Zdravotníci přišli s černými prapory

Podle nápisů na transparentech bylo včera v Brně společným snem zdravotníků odstoupení ministra zdravotnictví Davida Ratha a zrušení úhradové vyhlášky. Přes pět set lidí se sešlo před lékařskou fakultou při protestu v rámci Týdne neklidu zdravotníků. Podle premiéra Jiřího Paroubka šlo o “ protest milionářů“…

Brno Praktičtí i dětští lékaři, zubaři, gynekologové, lékárníci i pacienti přinesli před brněnskou lékařskou fakultu černé prapory a hesla s pochmurnými nápisy. Půlroční působení ministra Ratha ve vládě přesto komentovali s humorem. “ Za nápady a vyhláškami doktora Ratha bohužel nestojí jeho lehký otřes mozku, který si diagnostikoval po sobotě,“ konstatoval předseda brněnské stomatologické komory Radek Peřina.

Lékaři se sešli na Komenského náměstí v centru Brna. “ Máme toho všichni plné zuby, že?“ obrátil se na dav před fakultou ředitel brněnské Nemocnice Milosrdných bratří Daniel Rychnovský. Prosazování vyhlášek, administrativní opatření a regulace vyhlášené ministerstvem zdravotnictví se nelíbí ani Asociaci českých a moravských nemocnic.

Ministr zdravotnictví David Rath považuje Týden neklidu za politickou akci před volbami. “ Vyzývám politiky občanských demokratů, aby okamžitě přestali přes své nastrčené satelity organizovat pouliční nepokoje,“ řekl ministr.

Konflikt lékařů s ministerstvem nechtějí ti, kteří léčí nemocné, na pacienty přenášet. “ Nejde nám o vyšší mzdy, ale o to, abychom mohli léčit naše pacienty tak, jak to potřebují,“ uvedla předsedkyně jihomoravských lékařů pro děti a dorost Ilona Hyleová.

V Brně protestovali i lékaři ze vzdálenějších měst. “ Patnáct let jsme podporovali zdravotnictví dobrovolně se zaťatými zuby, ale nyní nám to ministr nařídil. Cítím se ohrožen,“ tvrdil lékař Miroslav Žallmann, který do Brna dorazil z Kroměříže. Ohroženi se však cítí i pacienti. “ Nechci jednou přijít do čekárny a zjistit, že lékař sice v ordinaci je, ale neošetřuje, protože mu za práci nikdo nezaplatí,“ obával se Čestmír Kalousek.

Premiér Jiří Paroubek označil akci za protest milionářů. “ Připravují ji lékárníci a stomatologové, tedy ta nejbohatší skupina lidí ve zdravotnictví, milionáři,“ řekl. Takové nálepce se lékaři brání. “ Já jsem milionářem v tom smyslu, že mám auto na leasing, vlastní ordinaci, ledničku a televizi. Tato argumentace je primitivní a demagogická,“ ohradila se lékařka Marta Holanová.

Týden neklidu vyvrcholí v pátek pochodem zdravotníků a jejich pacientů Prahou.

Rovnost

Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz

Bohumír Šimek

Neslyší-li Jiří Paroubek lékaře a zavírá před jejich problémy oči, lže-li bezostyšně pacientům David Rath, že zdravotní péče není omezována, lžou-li nám oba, že nás řídí ODS, měli by pocítit důsledky svého chování!

Zdravotníci přišli s černými prapory
Ohodnoťte tento článek!