Přejít na obsah

Zdravotní ústavy mají být jen dva, odbory protestují

zpět
10.3.2010
věda, laboratoř, výzkum, mikroskop
zvětšitvěda, laboratoř, výzkum, mikroskopZdroj: ctv.ca

věda, laboratoř, výzkum, mikroskop | Zdroj: ctv.ca

 

Zdravotní ústavy již několik let prochází reorganizací, mění se jejich struktura a snižuje se počet zaměstnanců. Během měsíce by měly být v České republice jen dva takové ústavy. Vývoj se ale nelíbí odborům, podle nich ministerstvo změnami porušuje zákon.

K prvnímu dubnu by měly být zdravotní ústavy jen dva, v Praze a Ostravě, původně přitom bylo na území republiky ústavů 14. Snižování počtu souvisí s reorganizací, kterou ministerstvo provádí již několik let.

Jenže podle Odborového svazu zdravotnictví tak činí v rozporu se zákonem. Ministerstvo to popírá a v restrukturalizaci chce pokračovat, i když zákon, který měl hygienické stanice transformovat a byl připraven, neprošel sněmovnou.

Odbory prý neznají skutečný cíl restrukturalizace ani to, jak budou služby hygienických stanic a zdravotních ústavů poskytované veřejnosti i soukromým subjektům zajištěny.

Soudní spory vyhrajeme

Od roku 2006 musela ze zdravotních ústavů odejít už asi tisícovka zaměstnanců. Zaměstnanci ústavů jsou podle odborů nuceni podepisovat dohody o pracovní činnosti s novým zaměstnavatelem, jinak končí.

Odborový svaz proto nabízí zaměstnavatelům i zaměstnancům právní pomoc. „Jsme si jisti, že jakýkoliv soudní spor vyhrajeme, ministerstvo postupuje v rozporu se zákonem,“ uvedl předseda odborového svazu Jiří Schlanger.

Ministerstvo: omezuje se jen administrativa

Ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že jde o zefektivnění práce. Do budoucna chce zajistit, aby síť byla zcela nezávislá na dotacích.

Změny dlouhodobě kritizuje poslanec KDU-ČSL Ludvík Hovorka. Podle něj ministerstvo ruší fungující síť primární prevence. Podle odborů se důsledky nemusejí projevit dnes, ale až za několik let.

Podle ministerstva ale není k obavám důvod, všichni odborní terénní pracovníci zůstávají v terénu, omezuje se jen administrativa a končí vedení některých ústavů, ze 14 ředitelů budou dva. Stát se podle něj musí chovat hospodárně, sníží se tím náklady. Žádné další propouštění prý není plánováno.

Pracovníci zdravotních ústavů v regionech budou úžeji spolupracovat s hygienickými stanicemi, tím se podle ministerstva zkvalitní jejich fungování.

Ústečtí se obávají o svůj ústav

O svůj ústav se obávají i Ústečtí, jeho zaměstnanci tvrdí, že postup ministerstva může toto prosperující zařízení postupně zlikvidovat. Sepsali proto petici která vyzývá k prošetření postupu ministerstva a pozastavení celého procesu.

„Po restrukturalizaci by ale mělo jít vše přes Prahu. Praha bude rozhodovat o penězích, tam přejde veškerý movitý a nemovitý majetek, smlouvy s pobočkami pojišťoven v Ústeckém kraji budou vyřizovat Pražáci. Pražáci budou rozhodovat o našem statutu, našich budoucích činnostech. Jaké budou - nikdo neví,“ uvedla pro DNES Karola Haasová, lékařka CIM a členka petičního výboru.


Klíčová slova

Autoři

Michaela Svobodová, www.Zdravi.Euro.cz

Související články

8.1. Zdravotní ústavy a hygienické stanice čeká opět propouštění Zdravotní ústavy a hygienické stanice čeká opět propouštění
3 příspěvků

Komentovat článek: Zdravotní ústavy mají být jen dva, odbory…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Zdravotní ústavy mají být jen dva, odbory…

Komentáře

dalších 5 komentářů
pepe.k Vyjebali  | 10. 03. 2010 21:22

s vámi ovčánci... Šnajdr píská a oberschwester poskakuje, jako správná loutka...

Marcela Prý další tunel Šnajdrova bratrstva  | 10. 03. 2010 14:30

Šnajdr skončí v poslanecké sněmovně s doživotní imunitou. V téhle obludnosti ,že imunita nezaniká s mandátem, a že se nevztahuje pouze k výkonu funkce ,nýbrž je taková pěkně všeobjímající - máme jedno z dalších povedených prvenství. Bolševikem poučení kulihraši si to uměli dobře zařídit.

Vlasta Holubová Prý další tunel Šnajdrova bratrstva  | 10. 03. 2010 12:18

Státní zdravotní ústavy na Moravě, resp. jejich zbytky řídí RNDr. Hapala. Po chvilce hledání zjistíte, že tento člověk je bývalý člen výkonné rady ODS (od r. 1991 až do průseru s financováním v roce 1996) a hlavně parťák Šnajdra ve firmě HP Construct (IČO 65138643), kdy tunelovali obce kolem Frýdku Místku. Také ještě před rokem seděl ve firmě Šnajdrova kumpána Lekeše (Masarykova 9, s.r.o., IČO 27673421), který od Šnajdra dostal miliardový kšeft na distribuci očkovacích látek namísto státních hygienických stanic. A jak se dozvíte tady (http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/zdravotnictvi/konec-testovani-na-hiv-zdravotni-ustavy-konci_160664.html), služby bývalých SZÚ na Moravě přebírá Agel, pro kterého dělá Šnajdr "bílého koně". Fischer by opravdu měl všechny ty Šnajdrovy tunely okamžitě zablokovat, dokud se nevyšetří, o co jde (např. tkáňové banky, očkovací systém, státní zdravotní ústavy, koncentrace superspecializované péče, tendr na zdrav. standardy, atd.). Jestli Šnajdr neskončí za mřížemi, tak tady něco nefunguje... /viz http://www.tribune.cz/clanek/16906/diskuse#p1868)

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné