Přejít na obsah

Zdravotníci dostanou přidáno, ale nejásají

zpět
15.7.2005

Vím, že by hlavně lékaři měli dostat přidáno, protože jsou podhodnoceni oproti jiným státním zaměstnancům, ale ne paušálně všichni," reagovala ředitelka Fakultní nemocnice v Plzni Jaroslava Kunová na středeční rozhodnutí vlády...

Vláda odsouhlasila zvýšení platů zdravotníků o osm procent. Zdravotní pojišťovny na to ale nemají.

Plzeň - “

Podle něj by měli lékaři, sestry a další zdravotničtí pracovníci ve veřejném sektoru dostat od 1. září přidáno. Vláda odsouhlasila zvýšení jejich platových tarifů o osm procent.

Kunová by dala přednost tomu, kdyby 17 milionů korun, o které bude muset mzdový rozpočet do konce roku zvýšit, dostala na ruku a přilepšila by jen některým zdravotníkům, protože tabulky například nezohledňují náročnost jednotlivých oborů.

„Potřebujeme peníze na odměnění těch nejlepších, a ne paušální zvýšení platů,“ vysvětlila ředitelka.

Podmínkou dohody o zvýšení platů bylo podle ní to, že pojišťovny zaplatí nemocnicím v druhém pololetí stejně jako v prvním pololetí, které je vždy silnější o zhruba pět procent.

„To by v našem případě znamenalo zvýšení plateb v řádu desítek milionů korun,“ uvedla Kunová. Podotkla, že pojišťovny už signalizují, že na to nebudou mít a když tuto částku vyplatí, pak o měsíc prodlouží lhůty splatnosti a ty už jsou dnes sedmdesátidenní oproti 20 dnům, které jsou ve smlouvách.

Přednosta Chirurgické kliniky FN Vladislav Třeška připomněl, že klíčoví pracovníci FN stejně přidáno nedostanou. Mezi ty patří asistenti, docenti a profesoři, kteří jsou ve FN vedeni na 0,2procentní úvazek a hlavní plat dostávají od lékařské fakulty.

Kolik stojí zvýšení platů?

17 mil. Kč
Zdravotní pojišťovny v r. 2005
656 mil Kč
Zdravotní pojišťovny v r. 2006
2,1 miliardy Kč

„Platy právníků a soudců budou i po zvýšení tarifů stejně mnohem vyšší, přitom odpovědnost lékařů je obrovská,“ dodal Třeška.

Podle výkonného ředitele Svazu zdravotních pojišťoven Jaromíra Gajdáčka systém „skutečně nemá“ na zvyšování platů.

„Zdravotní pojišťovny rozhodně nepočítají s nějakým navýšením úhrad díky nějakému slibu o navýšení platů,“ řekl Gajdáček. Zdůraznil, že zvyšování tarifních platů se zástupci pojišťoven nikdo neprojednával.

„Přidávání je v rozporu se stabilizačními opatřeními a vůlí ušetřit,“ dodal Gajdáček.

JITKA ŠRÁMKOVÁ, Domažlický deník


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Domažlický deník

Komentovat článek: Zdravotníci dostanou přidáno, ale nejásají

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné