Přejít na obsah

Zdravotníci se bojí ohrožení systému vzdělávání ve zdravotnictví

zpět
1.2.2006

Profesní organizace nelékařských zdravotnických pracovníků kritizují poslanecký návrh, který podle nich může ohrozit systém vzdělávání ve zdravotnictví. Vyplývá to z úterníjho společného prohlášení několika organizací. Návrh chce zrušit povinné registrace zdravotních sester a dalších nelékařských pracovníků...

PRAHA - O normě by měla sněmovna rozhodnout ještě na této schůzi.

Návrh na zrušení povinné registrace údajně předložil poslanec Jaroslav Krákora (ČSSD) za podpory ministra zdravotnictví Davida Ratha. Jestliže tento návrh projde, nebude možná kontrola nad systémem vzdělávání, řekl předseda Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Jiří Schlanger. V návrhu jsou podle něj také nejednoznačnosti, takže ho lze vykládat různě.

O jednotném registru přitom podle Schlangra uvažuje i Evropská unie. „Takže je dost možné, že jej budeme zase znovu zavádět,“ konstatoval. Povinná registrace měla zajistit trvalé vzdělávání středního zdravotnického personálu.

Od loňského dubna se v novém systému začaly vzdělávat tisíce pracovníků. Podle

předsedy Společnosti radiologických asistentů ČR Josefa Hyka se tento systém dlouho připravoval a navrhované změny mohou jeho fungování ohrozit.

Zástupci nelékařských profesí se také cítí být ministerstvem diskriminováni. Podle jejich názoru v některých ustanoveních zvýhodňuje jen lékaře. Na to, že ministerstvo protežuje Českou lékařskou komoru na úkor sdružení zastupujících nelékařská povolání, si již minulý týden stěžovali zástupci zdravotnických

odborů.

„Požadujeme zachování procesu připomínkových a dohodovacích řízení tak, aby nemohlo docházet k rozhodování o nás bez nás,“ píšou organizace ve společném prohlášení.

Podepsané profesní organizace údajně zastupují více než 190.000 pracovníků ve zdravotnictví. Kromě Odborového svazu zdravotní a sociální péče ho podepsala například Česká asociace sester, Unie porodních asistentek, Asociace pro domácí péči či Asociace klinických psychologů.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Zdravotníci se bojí ohrožení systému vzdělávání…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné