Zdravotních pojišťoven má být méně

Zdravotních pojišťoven v zemi zřejmě ubude. Podle ministra zdravotnictví Davida Ratha je totiž současných devět zařízení pro Českou republiku příliš mnoho. „Dovedu si představit, že těch pojišťoven bude méně,“ uvedl ministr Rath…

Zdravotních pojišťoven v zemi zřejmě ubude. Podle ministra zdravotnictví Davida Ratha je totiž současných devět zařízení pro Českou republiku příliš mnoho.

„Dovedu si představit, že těch pojišťoven bude méně, třeba čtyři, maximálně pět. Rozhodně však nejsem pro systém jediné pojišťovny,“uvedl ministr Rath.

Zdravotní pojišťovny podobné úvahy odmítají. „Nedovedu rozlišit, co je moc pojišťoven a co je málo. A nikdo mi to ještě nedovedl vysvětlit. V Německu je třeba tři sta padesát pět pojišťoven a nikomu nepřijde, že to je hodně,“namítá výkonný ředitel Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček.

Opozice, která obvykle všechny nápady Davida Ratha kritizuje, však tentokrát hovoří v podobném duchu jako ministr.

„Každá zdravotní pojišťovna musí mít určitý počet klientů, aby mohla krýt rizika všech pojištěnců. Velmi zhruba je životaschopná taková pojišťovna, která působí celostátně a má dva miliony pojištěnců. Tedy čtyři až pět pojišťoven To samozřejmě nevylučuje regionální pojišťovny,“uvedl stínový ministr zdravotnictví a senátor ODS Tomáš Julínek.

Mezi kritiky současného počtu zdravotních pojišťoven patří především část lékařů. Ti tvrdí, že tyto ústavy pohlcují kus peněz určených na financování zdravotnictví. Navíc za situace, kdy pojišťovny postupně musely omezit veškeré nadstandardní služby pro klienty, považují lékaři existenci několika ústavů za zbytečnou.

Podle ministra Ratha by se měly v první řadě sloučit především pojišťovny, které se zaměřují na početné skupiny státních zaměstnanců: Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra a Zdravotní pojišťovna ministerstva obrany.

„Byl bych velmi rád, kdyby tyto dvě pojišťovny dobrovolně fúzovaly a vytvořily jeden ústav. Myslím, že by to bylo ku prospěchu věci,“řekl Rath.

Obě pojišťovny zastřešující ozbrojené složky jeho slova zaskočila. „Ničím podobným se zatím nezabýváme. Slyším o tom poprvé,“ uvedl mluvčí Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra Radovan Havránek.

Svaz pojišťoven je proti razantním změnám v tomto oboru, žádné úspory by prý nepřinesly.

Vysočina

Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz

Otakar Klepárník

Povinné zdravotní pojištění je jasně určitou formou daně, měl by je tedy inkasovat úřad, např. společně se sociálním pojištění. VZP je již nyní fakticky státní úřad, s podobnými pravomocemi. Pro to by bylo nezbytné definovat rozsah péče nárokovaný z této daně.

Pro opravdové pojištěnía to pro připojištění k povinnému ZP by vznikl prostor u komerčních pojistoven nebo zbývajících zdr. pojištoven. Systém by se zjednodušil, zprůhlednil a ušetřily by se prostředky.

Leopold Kratina

Navrhoval bych, aby si každý mohl vybrat – buď se pojistí u VZP a bude ošetřován ve státních „neziskových nemocnicích“ s jistou smlouvou VZP a nebo se pojistí u soukromých (kromě stávajících, třeba i Kooperativa, Allianz nebo další, kteří vstoupí na pojistný trh) a bude ošetřován v soukromých nemocnicích.

Pojistné by bylo v každém případě povinné a záleželo by na každém kde se pojistí. To že se tím rozdělí péče pravděpodobně na „pro chudé“ ve státních nemocnicích a „pro bohaté“ v soukromých mi nevadí. Když budou soukromé nemocnice nabízet lepší péči a komfort, rád si připlatím. Do státních neziskových nemocnic nechť si chodí stonat ti co chtějí mít vše zadarmo a nevadí jim, že jim na pokoji celou noc chrchlá dalších 7 nocležníků a sestřičky zvesela přes den obtěžují kouřem pacienty (po každé když se vyhrnou ze sesterny).


Ohodnoťte tento článek!