Zdravotníci míří do Afghánistánu

Velitelství vojskové zdravotnické služby se sídlem v Hradci Králové dostalo za úkol koordinovat vystřídání šesté polní nemocnice, která již nyní v Afghánistánu působí. Hlavním úkolem vyslaného zdravotnického personálu bude…

Přípravy na odlet 11. polní nemocnice do Afghánistánu vrcholí. Zítra v 9.30 hodin se na Masarykově náměstí za účasti nejvyšších představitelů Ministerstva obrany ČR, Krajského úřadu Královéhradeckého kraje a magistrátu uskuteční slavnostní nástup všech členů plánované mise.

Hradec Králové – Do Afghánistánu odletí celkem 140 osob. První skupina odcestuje 7. října, druhá o týden později.

Letí mise dobrovolníků

Velitelství vojskové zdravotnické služby se sídlem v Hradci Králové dostalo za úkol koordinovat vystřídání šesté polní nemocnice, která již nyní v Afghánistánu působí. Hlavním úkolem vyslaného zdravotnického personálu bude ošetřovat vojáky mise ISAF, která se v Kábulu podílí na zajištění bezpečných podmínek pro poskytování humanitární pomoci tamním obyvatelům.

„Příslušníci jedenácté polní nemocnice byli vybíráni na základě jejich odborných znalostí, zkušeností a zájmu. Mise je postavena na principu dobrovolnosti. Jde o vytvořený útvar, nejde tedy o organickou dříve existující jednotku armády,“ vysvětlil velitel Vojskové zdravotnické služby Armády České republiky plukovník Roman Blanař.

Příslušníci polní nemocnice byli rekrutováni z různých vojenských zdravotnických zařízení a útvarů z celé republiky. Všichni adepti od července procházeli speciálním výcvikem podle svých odborností, dále pak nacvičovali hromadný příjem zraněných a bojovou pohotovost.

Pro zkušenosti a peníze

„Rozhodl jsem se jet z profesionálního hlediska. Myslím si, že by měl voják misí využívat. Jedu, abych dosáhl určitých zkušeností a byl plnohodnotným vojákem z povolání. Roli hraje i ekonomický faktor,“ prozradil náčelník štábu 11. polní nemocnice major Marian Tomášik.

Do Afghánistánu poletí nejen lékaři, zdravotní sestry, laboranti a pracovníci logistického zabezpečení, ale i římskokatolický kněz.

Kaplan připraven pomoci

„Coby kaplan budu v Afghánistánu fungovat jako poradce velitele v oblasti mezilidských vztahů a etiky. Budu k dispozici komukoliv z jednotky. Rád bych pravidelně sloužil bohoslužby,“ uvedl kaplan Ivan Havlíček.

„Jako žena strach z mise nemám, ale jisté obavy samozřejmě jsou. Jsem připravena odcestovat,“ tvrdí hlavní sestra 11. polní nemocnice Hana Nováková.

„V průběhu minulého týdne jsme prodělali intenzivní výcvik. Není nejmenších pochyb o odbornosti a připravenosti,“ upřesnil chirurg Michal Plodr.

PETR NECKAŘ, Hradecké noviny, 26.9.2002

Ohodnoťte tento článek!