Zdravotníci dostanou přidáno, ale nejásají

Vím, že by hlavně lékaři měli dostat přidáno, protože jsou podhodnoceni oproti jiným státním zaměstnancům, ale ne paušálně všichni,“ reagovala ředitelka Fakultní nemocnice v Plzni Jaroslava Kunová na středeční rozhodnutí vlády…

Vláda odsouhlasila zvýšení platů zdravotníků o osm procent. Zdravotní pojišťovny na to ale nemají.

Plzeň – “

Podle něj by měli lékaři, sestry a další zdravotničtí pracovníci ve veřejném sektoru dostat od 1. září přidáno. Vláda odsouhlasila zvýšení jejich platových tarifů o osm procent.

Kunová by dala přednost tomu, kdyby 17 milionů korun, o které bude muset mzdový rozpočet do konce roku zvýšit, dostala na ruku a přilepšila by jen některým zdravotníkům, protože tabulky například nezohledňují náročnost jednotlivých oborů.

„Potřebujeme peníze na odměnění těch nejlepších, a ne paušální zvýšení platů,“ vysvětlila ředitelka.

Podmínkou dohody o zvýšení platů bylo podle ní to, že pojišťovny zaplatí nemocnicím v druhém pololetí stejně jako v prvním pololetí, které je vždy silnější o zhruba pět procent.

„To by v našem případě znamenalo zvýšení plateb v řádu desítek milionů korun,“ uvedla Kunová. Podotkla, že pojišťovny už signalizují, že na to nebudou mít a když tuto částku vyplatí, pak o měsíc prodlouží lhůty splatnosti a ty už jsou dnes sedmdesátidenní oproti 20 dnům, které jsou ve smlouvách.

Přednosta Chirurgické kliniky FN Vladislav Třeška připomněl, že klíčoví pracovníci FN stejně přidáno nedostanou. Mezi ty patří asistenti, docenti a profesoři, kteří jsou ve FN vedeni na 0,2procentní úvazek a hlavní plat dostávají od lékařské fakulty.

Kolik stojí zvýšení platů?
17 mil. Kč
Zdravotní pojišťovny v r. 2005
656 mil Kč
Zdravotní pojišťovny v r. 2006
2,1 miliardy Kč

„Platy právníků a soudců budou i po zvýšení tarifů stejně mnohem vyšší, přitom odpovědnost lékařů je obrovská,“ dodal Třeška.

Podle výkonného ředitele Svazu zdravotních pojišťoven Jaromíra Gajdáčka systém „skutečně nemá“ na zvyšování platů.

„Zdravotní pojišťovny rozhodně nepočítají s nějakým navýšením úhrad díky nějakému slibu o navýšení platů,“ řekl Gajdáček. Zdůraznil, že zvyšování tarifních platů se zástupci pojišťoven nikdo neprojednával.

„Přidávání je v rozporu se stabilizačními opatřeními a vůlí ušetřit,“ dodal Gajdáček.

JITKA ŠRÁMKOVÁ, Domažlický deník

Zdravotníci dostanou přidáno, ale nejásají
Ohodnoťte tento článek!