Zdravotníci svolávají na 24. února do Prahy velkou demonstraci

Soukromí lékaři, lékárníci a představitelé asociace menších nemocnic svolávají na 24. února do Prahy velkou demonstraci. Protestní shromáždění proti politice a postupu ministra zdravotnictví Davida Ratha se uskuteční na Staroměstském náměstí od 14:00…

PRAHA – Novinářům to ve čtvrtek řekli členové krizového štábu zdravotníků.

„Pan doktor Rath sjednotil konečně zdravotníky, akorát že proti sobě,“ řekl člen krizového štábu a místopředseda Sdružení praktických lékařů Jan Jelínek.

Organizátoři chystaného protestu očekávají, že demonstrující Staroměstské náměstí zcela zaplní. Pokud podle prezidenta České stomatologické komory Jiřího Pekárka „druhá strana nepřijde s diskusí“, budou následovat větší protesty. Zdravotníci jsou připraveni dohodnout se i na tom, že by současně na určitou dobu omezili péči, dodal Pekárek.

V krizovém štábu jsou členové Koalice soukromých lékařů, která sdružuje praktiky, dětské lékaře, zubaře, gynekology a ambulantní specialisty. Patří do něj také Česká lékárnická komora a Asociace českých a moravských nemocnic, která zastřešuje 160 menších nemocnic. Podle členů štábu se začínají připojovat i pacientské organizace. Mimo stojí Česká lékařská komora, lékařské odbory a asociace nemocnic, které řídí ministerstvo.

Již nyní odstartoval krizový štáb petici na podporu svých požadavků. Patří mezi ně přijetí nové úhradové vyhlášky nebo alespoň její novela, zastavení přípravy chystaných zdravotnických zákonů či návrat k odborné diskusi. Jako poslední bod žádají zdravotníci odvolání ministra Ratha. Podle nich vnáší do zdravotnictví chaos a jednání s ním nikam nevedou.

Podle úhradové vyhlášky by platby za péči měly v prvním pololetí proti loňsku vzrůst o tři procenta, na léky by se naopak měly o dvě procenta snížit. Podle Jelínka byly limity v předpisu stanoveny „neodborně a zbrkle“. Lékaři tvrdí, že když je vyčerpají, nebudou moci nemocné ošetřit. Varují například před prodlužováním čekacích lhůt a zavedením pořadníků.

Tvrdí, že limity ohrožují dostupnost péče i existenci praxí. Omezení se podle nich vztahují i na akutní péči a pohotovost či prevenci.

I podle výkonného ředitele Svazu zdravotních pojišťoven Jaromíra Gajdáčka se ve vyhlášce objevují stále nové nedostatky a není jasné, jak mají pojišťovny vlastně lékařům platit. „Ukazuje se opětovně, jak nekoncepčně a špatně byla vyhláška připravena,“ řekl Gajdáček. Podle něj ministerstvo na upozornění od pojišťoven nereagovalo, nařídilo „striktní dodržování“ předpisu.

Krizový štáb kritizuje i Rathův postup při prosazování zdravotnických zákonů. Podle něj vedou zdravotnictví zpátky před rok 1989. Zásadní změny se do norem dostávají až při jednání ve sněmovně, odborníci se k nim předem nemohou vyjádřit, stěžují si lékaři.

Premiér Jiří Paroubek (ČSSD) s výtkami nesouhlasí. Odborníkem je podle něj ministr Rath. „Pokud jde o soukromé lékaře, jestli je někdo živí tím, že sociální demokracie jim chce znárodňovat praxe, tak jsou to nesmysly,“ řekl novinářům. Šéf stomatologické komory Pekárek je podle něj spojenec ODS.

Demonstraci proti ministrovu postupu uspořádali před týdnem lékárníci. Před ministerstvem se jich sešlo na 1500. V pondělí se pak asi 90 procent lékáren na tři hodiny zavřelo. Ministr se nechal slyšet, že on ještě jako odborový předák dokázal přivést na demonstraci 15.000 lidí.

ČTK

Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz

Jana Aschermannová

Premiér Jiří Paroubek (ČSSD) s výtkami nesouhlasí. Odborníkem je podle něj ministr Rath. …Rath je odborníkem na podlé chování, zastrašování, výhrůžky, pomluvy, demagogické řečí a lži, ano dobře jste si vybral Paroubku, dobře se hodí do Vaší socialisticko-komunistické party….

Šéf stomatologické komory Pekárek je podle něj spojenec ODS….. spojenec ODS je pro Paroubka každý kdo má jiný názor než Paroubek …

Bohumír Šimek

Některým z nás se příčí stávkovat. Podnikatel přece nemůže stávkovat! Ale,¨vážení kolegové, kdo z nás je skutečně podnikatel? Kdo z nás je skutečně „soukromý“? Jsme jenom samostatně pracující lékaři. Nic víc! Pojišťovny nejsou pojišťovnami na nemoc a zdraví. My s nimi máme ve skutečnosti jen fingované „individuální“ smlouvy.

Zkuste si v nich změnit jen jednu větu. Nejde to! Jsme pro stát jen složitě proplácenými úředníky. Vždyť i výkaznictví má přednost před péčí o pacienty! Absurdní Kocourkov! A náš prostest, demonstrace či stávka je jen výrazem našeho skutečného stavu.

A podle nepokojů v Německu, které nám zřejmě má být vzorem, lze odhadnout, jak to bude s námi do budoucna! Jedině přirozené vztahy ve zdravotnictví a pokladenský způsob financování mohou normalizovat vztahy pacient-pojišťovna, pacient-lékař a lékař-pojišťovna. Alespoň v ambulantní sféře. Jediná cesta! Jinak lékaři zůstanou ouřadama a pacienti zůstanou na vždy vyřazeni z možnosti systém ovlivnit. A rozkrádat se bude statečně dál. Ani Modrá šance to neřeší a je jen další nabídkou kosmetické úpravy socialistického systému.


Ohodnoťte tento článek!