Přejít na obsah

Zdravotníci rušené Úrazové nemocnice v Brně: žijeme v nejistotě

zpět
13.8.2008

Podle šéfky nemocničních odborů Lenky Doležalové neuklidnil zaměstnance ani nedávný příslib zaměstnání ve FNB. Dokument, který dostali pracovníci nemocnice k podpisu, označila za papír nezakládající žádný další právní nárok...

Zaměstnanci Úrazové nemocnice v Brně, kterou chce ministr Tomáš Julínek (ODS) zrušit a odstěhovat do Fakultní nemocnice Brno (FNB), pracují ve velké nejistotě. Několikrát to zaznělo na pondělní besedě zaměstnanců s jihomoravským hejtmanem Stanislavem Juránkem.

Podle šéfky nemocničních odborů Lenky Doležalové neuklidnil zaměstnance ani nedávný příslib zaměstnání ve FNB. Dokument, který dostali pracovníci nemocnice k podpisu, označila za papír nezakládající žádný další právní nárok.

Odboráři si podle Doležalové nechali dokument posoudit od právníků. Ze zkoumání jim vyplynulo, že nadějné vyhlídky jim podpis dokumentu neskýtá. Podle Doležalové by je dokonce mohl připravit o případné odstupné. „Zaručuje místo v Bohunicích, ale neříká, jaké místo. Ono je docela velký rozdíl, jaké je funkční zařazení,“ řekla lékařka.

Lidé si podle nemohou být jisti ani tím, zda jim FNB nabídne místo v bohunickém areálu, kam se má nemocnice stěhovat, nebo například v léčebně dlouhodobě nemocných v Bílovicích nad Svitavou na Brněnsku. Dokument prý také nemluví o době, po kterou nemocnice práci garantuje.

Podle ředitele FNB Romana Krause dokument podepsaly desítky lidí. Doležalová dnes mluvila o tom, že do Bohunic odcházejí zaměstnanci už nyní, jde však prý o jednotlivce. Kdyby Úrazová nemocnice zanikla, část jejích pracovníků podle odborářky do Bohunic půjde.

„Ale velká část bude hledat prvně kdekoli jinde než tam,“ řekla. Důvodem je podle ní to, že zaměstnanci s koncepcí úrazového centra chystanou pro Bohunice nesouhlasí. „My pokud tam půjdeme, budeme mít problém se o pacienty dobře postarat,“ řekla. Připravený prý není prostor ani organizační struktura.

Zaměstnanci nemocnice dnes na schůzce s hejtmanem kritizovali, že stále nevědí, jaká budoucnost je čeká. „Rok a půl žijeme v naprosté nejistotě. Nejistota je hrozná,“ uvedla jedna z pracovnic nemocnice.

Podle vyjádření ředitele FNB Romana Krause budou přitom prostory pro úrazové centrum v Brně-Bohunicích připraveny letos na podzim a stěhování může začít v listopadu. Podle zaměstnanců však prostory, které se v Bohunicích chystají, nestačí. „Co ty lidi tady? Ti umřou? Vždyť to tam není vůbec připraveno,“ řekl dnes na schůzi emotivně jeden z lékařů.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Zdravotníci rušené Úrazové nemocnice v Brně:…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Zdravotníci rušené Úrazové nemocnice v Brně:…

Komentáře

dalších 13 komentářů
Jiri Wicherek Re:pravda  | 14. 08. 2008 11:57

Presne tak jsem to minil, vy pochopil a vystihl...

skeptik pravda  | 14. 08. 2008 11:51

je pravdou, že jsem, nesprávně, spojil 2 věci- nutnost zrušení ÚN a jednání s jejími zaměstnanci. to druhé je skutečně mírně řečeno neohrabané a netaktní, další adjektiva vynechám. však toho taky bylo bystře využito k politizaci celé kauzy. případ porodnice v plzni i novou kliniku znám, je fakt, že tento styl by měl být vzorem do budoucna.

Jiri Wicherek Re:Re:Re:Podpora Úrazové nemocnici  | 14. 08. 2008 11:25

Mily skeptiku, o nutnosti zmeny v pripade brnenske Urazove nemocnice nepochybuji. To, co mne, no, mirne receno, zarazi, je styl, kterym to MZd. provadi. Opet pripomenu pripad GPK FN v Plzni. Ta fungovala od konce valky ve zcela nevyhovujici budove (postavene jako skola) zcela mimo areal FN, na opacnem konci mesta. I tam museli dojizdet odbornici, pacientky,novorozenci se prevazely k vysetreni pres cele mesto.... V arealu nove FN byla postavena nova budova GPK, do ktere se klinika loni prestehovala. Cela, dobre pripravena akce, probehla bez vetsi pozornosti medii - krome chvaly novych prostor, neb tento presun nebyl konfliktni, ted medialne zajimavy. Prakticky vsichni zamestnanci presli do nove budovy a pokracovali v praci jako dosud, diky nesrovnatelne lepsim pracovnim podminkam pak na podstatne vyssi kvalitativni urovni. Snad uznate, ze v pripade brnenske urazovky slo a jde o zcela jiny postup. A stara budova GPK? Stoji zatim nevyuzita, bez vetsi pozornosti. Na jeji komercni vyuziti, pokud vim, neni zadny vetsi tlak. A to je nejspise to, oc v Brne jde predevsim, nikoli zlepseni stavajicich nevyhovujicich podminek pracovniku urazovky, zlepseni kvality poskytovane pece... To je jen "razici stit" k prosazovani zcela jinych zajmu.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné