Zdravotníci v Příbrami se učí bránit agresivním pacientům

Případy napadení zdravotníků agresivními pacienty nejsou sice běžné, ale stávají se. Zaměstnanci příbramské nemocnice proto získali zdarma možnost výuky sebeobrany. Podobné incidenty už totiž museli řešit.

Například když přišli na ambulanci příbramské nemocnice dva zfetovaní muži, kterým koloval v krvi pervitin.
Důvod návštěvy byl očividný, byla jím otevřená tržná rána jednoho z dotyčných. Shodně vypovídali o napadení policejním služebním psem. Muži byli agresivní a napadali personál. Zdravotníkům se je podařilo vytlačit za dveře, zavřít za nimi a přivolat policii. Než však dorazila, pachatelé stačili ještě rozbít vstupní dveře a zmizet. Policisté je ale nakonec dostihli a obvinili z přestupku. „Příliš agresivních pacientů se v nemocnici neobjevuje, ale stává se, že se sem dostanou lidé pod vlivem nějakých omamných látek,“ konstatovala mluvčí příbramské nemocnice Monika Boušková.
Možnost alespoň základní sebeobrany je jedním z důvodů, proč mají zaměstnanci nemocnice příležitost zdarma navštěvovat kurzy aikida a taekwonda v Q-klubu. Napadení se může odehrát kdekoli, jak v nemocnici, tak například po cestě domů z noční směny. V nemocnici je sice postup jasný, zavolat pracovníky bezpečností agentury, strážníky nebo policisty. Kritická je ale časová prodleva před jejich příchodem, během které je třeba, aby napadený zdravotník stihl správně zareagovat a případně útočníka zpacifikoval. „Další výhodou kurzů sebeobrany je také možnost odreagování účastníků po náročné práci v nemocnici. Vybraná bojová umění totiž nejsou založená na agresivitě, ale na využití své i protivníkovy energie. Ten, kdo je ovládá, nemá nikomu ublížit, ale jen agresora zastavit,“ doplnila mluvčí nemocnice Monika Boušková. Zájemci o tréninky jsou muži i ženy z řad zdravotnického i nezdravotnického personálu v různých věkových kategoriích. Díky dohodě se sportovním klubem jsou tréninky po celý rok zdarma.
Pokud zájem vydrží a spolupráce bude fungovat, budou kurzy nejspíš pokračovat i v dalších letech. S útoky pacientů se musí občas vypořádat i zdravotníci záchranné služby, jeden takový případ z minulosti popisuje mluvčí středočeské záchranky Tereza Janečková. Záchranáři měli převézt pacienta s akutní psychózou do pražských Bohnic. „Mladý muž byl po příjezdu záchranné služby agresivní, neklidný a slovně napadal zdravotnický personál. Po několika minutách skočil z výšky na záda řidiči sanitky a způsobil mu velmi vážná zranění,“ uvedla mluvčí Janečková.

Zdravotníci v Příbrami se učí bránit agresivním pacientům
Ohodnoťte tento článek!