Zdravotnická tripartita projedná úhrady za péči i reformní zákony

Zdravotnické odbory budou dnes jednat s ministerstvem zdravotnictví a nemocnicemi na zdravotnické tripartitě. Tématem je letošní úhradová vyhláška, zdravotní pojišťovny podle ní platí lékařům a nemocnicím za léčení.

Mluvit se bude také o chystaných zákonech a plánované reformě psychiatrické péče.

Odbory vytvořily s nemocnicemi a pacienty krizový štáb. Tvrdí, že vyhláška snižuje úhrady za akutní lůžkovou péči o 13,5 procenta, za následnou péči o 12,5 procenta a za ambulantní péči o 17,5 procenta.

Ministerstvo propočty odmítlo jako chybné, štáb prý účelově kalkuluje a straší lidi, aby dosáhl zvýšení plateb. Omezování péče prý nehrozí, příjmy zdravotních pojišťoven budou letos 228,9 miliardy korun s meziročním růstem 2,4 procenta a výdaje 230,849 miliardy s růstem 1,5 procenta.

Zdravotnické odbory podpořily páteční protest, který zorganizovaly lékařská komora a lékařské odbory kvůli snižování úhrad, které podle nich zhorší dostupnost péče. Komora nabídla k podpisu občanům petici proti snižování veřejných výdajů na zdravotnictví, zbytečně drahým lékům či dlouhému cestování k lékaři a do nemocnice.

Zdravotnické odbory chtějí na tripartitě projednat také návrh zákona o univerzitních nemocnicích a chystané novely zákonů, které se týkají činnosti zdravotních pojišťoven a zdravotního pojištění. Tripartita vyhodnotí legislativní plán ministerstva zdravotnictví pro letošní rok.

Ohodnoťte tento článek!