Přejít na obsah

Zdravotnické odbory požadují více peněz pro všechny sestry

zpět
25.6.2009

Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče požaduje více peněz pro všechny sestry. Varuje, že patnáctiprocentní růst tarifů od července, který schválila vláda, je závazný jen pro státní nemocnice. Krajských a soukromých nemocnic, kde pracuje 40 procent všech sester, se týkat nemusí...

Místopředsedkyně svazu Dagmar Žitníková řekla, že odbory chtějí prosadit jednotnou platovou tabulku, aby se navýšení týkalo všech. Svaz připravuje petiční akci.

„Chtěli bychom, aby všichni zaměstnanci ve zdravotnictví byli odměňováni stejným způsobem,“ uvedla Žitníková. K základnímu tarifu by lépe pracující zaměstnanci podle představ odborů dostávali navíc osobní ohodnocení.

Sestry ve státních nemocnicích mají nyní za stejnou práci asi o 4000 korun více; od července může rozdíl stoupnout až na 6000 korun. Takové rozdíly za stejnou práci jsou podle Žitníkové skandální.

Zdravotnické odbory na prosazení svých požadavků sepsaly petici. Dosud pod ní nashromáždily téměř 10.000 podpisů. Poslancům ji však chtějí předat až na podzim po předčasných volbách.

Ministerstvo zdravotnictví podle svého dřívějšího vyjádření předpokládá, že dlouhodobý nedostatek sester nedovolí soukromníkům jejich platy nezvýšit, protože by sestry odešly do státního sektoru.

Průměrná měsíční mzda všeobecné sestry dosáhla loni 24.221 korun. Navýšení má přinést každé sestře u lůžka v průměru 2500 korun. Průměrná mzda v České republice byla v letošním prvním čtvrtletí téměř 23.000 korun.

Zdravotní pojišťovny mají na navýšení tarifů pro druhé pololetí půlmiliardu, s další miliardou korun počítají na příští rok. Více peněz zaplatí všem zařízením, tedy státním, krajským i soukromým. Je jen na vedení nemocnic, jak peníze rozdělí. Podle výpočtů zdravotnických odborů by na odpovídající zvýšení platů všem sestrám bylo potřeba letos vyčlenit celkem 2,3 miliardy korun.

Ministerstvo má příslib krajů, že ve svých nemocnicích dají tyto peníze navíc do platů. Některé kraje už ale daly vědět, že na požadované navýšení peníze od pojišťoven stačit nebudou a ve svých pokladnách rezervy nemají.

Podle odborů navíc letos pojišťovny částečně snížily úhrady některých výkonů. Dosud proplácely výkony typu píchání injekcí a podávání léků, na něž sestry potřebují asi pět minut. Nyní se však podobné činnosti proplácejí jen tehdy, když trvají nejméně deset minut; za kratší výkony nemocnice nedostanou zaplaceno.

Podle České lékařské komory nejsou žádné záruky, že kraje použijí zvýšené příjmy na růst platů. Podle komory také hrozí, že pokud nemocnicím nebudou stačit na vyšší tarif peníze, odeberou je z nadtarifní části platu, což jsou odměny za služby a přesčasy. Ve výsledku tak sestry i po navýšení údajně dostanou stejně.

O zvýšení platů sester rozhodla vláda ve třech krocích - od června stouply platy všem státním zaměstnancům o 3,5 procenta. Od července dostanou všichni zdravotníci ve státních nemocnicích dalších 3,5 procenta a sestry navíc ještě osm procent tím, že budou přesunuty do vyšších tarifních tříd.

V Česku pracuje zhruba 90.000 sester, z nich 37.000 v nemocnicích. Navýšení platů má zastavit odchody sester z nemocnic. Podle šetření České asociace sester (ČAS) chybí českému zdravotnictví až 6000 sester. Sestry se navíc obávají, že je ředitelé nemocnic ještě kvůli úsporám budou dále propouštět.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Zdravotnické odbory požadují více peněz pro…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Zdravotnické odbory požadují více peněz pro…

Komentáře

dalších 13 komentářů
sestra mzdy  | 12. 07. 2009 19:12

Ano mají nás sice dát o třídu výše,ale aby nám nemuseli přece jen přidat,sebrali nám 3roky praxe a sestrám na JIP dokonce 5let praxe,takže na tu svojí třídu podle odpracovaných let stejně nedosáhneme.Dokonce si máme zkontrolovat jestli na tom nebudeme platově hůř než před tím rádoby navýšením.O tom by měli v televizi informovat veřejnost,ktérá si myslí,že nám stále zvyšují platy.

Bohuslava Helclová Soukromé nemocnice  | 5. 07. 2009 17:51

Je mi 54let a pracuji v soukromé nemocnici ve funkci staniční sestry.Ve zdravotnictví pracuji od maturity.Můj plat je 19500 Kč. Kde je ten průměrný plat? Zatím nikdo z vedení nemocnice nemluvil o navýšení platu nemluvil. Nikomu již o výši svého platu neříkámprotože ti, kterým jsem to řekla si myslí, že nejsem normální. Je to velká dřina a zodpovědnost. Mám problémy s páteří. ale musím ještě 6 let vydržet, než budu mít nárok na důchod. Mám svou práci ráda a to je důvod, proč u ní zůstávám. Ale také bych si chtěla po práci odpočinout a užít si dovolenou. Na to však nejsou peníze. Mám obavu, že pokud bude tato situace s nedostatečným finančním ohodnocením pokračovat,nebude se o nás v nemocnicích kdo postarat.

optimist Re:?  | 29. 06. 2009 13:42

Ano tak se to dělá ! Na platovou třídu je nárok dle dosaženého vzdělání a dle zaměstanavatelem požadovaných prací dle katalogu prací.Stačí, když o některý druh katologových prací spadajících do vyšší třídy "nejste požádáni"( požádána bude jedna z kolegyň) a ani vyšší třídu nemusíte nutně dostat..... O platovém stupni ve třídě se dokonce v nárokových složkách nehovoří vůbec, takže se to praktikuje tak, že se časové postupy prostě nekonají, což je výhodné jen pro sestry bez praxe......... No a zvýšení pak není problém realizovat i bez potřebného navýšení příjmu na 100% pokrytí zvýšených mzdových nároků. Jak (S)PROSTÉ !

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné