Přejít na obsah

Zdravotnická záchranná služba bude mít 44 nových stanovišť

zpět
11.7.2008

"Počítáme s tím v návrhu nového zákona o zdravotnické záchranné službě," sdělil ministr. Nejvíce stanic přibude podél pomezí Moravy a Čech, v Krkonoších, jižních a středních Čechách a na Vysočině. "Výrazně se tak zlepší dostupnost této péče," uvedl. Významnou novinkou je stanovení nové dojezdové doby pro konkrétní oblasti...

Zdravotnická záchranná služba v České republice má dnes 262 stanovišť a do dvou let by jich mělo být o 44 víc. Právu to řekl ve čtvrtek ministr zdravotnictví Tomáš Julínek.

„Počítáme s tím v návrhu nového zákona o zdravotnické záchranné službě,“ sdělil ministr. Nejvíce stanic přibude podél pomezí Moravy a Čech, v Krkonoších, jižních a středních Čechách a na Vysočině.

„Výrazně se tak zlepší dostupnost této péče,“ uvedl ministr.

Významnou novinkou, kterou připravovaný zákon přináší, je stanovení nové dojezdové doby pro konkrétní oblasti.

V současné době je to 15 minut, ale jsou místa, kam záchranka nedojede ani za půl hodiny. Nově se v zákoně navrhuje dojezdnost od pěti do dvaceti minut. „Těch dvacet minut platí pro ta místa, kam dosud záchranka přijela za půl hodiny a někdy i déle, protože dřív to prostě nešlo,“ informoval Julínek.

Jemu ale oponuje Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče, který tvrdí, že prodloužení oficiálního času dojezdu o pět minut může pro některé pacienty například s infarktem být osudové.

Časové rozpětí dojezdu záchranky bude podle Julínka závislé na demografických a rizikových faktorech s výjimkou nenadálých nepříznivých dopravních nebo povětrnostních podmínek. „Členové výjezdové skupiny budou mít navíc povinnost vyjet nejpozději do dvou minut od převzetí pokynu k výjezdu,“ doplnila ministra jeho náměstkyně Markéta Hellerová.

Náklady budou 250 miliónů

Na vybudování nových 44 středisek záchranné služby ministerstvo vyčlení jednorázově 250 miliónů korun.

„Jen nákup jedné sanitky vyjde zhruba okolo tří miliónů korun,“ řekl Právu Robert Zelenák, ředitel územní záchranné služby Středočeského kraje. Právě v tomto kraji přibude devět nových stanovišť. Změnit se má i financování záchranné služby. Až dosud 70 procent nákladů na provoz záchranky hradil kraj a 30 procent stát. V budoucnu mají většinu nákladů hradit zdravotní pojišťovny, podstatně méně kraje a přibude i příspěvek ministerstva zdravotnictví. Návrh zákona o záchranné službě je nyní v připomínkovém řízení. Na podzim by ho měla schválit vláda a dostat na stůl poslanci. Pokud ho schválí, což ale není jisté, úspěšně projde Senátem a podepíše ho prezident, pak by měl platit od ledna příštího roku.

Václav Pergl, Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Zdravotnická záchranná služba bude mít 44…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Zdravotnická záchranná služba bude mít 44…

Komentáře

dalších 6 komentářů
Petr Bouzek Velkopanské, neracionální, politické  | 13. 07. 2008 12:50

a modrobolševické rozhodnutí. Má to být politický tahák na lidi, aby volili ODS. Kdo tomu nerozumí, tak zajásá, jak je to skvělé rozhodnutí. Ale z hlediska odborného pohledu je to velmi hloupé a nepřipravené. A také velmi drahé. A nebude to fungovat. Ona totiž ta sanitka nejezdí sama, minimálně potřebuje řidiče.

kolega Re:je vyhrano  | 11. 07. 2008 10:02

Jasně, ministerstvo zvoralo systém vzdělávání a nový není funkční, takže na trh práce nepřicházejí nové síly a staré již umírají, dosluhují a odcházejí, takže budování stanovišť je jen politické pozlátko pro laiky, kteří neznají skutečnou pravdu. A návrh zákona situaci na záchrankách ještě zhorší, ale není divu, když to má na svědomí Zelenák s Hellerovou.

záchranář Re:Defibrilátory pro každého!  | 11. 07. 2008 10:00

Co to plácáš? Nikomu nikdo nic nedává. Hasiči a ČČK žádné defíky nemají. Záchranky se je musí koupit. A ty ho nepotřebuješ, co by jsi s ním dělal? A pokud podnikáš, tak si ho kup.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné