Přejít na obsah

Zdravotníci budou 5. března stávkovat

zpět
16.1.2008

Na 5. března vyhlásil včera Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče dvouhodinovou výstražnou stávku zdravotníků. Nebude pouze tehdy, když se odboráři do 7. února dohodnou s ministrem zdravotnictví Tomášem Julínkem na řešení přesčasů a odměňování ve zdravotnictví...

Když se dohodnou s Julínkem na přesčasech, stávku ještě odvolají

„Chceme dál jednat, ale když se nedohodneme, stávka bude. Není to proti zaměstnavatelům ani pacientům. Akutní případy by byly ošetřeny vždy,“ řekl Právu předseda uvedeného svazu Jiří Schlanger bezprostředně po skončeném jednání 80 zástupců odborových organizací z celé České republiky, kteří o stávce rozhodli.

„Pravděpodobně se ke stávce připojíme,“ řekla týž den Právu Jana Vedralová, místopředsedkyně Lékařského odborového klubu.

Trochu rozpačitý byl Tomáš Cikrt, mluvčí ministerstva zdravotnictví: „Nerozumím tomu proč stávku vyhlásili, když včera teprve začalo jednání a na stole jsou oba návrhy. Ministrův i odborů.“

Čas je do 7. února

Odboráři na dohodu stanovili termín 7. února. To je totiž den, kdy by měl Senát projednávat Julínkův návrh na řešení přesčasů a odměňování ve zdravotnictví. Julínek chce, aby se pracovní týden prodloužil ze 40 na 48 hodin u zdravotníků. Ti to okamžitě komentovali slovy, že chce zavést pracovní soboty, což je pro ně nepřijatelné. Ke 48 hodinám by pak bylo dalších 8 hodin přesčasů týdně. Odbory to ale odmítají.

Spolu se zaměstnavateli mají jiný návrh. Navrhují, aby se limit přesčasů zvýšil z osmi na šestnáct hodin týdně pro lékaře v nemocnicích a na 20 hodin pro záchranné služby. Za tyto hodiny by pak měli lékaři příplatek 25 procent.

Rozpor také ve způsobu odměny

Odborům se také nelíbí, že ministr Julínek navrhuje, aby zaměstnanci příspěvkových organizací ministerstva zdravotnictví a organizací zřizovaných obcemi a kraji byli odměňováni smluvní mzdou, a ne podle tarifních tabulek, což dál prosazují odbory.

Proti Julínkovu návrhu je i Česká lékařská komora, Lékařský odborový klub, který dokonce v listopadu kvůli tomu demonstroval pod Julínkovými okny, a nesouhlasí ani ČSSD.

Ve Varech stávka už tento čtvrtek

Lékaři karlovarské nemocnice budou zítra mezi osmou a devátou ráno stávkovat. LOK vysvětlil demonstrativní stávku dosavadními neuspokojivými výsledky jednání s vedením nemocnice, jehož odchod z funkcí lékaři mimo jiné požadují. Po dobu stávky budou zajištěna akutní ošetření pacientů. Na podvečer lékaři svolali lampiónový průvod lázněmi. Zvonky chtějí odzvonit hejtmanovi kraje Josefu Pavlovi (ODS).

Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Zdravotníci budou 5. března stávkovat

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Zdravotníci budou 5. března stávkovat

Komentáře

dalších 7 komentářů
Talk Re:Re:2 hodinová stávka??  | 16. 01. 2008 15:45

Možná,kdyby se vyhlásila stávka a ne teatrum?

Talk Re:Re:Re:2 hodinová stávka??  | 16. 01. 2008 15:34

To,co dělí je slepota,slabost a stranickost.Vůbec mne netrápí(pokud tedy nelituji,že mohla být založena tradice),že nás privátní nepodpořily špitály v tom politickém šaškecu,který dnes vidíme.Nešlo tehdy o nic jiného,než podporu ODS ze strany SPL a (snad)i SAS proti tehdejším.A dnes tato vedení(nebo alespoň SPL)nevyzve k protestu,event.podpoře nemocničních protestů,protože(ikdyby to tak nebylo)obrátí to v zájmy politické,tzn.bude se klábosit o vlivu LOKu,ČLK,ČSSD,dr.Rátha. Pohhnojili jsme si to úžasným způsobem dle úvodního pravidla.

Josef Novák Re:Re:2 hodinová stávka??  | 16. 01. 2008 14:11

Myslíte si,že vás podpoří soukromí lékaří,které jste na jaře 2006 nechali na holičkách a bylo na Staromáku 1000-12000tisíc doktorů.Myslím,že se zachovají na oplátku jako vy.Bohužel nejednost lékařů z nás dělá právě to,co potřebují právě ti papaláši nahoře.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné