Přejít na obsah

Zdravotní ústavy a hygienické stanice čeká opět propouštění

zpět
8.1.2010
dokumenty, smlouva, podpis
zvětšitdokumenty, smlouva, podpisZdroj: palliativmedizin.klinikum.uni-muenchen.de

dokumenty, smlouva, podpis | Zdroj: palliativmedizin.klinikum.uni-muenchen.de

 

Zeštíhlování sítě zdravotních ústavů a propouštění zaměstnanců hygienických stanic bude pokračovat i v tomto roce. Rozsah jejich činnosti by se neměl změnit, nepoleví prý ani zdravotnická prevence.

Jde o zefektivnění práce, tvrdí ministerstvo zdravotnictví. K dubnu skončí pobočky zdravotních ústavů v Trutnově, Hodoníně a dalších městech, o práci přijdou desítky lidí. Od roku 2006 musela ze zdravotních ústavů odejít už asi tisícovka zaměstnanců.

Se zeštíhlením počítá i rozpočet Státního zdravotního ústavu (SZÚ) na tento rok. Objem peněz pro ústav se sníží o pětinu, tedy o zhruba 50 milionů korun. Příspěvek zřizovatele na letošní rok činí 214 milionů korun, řekl ČTK mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň.

Při změně struktury se podle ministerstva dosud podařilo ušetřit 600 milionů korun ročně. Cílem prý je zefektivnit práci a do budoucna zajistit, aby síť byla zcela nezávislá na dotacích.

Změny dlouhodobě kritizuje poslanec KDU-ČSL Ludvík Hovorka. Podle něj ministerstvo ruší fungující síť primární prevence. Zdravotní výbor sněmovny si na Hovorkův popud ke konci loňského roku vyžádal od ministerstva analýzu dopadů rušení sítě krajských hygienických stanic (KHS) a zdravotních ústavů (ZÚ).

Z materiálu, který ministerstvo výboru zaslalo, nicméně nejsou důvody ani důsledky zeštíhlování sítě zřejmé. Dokument má ČTK k dispozici, spíše než o analýzu jde o soupis tabulek a čísel bez vysvětlujícího komentáře.

„Očekávali jsme, že nám ministerstvo dodá, jak budou zbývající pracovníci a pracoviště zvládat agendu, kterou dosud vykonávaly KHS a ZÚ se stávajícím počtem zaměstnanců, místo toho nám poslali samá čísla,“ postěžoval si v rozhovoru s ČTK Hovorka.

Celou věc chce poslanec řešit opět na výboru příští čtvrtek nebo při interpelaci na schůzi sněmovny na konci ledna.

Síť stanic a ústavů dříve zajišťovala mimo jiné očkování. Ministerstvo změnilo dlouholetou praxi, kdy stanice rozdělovaly očkovací látky lékařům. Zvolilo údajně efektivnější způsob distribuce přes soukromou firmu.

Podle ministerstva neměly stanice dostatečné vybavení, modernizace by prý byla dražší než svěřit úkol soukromé firmě. Na riziko možné korupce v tomto případě upozorňoval stínový ministr zdravotnictví za ČSSD David Rath.

Ústavy se dále zabývají metodickou a referenční činností. Na SZÚ pracují odborníci na chřipku a další onemocnění, vytvářejí se tam expertní podklady pro národní zdravotnickou politiku, sbírají se data o zdravotním stavu obyvatelstva. Vymýšlejí se tam také různé preventivní programy proti kouření nebo AIDS. Podle ministerstva by propouštění nemělo znemožnit dosavadní expertní činnost.

K dubnu by měly podle materiálu zaniknout pobočky zdravotních ústavů v Náchodě, Rychnově nad Kněžnou, Trutnově, Hodoníně a dalších městech. Někteří jejich experti by ale měli najít uplatnění v centrálních pobočkách. Ty zůstanou v Praze, Plzni, Liberci, Jihlavě, Brně a Ostravě. Mělo by se pracovat v týmech i s lidmi z hygienických stanic a jiných organizací. „Rozsah činností nebude redukován,“ řekl Sršeň.

„Na SZÚ nedochází k žádným hromadným propouštěním zaměstnanců, ale pouze se redukoval počet hlavně na provozně-obslužných činnostech,“ píše se v materiálu.


Autoři

ČTK

Související články

19.11. Zdravotnický výbor chce analýzu změn hygienických stanic Zdravotnický výbor chce analýzu změn hygienických stanic
1 příspěvků

Komentovat článek: Zdravotní ústavy a hygienické stanice čeká opět…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Zdravotní ústavy a hygienické stanice čeká opět…

Komentáře

další 3 komentáře
Jiří Antonín Votýpka Chtělo by to ale zrušit i nesmyslné vyhlášky  | 9. 01. 2010 09:09

Naprosto souhlasím. Pracuji v laboratořích od roku 1971. Jediné co dnes vítězí je kšeft a nesmyslná aministrativva. Nejméně polovinu práce pracovníků laboratoře dnes zabírá nesmyslná administrativa ¨, která se jen vrší na hromady a ještě jsem nikdy neviděl, že by k něčemu sloužila. Jsou tam nesmysly historických postupů, podle kterých se nedá ani postupovat a když ano pak brzdí změny k lepšímu. Změna oficiální je tak složitá, že je ani nechceme. Je to zase schizofrenie - ne socialistická ale eurotržní. Nařízení a chaos z nich plynoucí přímo ohrožuje některé obory a ústavy.Platy na výdělečných provozech patřících státu jsou dány tabulkami a ani nejvýkonějšímu pracovníkovi pracujícímu za tři se nesmí dát víc byˇjeho přínos by byl ziskový pro prřacoviště. Tak naše státní ústavy slopužení jen pro doplnění kvalifice, získání titulů pro osobní prospěch a pak nám tito vědci dávají vale. Nedivte se mají hypotéky, dluhy, stát je odírá a dělá si z nich dojnou krávu ať už to jsou majitelé nemovitostí, nebo nájemníci, nebo automobilisté , kuřáci, pijani atd. Příklad z poslední doby u nás. Laborantka po atestaci a registraci trávila několik let na školení a ve škole, jakmile dokončila chtěla vyšší plat. Odpověd nemůžeme. Ta samá odešla na stejnou práci jinam a má hned o 12500.Kč více. Kdo vlastně posílá špičkové ústavy ke dnu.Podle mne nekvalifikovanst, neznalost situace, odpouštím uvedené a neodpustil bych zlou vůli.

Táňa Chtělo by to ale zrušit i nesmyslné vyhlášky  | 9. 01. 2010 08:46

Ukázka nesmyslné vyhlášky, kterou vydala ministryně Emmerová / ministři odcházejí, blbosti po nich jsou však věčné /, je ta o kontrole horkovzdušných sterilizátorů 2x ročně. I za socializmu se kontrolovaly 1 x ročně. Je to jen tahání peněz z kapes provozovatelů, neboť jedna kontrola jednoho sterilizátoru stojí přes tisíc korun. Zároveň se tam cpou každý den kontrolní trubičky a lepí papírové testy, takže každý těmito indikátory ihned pozná, zda mu přístroj správně sterilizuje či nikoliv. Zkrátka pro úředníka se vymyslí práce, aby se zdůvodnila nutnost jeho setrvání ve funkci. Podle mě je jen dobře,že se úřady osekávají, jsme v takové situaci, kdy stát nemá na to, hradit kde co.

Jiří Antonín Votýpka Nedávno se slavilo sto let od narození Prof.K.Rašky.  | 8. 01. 2010 15:13

Prof Raška náš nevýznamnější epidemiolog v celé národní hostorii Českého národa byl též tvůrcem nejen mikrobiologického odboru Státního ústavu v Praze, ale též založil síť hygienických stanic v ČSR. Za to byl obdivován a náš zdravotní systém a prevence infekcí byla na světové úrovni. I díky hygienickým stanicím. A vděk za jeho světový unikát - eradikaci metly lidsva pravých neštovic, za práce o klíšťové encefalitídě a likvidaci epidemií břišního tyfu, dětské obrny, včetně vyškolení a vybudování unikátní sítě prevence infekcí? V roce 1972 jej po návratu z předsednictví Světové zdravotnické organizace v Ženevě nepustil řadový vrátný do ústavu který on vybudoval. Pak po čase jej začali velebit i ti co jej vyhnali a dnes kdoví kdo, a kdoví proč likviduje jeho pomník - fungující poslední hygienické stanice, které se nestaly obětmi již loni. Potřebujeme nového profesora Rašku, potřebujeme i novou vládu a hlavně nepotřebujeme kvůli "úsporám" nové oběti epidemií infekčních chorob!

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné