pro další kliniky. Neklid se šíří i tam. „Když odejde anesteziolog, nebude se operovat. Omezí se výkony na chirurgii, ortopedii, dotkne se to i onkologie, i když tady lékaři výpovědi nepodali. Když odejdou anesteziologové, nemocnice nebude držet instrumentářky. Těch je nedostatek, a pokud odejdou jinam, dají-li lepší podmínky, nebudou mít třeba zájem se vracet. Dále by se to dotklo ošetřovatelů, sanitářů, obslužných provozů, kuchyně,“ domýšlela dopady odchodů lékařů Eva Ptačovská. Na mnohé sestřičky dolehla nejistota právě v těchto dnech, kdy se začíná vážně mluvit o krizových variantách provozu po odchodu více než stovky lékařů. Blíží se totiž datum, kdy chtějí končit, a na dohodu s ministerstvem zdravotnictví o vyšších mzdách v letošním roce to nevypadá.

„Všichni jsme doufali, že se lékaři dohodnou. Kam by jich tři tisíce šly? Ale myslí to vážně. My bohužel můžeme pouze čekat, jak to dopadne,“ líčila Eva Ptačovská ze sesterských odborů olomoucké fakultní nemocnice. Zlobí se sestry na protestující lékaře? „Rozumím jejich požadavkům a hlavně nechci, aby odešli. Snad se nějak dohodnou,“ reagovala sestra ze specializovaného pracoviště. „Naše odborová organizace dala najevo, že nesouhlasí s tím, aby se odchody lékařů jakkoliv dotkly ošetřovatelského personálu. Bohužel se to zatím jeví jako reálné. Raději ani nechceme domýšlet, že by odchody lékařů mohly vést až k zániku některých nemocnic. I fakultních,“ uzavřela Ptačovská.


Klíčová slova

Autoři

Daniela Tauberová, Regionální deník

Komentovat článek: Zdravotní sestry se bojí o práci

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Zdravotní sestry se bojí o práci

Komentáře

dalších 13 komentářů
noether Je to jejich chyba, že zůstaly stranou  | 17. 01. 2011 07:02

DO nejí jen o doktorských platech. S cenou práce doktorů se samozřejmě bude muset změnit i cena práce sester. O tom asi nepochybuje nikdo. Jenže holky holt čekají, až to za ně někdo vybojuje!

Petr Všechno je jinak  | 16. 01. 2011 17:40

Drahé sestry, pokud vím, pan ministr chtěl delegovat práci lékařů na Vás, tak potom nechápu, proč by Vás měl managament nemocnice propouštět, spíše naopak, bude V8 s zapotžřebí o to více. Nebyla to spíše dezinformace, ale ve skutečnosti Vás chtějí poslat na rychlokurzy - Náhradou lékaře snadno a rychle? A trošku vážněji, doopravdy si myslíte, že se jim vyplatí Vás propustit, zaplatit odstupné, a ještě ve výpovědní lhůtě zbnovu přijmout zpět? protože si neumím představit, že by nemocnice stály déle než měsíc. To se spíše vyplatí Vám. Těm sestrám, které pochopily, že lékaři nebojují jen za sebe, ale i za pacienty a ostatní personál děkuji, na ty druhé nenadávám, chápu, že při dnešním filtrování informací médii je těžké se v tom, co se děje vyznat. A do budoucna Vám přeji podobně odvážné a nezkorumpované zástupce, jako mají lékaři.

bližní Hloupé zdravotní sestry  | 16. 01. 2011 17:30

Ony sestry nejsou až tak hloupé.Loni div nepoložily špitály svým malým počtem a odcházením kvůli malým platům---------stačilo,že pohrozily----------a bylo jim přidáno.Lékaři hrozí,a nic.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné