Zdravotnické odbory chystají další protesty proti reformám

Titulní obrázek

Zdravotnické odbory chystají na podzim další protestní akce proti reformě ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS). Nevylučují ani stávku. ČTK a Právu to řekla místopředsedkyně zdravotnických odborů Dagmar Žitníková. Podle ní je jedním z důvodů k protestům návrh na změnu záchranných služeb…

Poslední stávku proti reformám zažilo zdravotnictví 24. června. Podle odborů se do ní zapojilo 30.000 z 200.000 zdravotníků. Mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt kritiku odborů odmítl jako „zcela nekompetentní a trapnou“.

„Stávky se zúčastnilo jen pět procent zdravotníků, nikoli 30.000, akce skončila fiaskem. Odbory mají před sebou téměř nesplnitelný úkol – vyvolat do podzimních voleb opravdovou nespokojenost zdravotníků,“ řekl Cikrt ČTK.

Julínek se před dvěma týdny rozhodl reformní balík zákonů rozdělit a pozdržet sporné normy například o převodu nemocnic na akciové společnosti. Chce o nich ještě debatovat. Zatím předložil tři zákony o zdravotních službách, o specifických zdravotních službách a o zdravotnické záchranné službě, u nichž předpokládá shodu. Odbory kritizují ale i je. Podle Žitníkové mohou navržené změny u záchranek situaci pacientů zhoršit.

„Odbory jednoznačně proti těmto záměrům budou postupovat. Počítáme s tím, že budeme pořádat další akce. V žádném případě stávka, která teď probíhala, nebyla poslední,“ řekla místopředsedkyně zdravotnických odborů. Jejich předseda Jiří Schlanger před týdnem ministra vyzval, aby dal k diskusi celou reformu. Zdravotnické odbory patřily při pořádání červnové stávky k radikálnějším odborovým svazům. Podle Žitníkové se jeho vedení sejde příští úterý, kdy by mohlo jednat i o dalším postupu.

Odboráři kritizují v zákoně o záchranné službě změnu doby příjezdu sanitek. „Prodloužení dojezdových časů z 15 na 20 minut může pro mnoho pacientů znamenat jistou smrt,“ uvedla Žitníková. Zmínila se o lidech s infarktem či mrtvicí; mozkové buňky odumírají po třech až pěti minutách.

„Není možné, aby odboráři vydávali tak hloupá prohlášení, jedině že by chtěli potvrdit to, z čeho je podezíráme, že totiž plní politické zadání opozice, a to i za cenu ztráty jistého kreditu, kterému se v minulosti zdravotnické odbory těšily,“ řekl Cikrt.

Zdůraznil, že podle intervalu smrti mozkových buněk nejsou budovány záchranné služby nikde na světě, akutní pomoc má dát svědek příhody. Pokud to neumí, vedou ho operátorky. Záchranka může požádat o pomoc horskou službu, vodní záchranáře či báňskou službu, pomohou-li rychleji.

Doba dojezdu 20 minut bude jen v místech hodně nedostupných, jako jsou lesy, hory a neobydlené části území. Pokud tam bude nutný rychlý zásah, poskytne ho letecká záchranka. „Zatím všechny výzkumy ukazují, že v urgentních případech se nejvíce času ztrácí tím, že lidé s přivoláním pomoci váhají,“ shrnul mluvčí.

Reforma by měla změnit i financování záchranek. Nyní mají asi třetinu svých příjmů ze zdravotního pojištění. Zbytek pokrývají obvykle zřizovatelé, většinou kraje. Přispívají ale rozdílně, takže se situace v regionech liší. Zákon by ji měl v celé republice srovnat.

Podle Žitníkové návrh počítá s tím, že by záchranné služby měly dostávat dotace. Místopředsedkyně uvedla, že na ně není ale automaticky nárok. Záchranky by tak byly v nejistotě, zda a v jaké výši peníze získají. Vysoké náklady by si podle Žitníkové vyžádalo i plánované zřízení 20 středisek záchranné služby. Chystané změny označila odborářka za nekoncepční.

Julínek podle ní dosud nepředložil žádnou seriózní analýzu a neuvedl, odkud chce na úpravy systému vzít peníze.

„Každý, kdo si zákon přečte, musí jasně vidět, že přinese více peněz záchranným službám, zvýší dostupnost záchranek pro občany, protože bude 44 nových výjezdových míst,“ řekl Cikrt. Norma podle něj vychází z moderního odborného pohledu na organizaci celého záchranného systému a ministerstvo ji tvořilo ve spolupráci s organizacemi záchranářů.

Někteří ministři již dříve uváděli, že odborářské protesty mají politický charakter a jsou spojeny s předvolební kampaní opoziční ČSSD. Toto tvrzení Žitníková odmítla. Šéf zdravotnických odborů Jiří Schlanger, který vedl přípravu stávky ve zdravotnictví, zasedá za vládu ve správní radě Všeobecné zdravotní pojišťovny.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!