Zdravotní výbor chce kvůli krizovému centru více peněz na granty

Titulní obrázek

Zdravotní výbor pražského zastupitelstva chce, aby hlavní město kvůli financování Centra krizové intervence (CKI) vyhradilo v rozpočtu na příští rok vyšší částku na granty v oblasti zdravotnictví. Shodli se na tom dnes členové výboru. Podle radního Milana Pešáka rozdělilo hlavní město letos na zdravotních grantech přes deset milionů. Pro příští rok žádá výbor téměř o trojnásobek…

Provoz centra omezil zhruba před rokem kvůli finanční ztrátovosti bývalý ředitel bohnické léčebny Ivan David. Projekt centra stojí mimo financování zdravotních pojišťoven, léčebna tudíž musela služby dotovat ze svého. Omezení provozu kritizovali někteří odborníci. CKI bylo znovu otevřeno na začátku června. Od ministerstva zdravotnictví letos dostalo 1,8 milionu korun, pražský magistrát dal na provoz o 300.000 méně. David na začátku roku tvrdil, že z těchto peněz nemůže obnovit všechny služby centra. Nový ředitel léčebny Martin Hollý ale za stejných podmínek CKI obnovil.

Centrum poskytuje nepřetržitou linku důvěry, ambulantní psychoterapii i lůžkovou část. Slouží například duševně nemocným lidem, jejichž stav se náhle zhoršil, nebo lidem jinak zdravým, kteří se dostali do psychické tísně.

Pešák ČTK řekl, že Centrum krizového intervence bude v příštím roce pravděpodobně dotováno z městských grantů. Výbor chce, aby byla v grantových okruzích pro rok 2009 věnována pozornost také rehabilitaci lidí po mozkových příhodách a těžkých úrazech.

Navýšení grantových prostředků je součástí rozpočtových priorit, které dnes schválili členové zdravotního výboru. Mezi další investice, kam by měly peníze z městského rozpočtu v příštím roce přednostně putovat, patří také nová budova pro zdravotnickou záchrannou službu a projekt městské nemocnice. Tu metropole zvažuje zřídit v nemocnici na Bulovce.

ČTK

Zdravotní výbor chce kvůli krizovému centru více peněz na granty
Ohodnoťte tento článek!