Zdravotníci budou 5. března stávkovat

Titulní obrázek

Na 5. března vyhlásil včera Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče dvouhodinovou výstražnou stávku zdravotníků. Nebude pouze tehdy, když se odboráři do 7. února dohodnou s ministrem zdravotnictví Tomášem Julínkem na řešení přesčasů a odměňování ve zdravotnictví…

Když se dohodnou s Julínkem na přesčasech, stávku ještě odvolají

„Chceme dál jednat, ale když se nedohodneme, stávka bude. Není to proti zaměstnavatelům ani pacientům. Akutní případy by byly ošetřeny vždy,“ řekl Právu předseda uvedeného svazu Jiří Schlanger bezprostředně po skončeném jednání 80 zástupců odborových organizací z celé České republiky, kteří o stávce rozhodli.

„Pravděpodobně se ke stávce připojíme,“ řekla týž den Právu Jana Vedralová, místopředsedkyně Lékařského odborového klubu.

Trochu rozpačitý byl Tomáš Cikrt, mluvčí ministerstva zdravotnictví: „Nerozumím tomu proč stávku vyhlásili, když včera teprve začalo jednání a na stole jsou oba návrhy. Ministrův i odborů.“

Čas je do 7. února

Odboráři na dohodu stanovili termín 7. února. To je totiž den, kdy by měl Senát projednávat Julínkův návrh na řešení přesčasů a odměňování ve zdravotnictví. Julínek chce, aby se pracovní týden prodloužil ze 40 na 48 hodin u zdravotníků. Ti to okamžitě komentovali slovy, že chce zavést pracovní soboty, což je pro ně nepřijatelné. Ke 48 hodinám by pak bylo dalších 8 hodin přesčasů týdně. Odbory to ale odmítají.

Spolu se zaměstnavateli mají jiný návrh. Navrhují, aby se limit přesčasů zvýšil z osmi na šestnáct hodin týdně pro lékaře v nemocnicích a na 20 hodin pro záchranné služby. Za tyto hodiny by pak měli lékaři příplatek 25 procent.

Rozpor také ve způsobu odměny

Odborům se také nelíbí, že ministr Julínek navrhuje, aby zaměstnanci příspěvkových organizací ministerstva zdravotnictví a organizací zřizovaných obcemi a kraji byli odměňováni smluvní mzdou, a ne podle tarifních tabulek, což dál prosazují odbory.

Proti Julínkovu návrhu je i Česká lékařská komora, Lékařský odborový klub, který dokonce v listopadu kvůli tomu demonstroval pod Julínkovými okny, a nesouhlasí ani ČSSD.

Ve Varech stávka už tento čtvrtek

Lékaři karlovarské nemocnice budou zítra mezi osmou a devátou ráno stávkovat. LOK vysvětlil demonstrativní stávku dosavadními neuspokojivými výsledky jednání s vedením nemocnice, jehož odchod z funkcí lékaři mimo jiné požadují. Po dobu stávky budou zajištěna akutní ošetření pacientů. Na podvečer lékaři svolali lampiónový průvod lázněmi. Zvonky chtějí odzvonit hejtmanovi kraje Josefu Pavlovi (ODS).

Právo

Zdravotníci budou 5. března stávkovat
Ohodnoťte tento článek!