Zdravotníci často čelí napadáním i útokům

Facky, plivance, ale i kopání. Tomu všemu už museli čelit zdravotníci při výkonu svého povolání. I když se snaží pomoci zraněným pacientům, často se místo jejich vděku dočkají zcela opačných reakcí. A to nejenom od starších lidí, ale i mladistvých.

Obrovskou trpělivost musejí mít často zejména lékaři Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje. Ti si ze svého zásahu odnášejí nejeden škrábanec či modřinu.

„Při naší práci se s agresivními pacienty setkáváme poměrně často. U všech takových případů ale vždy spolupracujeme s policií,“ uvedl mluvčí Petr Olšan.

Útokům však stále častěji čelí i zaměstnanci v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně. Zatímco před dvěma lety evidovali celkem sedmnáct případů slovního i verbálního napadení, loni jich bylo už dvaačtyřicet. Letos se za první čtyři měsíce stalo takových případů šest.

„Převládají napadení fyzická, a to od plivání, facek, přes kopance až po napadení způsobující zranění závažného charakteru. Svoji agresivitu si na personálu vybíjejí jak mladí, tak starší pacienti,“ sdělila vedoucí útvaru ošetřovatelské péče Marie Hejtmánková.

Agresory bývají dokonce i děti

Například letos se obětí napadení stala zdravotní sestra sloužící na jednotce intenzivní péče v dětském oddělení.

„Agresorkou byla teprve šestnáctiletá dívka, která byla k hospitalizaci přijata pod vlivem alkoholu i drog.
Nejenže sestře nadávala, ale plivala na ni, škrábala ji, nevynechala kopání a dala sestře také ránu do obličeje,“ popsala Hejtmánková.

Asi před třemi týdny zase napadl muž zdravotní sestru na traumatologickém oddělení a pohmoždil jí ruku. Sestře nakonec museli pomoci další zaměstnanci oddělení. „Loni zase zdravotního bratra agresivní opilý pacient kopnul do břicha,“ uvedla další případ mluvčí nemocnice Karla Havlíková. Nejednu nepěknou zkušenost si ze své služby odnesl i lékař či zdravotní sestra v nemocnici ve Vsetíně.

Ročně zde řeší zhruba dvacet incidentů. „Nejvíce jsou tomuto druhu nežádoucích událostí vystavováni zaměstnanci chirurgického oddělení, interního oddělení a LDN,“ vyjmenovala mluvčí zdravotnického zařízení Lenka Plačková. Někteří pacienti dokonce vzteky rozbíjejí nemocniční vybavení. „Naposledy se podobná událost odehrála před několika měsíci, kdy mladý muž pod vlivem návykové látky demoloval zařízení čekárny interní ambulance.

Přivolaná policejní hlídka muže převezla do záchytné stanice,“ řekla dále Plačková. Dodala, že z těchto důvodů nemocnice pořídila kamerový systém, který monitoruje prostory čekárny chirurgické a interní ambulance, vstupní prostory LDN a rovněž prostor vrátnice. Policii musí rovněž několikrát do roka zavolat i do nemocnice v Uherském Hradišti.

„Jsou to však jen ojedinělé případy.Vdrtivé většině jde o verbální útoky, které dokáže zdravotnický personál vyřešit bez cizí pomoci,“ poznamenal mluvčí Jan Hrdý.

Zdravotníci často čelí napadáním i útokům
Ohodnoťte tento článek!
1 (20%) 1 hlas/ů