Zdravotníci jdou do voleb

Titulní obrázek

Primáři vzali své abdikace zpět. Navýšení svých platů odmítli, dali přednost sestrám. Lékaři ale zároveň doufají, že kraj dodrží své slovo a všechny dohody, k nimž se zavázal. Personál karlovarské nemocnice také odvolává celodenní stávku připravenou na 24. ledna. Vše se ale rozhodne 24. ledna, kdy o krizi v karlovarské nemocnici budou jednat zastupitelé…

Požadavky lékařů podpořilo přibližně dva a půl tisíce lidí. Ti se sešli v 17 hodin před budovou Becherovky na třídě T. G. M., odkud se vydali s lampiony, píšťalkami a zvonky na pochod k hotelu Thermal. Zde vyslechli proslovy karlovarské zdravotnické elity.

“ Doufejme v karlovarské jaro, a ne v normalizaci,“ zaznělo z pódia. Lékaři opět kritizovali neschopnost kraje řídit krajskou nemocnici a znovu poukázali na její tunelování. „Přístroje na hemodialýze manažeři České zdravotní nechali opravovat za ceny vyšší, než je jejich zůstatková hodnota. Na naše dotazy nám nikdo nedal žádnou odpověď,“ uvedla lékařka oddělení hemodialýzy Dáša Fricová.

Praktičtí lékaři ovšem nejsou tak optimističtí, a 24. ledna, kdy se schází mimořádné zastupitelstvo kraje, jsou připraveni uzavřít v tento den své ordinace.

Před shromážděnými lidmi vystoupil i bývalý primář gynekologie Jiří Klikar, který na protest proti managementu, dosazenému do nemocnice krajem, odstoupil už před rokem. V karlovarské nemocnici pracoval třicet let a po celou tuto dobu budoval gynekologické oddělení krajské úrovně. „Byla to ďábelská myšlenka nechat řídit nemocnice prostřednictvím „odborníků“ z Prahy. Proto jsem rezignoval. Musíme mít na paměti, že politici vykonávají pouze správu věcí veřejných, jsou námi voleni a námi placeni. V řízení zdravotnictví zcela evidentně selhali. Věřím, že na tuto krizi nezapomeneme a budeme připraveni nemocnici znovu bránit. Že tato situace nastane, o tom jsem přesvědčen. Uvidíme při volbách,“ zdůraznil Jiří Klikar.

I další lékaři upozorňovali, že nemocnice dosud nemá vyhráno, a prohlásili, že si nezávislý audit hospodaření České zdravotní dobře pohlídají.

Primáři, kteří se vracejí na svá oddělení, uvedli, že je to jejich projev dobré vůle. „Děkujeme, že jste se nenechali zmást průhledným utloukáním velkopanskými báchorkami krajských politiků. Čím větší strach a servilnost, tím více si mocní troufali, troufají a budou troufat. Doufejme, že pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí,“ uvedl primář interny Jaroslav Žák.

Karlovarští lékaři se zároveň pro letošní rok vzdávají jakéhokoliv navýšení svých platů. „Nebudeme požadovat zvýšení našich mezd. Chceme, aby za tyto ušetřené finanční prostředky byly zvýšeny bídné platy našich zdravotních sester,“ uvedli.

Lékaři a zdravotní sestry karlovarské nemocnice se zároveň rozhodli založit občanské hnutí, které nazvali SooS, ' Snaha o ochranu slušnosti'. „Cílem tohoto hnutí je kandidovat do krajských voleb na podzim tohoto roku. Základní a jedinou myšlenkou, kterou chceme prosadit, je zřízení krajské neziskové nemocnice a tak zabránit její privatizaci. Do čela tohoto hnutí postavíme veřejně známé lékaře, primáře a zdravotní sestry,“ uvedli lékaři.

Petici občanů na podporu lékařů už podepsalo 1850 občanů z celého Karlovarského kraje.

Ivana Kalinová, Regionální deník

Zdravotníci jdou do voleb
Ohodnoťte tento článek!