Zdravotnické odbory budou jednat s ministrem Hegerem o platech

jednání, smlouva, dohoda

Zdravotničtí odboráři dnes budou jednat s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem (TOP 09). Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče (OSZSP) zásadně nesouhlasí s návrhem ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09) na změnu odměňování a snížení platových tarifů pro pracovníky ve zdravotnictví a sociálních službách. I s ním chtějí odbory o plánovaných změnách jednat.

Pokud se nedohodnou, jsou připraveny vyhlásit stávkovou pohotovost.

Odbory si nedovedou představit jako řešení pouze škrty. Místopředsedkyně svazu Dagmar Žitníková ČTK řekla, že má na dvě tisícovky záporných vyjádření zaměstnanců ve zdravotnictví, které poslali oběma ministrům a premiéru Petru Nečasovi (ODS).

Ministerstvo práce a sociálních věcí chce ušetřit desetinu výdajů na platech, proto navrhlo snížit o desetinu platové tarify a provést změnu v tarifních tabulkách. Změny by se dotkly také části pracovníků ve zdravotnictví a v sociálních službách. Svaz je zásadně proti snižování platů, vyzývá k hledání vnitřních rezerv na zamýšlené úspory.

S návrhem nesouhlasí ani Lékařský odborový klub (LOK) či Česká lékařská komora (ČLK). Upozorňují, že nejde o snížení platových tarifů pouze o deset procent. Zkušení zdravotníci můžou přijít až o 40 procent tarifní složky. Snížení platových tarifů podle odborů povede k dalším odchodům kvalitních pracovníků a ke zhoršení kvality poskytované péče ve zdravotnictví a sociálních službách.

Zdravotnické odbory budou jednat s ministrem Hegerem o platech
Ohodnoťte tento článek!