Zdravotníci jsou nebezpečným materiálem ohroženi denně, příplatky jsou však mizivé

Případů infikování nákazou u zaměstnanců v Masarykově nemocnici je mnoho. Informoval o tom primář infekčního oddělení Mudr. Pavel Dlouhý. „Bývají to tradičně nákazy infekčními žloutenkami, což je typické onemocnění zdravotníků s velmi těžkými následky, které končí chronickými stavy až invaliditou…

Ústí nad Labem – Přesto, že se situace nyní zlepšila očkováním, ohrožení dále trvá. Hlavně nákaza infekční žloutenkou typu B,“ řekl. Doplnil, že po poranění při ošetřování pacienta, nebo při práci v laboratoři podávají zaměstnancům léky, které mají předejít nákaze.

I přes velké riziko nákazy rizikové příplatky vyplácené v Masarykově nemocnici nepřesáhnou pět set korun měsíčně. Česká lékařská komora hodlá tento předpis změnit a chce dosáhnout toho, aby se příplatky zvedly na dva tisíce korun.

V loňském roce se v Masarykově nemocnici laborantka poranila o zkumavku s krví pacienta, který byl HIV pozitivní. Poté musela užívat šest neděl náročnou léčebnou kůru. Denně musela jíst dvacet tablet, které měly i různé vedlejší účinky.

“ Nebylo to pro ni nic příjemného, navíc prožívala hrozné psychické trauma, zda testy budou pozitivní. To vám nemůže nikdy nikdo na světě zaplatit,“

řekl Dlouhý. Dodal, že snad i díky této vyčerpávající a náročné léčbě k nakažení laborantky nedošlo.

Téměř mizivé finanční ohodnocení práce v rizikovém prostředí je důvodem, proč jsou na rizikových pracovištích velké personální problémy.

“ Za tak malý příplatek se sem nikdo nehrne. Ať se jedná o interní péči, operační sály, laboratoře, nebo patologie. Nikde není velké riziko nákazy v platech dostatečně zohledněno,“ uzavřel primář Dlouhý.

MARTINA TURKOVÁ, Severočeské noviny, 5.10.2001

Ohodnoťte tento článek!