Přejít na obsah

Zdravotnické odbory kvůli platům chtějí schůzku s vládní koalicí

zpět
26.8.2015
Martin Engel.
zvětšitMartin Engel.
Autor: Filip Kůt Citores

Martin Engel. | Autor: Filip Kůt Citores

 

Zdravotnické odbory požádaly premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) o schůzku, na níž by se mělo za účasti předsedů koaličních stran jednat o jejich požadavku na desetiprocentní zvýšení platů zdravotníků v nemocnicích. V dopise, který má ČTK k dispozici, se na Sobotku obrátili předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel a předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková.

Engel tento krok avizoval před týdnem po neúspěšném jednání s ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem (ČSSD).

Ministr minulý týden odborářům nabídl navýšení o pět procent, odbory trvají na deseti procentech. Na desetiprocentní nárůst tarifů od ledna příštího roku by bylo potřeba zhruba sedmi miliard korun. Na platy v nemocnicích půjde zvýšení odvodů státu o 1,8 miliardy korun a také zhruba 1,3 až 1,5 miliardy, které by resort mohl získat v příštím roce navíc ze státního rozpočtu. To vše stačí jen na pětiprocentní navýšení tarifů, chybějí zhruba ještě čtyři miliardy.

Odboráři ale v dopise poslaném premiérovi trvají na tom, že pětiprocentní navýšení je nedostatečné. Neřeší podle nich kritickou personální situaci ve zdravotnictví a nestačí ani v kontextu zvyšování platů ostatních profesí. Připomněli také, že platy státních zaměstnanců by měly růst o dohodnutá tři procenta znovu už od listopadu, zatímco zdravotníci mohou dostat přidáno až od ledna. To považují za „krajně nespravedlivé“.

Letos stouply tarifní platy ve státních nemocnicích o pět procent. Krajské a menší nemocnice většinou přidaly méně nebo vůbec s tím, že prostředky od zdravotních pojišťoven na přidání nestačily. Průměrný plat lékařů ve státních nemocnicích podle zdravotnických statistiků dosáhl letos 62.735 korun, z toho polovina je za přesčasy a služby. Základní plat lékaře činí 32.450 korun, sestry 19.680 korun.


Komentovat článek: Zdravotnické odbory kvůli platům chtějí schůzku…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné