Zdravotnické odbory kvůli hrozící krizi ve stávkové pohotovosti

lékař, lékaři, stávka, nespokojenost, platy,

Zdravotnické odbory včera vstoupily do stávkové pohotovosti. Chtějí od politických stran slyšet, jak budou po volbách řešit kritické problémy resortu. ČTK to řekla předsedkyně odborů Dagmar Žitníková. O vyhlášení stávkové pohotovosti rozhodla výkonná rada svazu. K problémům resortu uspořádá v pátek tiskovou konferenci Českomoravská konfederace odborových svazů.

Ve stávkové pohotovosti jsou od minulého pátku odboráři v pražské Nemocnici Na Bulovce, nespokojeni jsou odboráři v řadě nemocnic i v lázních. Odborový svaz jejich kroky podporuje.

„Výkonná rada vyhlášením stávkové pohotovosti reaguje na neřešené naléhavé problémy ve zdravotnictví, včetně lázeňství, a v sociální péči. Na kritickou situaci, kdy mnoha nemocnicím hrozí krach, některé lázně již zkrachovaly a další jsou vážně ohroženy, odborový svaz opakovaně upozorňoval ministra zdravotnictví Martina Holcáta, premiéra Jiřího Rusnoka a na jednání tripartity i další ministry,“ uvedla Žitníková.

Odbory podle ní už dostaly od premiéra odpověď na dopis, který mu psaly zhruba před měsícem. Podle Žitníkové ale byla neuspokojující. „Pan premiér v dopise napsal, že deficit zdravotnictví bude letos osm miliard korun, přesto vláda přidává příští rok na úhradách za státní pojištěnce pouze 4,7 miliardy, to nestačí,“ řekla.

Obdobně vážná jako ve zdravotnictví a lázeňství je podle Žitníkové situace v pobytových zařízeních sociálních služeb. Výkonná rada ji pověřila, aby se dotázala předsedů politických stran, které pravděpodobně zasednou v Poslanecké sněmovně, jak konkrétně budou kritickou situaci ve zdravotnictví a v sociálních službách řešit. Dopisy s otázkami už svaz odeslal.

1)
“Pojišťovně se však podařilo poprvé v její historii počet pojištěnců udržet. Velký počet pojištěnců byl získán zejména akvizicemi spojenými s projektem elektronických zdravotních knížek a projevil se zde i nový klientsky orientovaný přístup Pojišťovny. Nárůst počtu pojištěnců ve srovnání se Zdravotně pojistným plánem 2010 byl rozhodující pro překročení tvorby Základního fondu zdravotního pojištění i v okamžiku, kdy i za této situace poklesla oproti roku 2009 částka předpisu pojistného z v.z.p. o 1,3% a v porovnání s rokem 2008 dokonce o 1,8%.”
Zdroj: Výroční zpráva VZP ČR 2010 (kapitola 5.1 Základní fond zdravotního pojištění, strana 28).
Ohodnoťte tento článek!