Přejít na obsah

Zdravotní výbor Senátu se neshodl na úpravách kompetencí sester

zpět
3.3.2011
nemocnice, sestry, chodba
zvětšitnemocnice, sestry, chodbaZdroj: www.pano-logic.de

nemocnice, sestry, chodba | Zdroj: www.pano-logic.de

 

Zdravotnický výbor Senátu se ve středu neshodl na podobě novely, která má zvýšit kompetence zdravotních sester, porodních asistentek a dalších nelékařských profesí. Část senátorů ČSSD chtěla mimo jiné zrušit pasáž, podle níž by sestry u záchranné služby kvalifikovala na záchranáře pětiletá praxe.

Senát jako celek o novele rozhodne ve čtvrtek.

Novela má umožnit sestrám vykonávat některé činnosti před získáním specializované způsobilosti, přičemž pojišťovny jim je zaplatí. Zvýší se tím jejich kompetence a také prestiž tohoto povolání. Ministerstvo zdravotnictví očekává, že lepší podmínky přivedou do oboru nové zájemkyně.

Norma také prodlužuje registrační období sester z šesti na deset let. Sestrám, kterým by měla registrace propadnout například v květnu 2011, by díky tomu měla platit až do května 2015, aniž by musely o prodloužení žádat.

Registrace je nezbytná, sestry bez ní nemohou samostatně pracovat. Nyní je registrováno 45.000 sester, většině z nich registrace vyprší v letech 2011 a 2012. Nápor žádostí už nyní registr těžko zvládá a vyřizování se zpožďuje.

Předloha počítá také se snížením ceny za registraci. Za tu by měly sestry místo dosavadních 500 korun zaplatit jen stovku.

Novela také ruší dosavadních šest různých zaměření sanitáře a nechává jen všeobecného sanitáře. Umožňuje zdravotnickým záchranářům, aby pracovali v lůžkových částech intenzivní péče a na anesteziologicko-resuscitačních odděleních.


Klíčová slova

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Zdravotní výbor Senátu se neshodl na úpravách…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Zdravotní výbor Senátu se neshodl na úpravách…

Komentáře

dalších 9 komentářů
KATEŘINA komentář  | 12. 03. 2011 19:06

Bohužel, je to tak sestrám se roky ubírají. po ukončení zdrávky 3 roky, získáním atestace (např ARIP) 5 roků, bakalářské vzdělání 2 roky. Jsem magistra a jsem ve stejné platové třídě jako jsem byla po ukončení ARIP.

sestra II komentář  | 6. 03. 2011 22:56

Pane doktore, odpověď na roky praxe je velice jednoduchá. Podle vyhlášky 564 se ubírají roky praxe za nesplněné vzdělání. Tím samozřejmě nazaniká nárok na platovou třídu, ale pokud jsem vystudoval pouze střední školu ale vykonávám činnosti spadající do 11. platové třídy, přicházím tím o léta praxe za nesplněné vysokoškolské vzdělání. K rozdělení 2mld. toliko - sestry nepožadovaly jakoukoli část z této sumy, toto byla opět sólová akce jedné osoby, tedy paní Juráskové. Problém je, že sestry nejsou ve většině případů nositeli výkonů za činnosti, které vykonávají. Předpokládám, že se v tomto ohledu reforma zdravotnictví posune velice vpřed. Samozřejmě za účasti všech odborných a profesních skupin.

sestra II Kompetence a ČAS  | 6. 03. 2011 22:50

Strašně nerad vidím diskuze, kde se zdravotnický personál dělí na sestry a lékaře, toto je špatně. Mnohdy o tom diskutují lidé mimo obor, lidé neznalí problematiky atd. Sestry a lékaři jsou jeden tým, nemohou fungovat jeden bez druhého a tak to prostě je. Pokud se nebude vzdájemně podporovat se zlou se ve finále potážeme. Mnoho z nás sester se za akci D-O postavilo, podpořilo ji, jak je vidět minimálně na Profesní a odborové unii zdravotnických pracovníků a akci SOS zdravotnictví. To, že se paní Jurásková pasovala do role mluvčí sester je velice špatně, není k tomu oprávněna a delegována, svými prohlášeními proti sobě poštvala mnohé týmy zdravotníků. Otázkou je proč to dělá. Odpověď ještě jednodušší... Co má člen ODS udělat pro vládu ODS?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné