Zdravotníci rušené Úrazové nemocnice v Brně: žijeme v nejistotě

Titulní obrázek

Podle šéfky nemocničních odborů Lenky Doležalové neuklidnil zaměstnance ani nedávný příslib zaměstnání ve FNB. Dokument, který dostali pracovníci nemocnice k podpisu, označila za papír nezakládající žádný další právní nárok…

Zaměstnanci Úrazové nemocnice v Brně, kterou chce ministr Tomáš Julínek (ODS) zrušit a odstěhovat do Fakultní nemocnice Brno (FNB), pracují ve velké nejistotě. Několikrát to zaznělo na pondělní besedě zaměstnanců s jihomoravským hejtmanem Stanislavem Juránkem.

Podle šéfky nemocničních odborů Lenky Doležalové neuklidnil zaměstnance ani nedávný příslib zaměstnání ve FNB. Dokument, který dostali pracovníci nemocnice k podpisu, označila za papír nezakládající žádný další právní nárok.

Odboráři si podle Doležalové nechali dokument posoudit od právníků. Ze zkoumání jim vyplynulo, že nadějné vyhlídky jim podpis dokumentu neskýtá. Podle Doležalové by je dokonce mohl připravit o případné odstupné. „Zaručuje místo v Bohunicích, ale neříká, jaké místo. Ono je docela velký rozdíl, jaké je funkční zařazení,“ řekla lékařka.

Lidé si podle nemohou být jisti ani tím, zda jim FNB nabídne místo v bohunickém areálu, kam se má nemocnice stěhovat, nebo například v léčebně dlouhodobě nemocných v Bílovicích nad Svitavou na Brněnsku. Dokument prý také nemluví o době, po kterou nemocnice práci garantuje.

Podle ředitele FNB Romana Krause dokument podepsaly desítky lidí. Doležalová dnes mluvila o tom, že do Bohunic odcházejí zaměstnanci už nyní, jde však prý o jednotlivce. Kdyby Úrazová nemocnice zanikla, část jejích pracovníků podle odborářky do Bohunic půjde.

„Ale velká část bude hledat prvně kdekoli jinde než tam,“ řekla. Důvodem je podle ní to, že zaměstnanci s koncepcí úrazového centra chystanou pro Bohunice nesouhlasí. „My pokud tam půjdeme, budeme mít problém se o pacienty dobře postarat,“ řekla. Připravený prý není prostor ani organizační struktura.

Zaměstnanci nemocnice dnes na schůzce s hejtmanem kritizovali, že stále nevědí, jaká budoucnost je čeká. „Rok a půl žijeme v naprosté nejistotě. Nejistota je hrozná,“ uvedla jedna z pracovnic nemocnice.

Podle vyjádření ředitele FNB Romana Krause budou přitom prostory pro úrazové centrum v Brně-Bohunicích připraveny letos na podzim a stěhování může začít v listopadu. Podle zaměstnanců však prostory, které se v Bohunicích chystají, nestačí. „Co ty lidi tady? Ti umřou? Vždyť to tam není vůbec připraveno,“ řekl dnes na schůzi emotivně jeden z lékařů.

ČTK

Zdravotníci rušené Úrazové nemocnice v Brně: žijeme v nejistotě
Ohodnoťte tento článek!