Přejít na obsah

Zdravotnické odbory se vyjádří ke změnám platových tarifů

zpět
24.8.2010
lékaři, sestry
zvětšitlékaři, sestryZdroj: www.nursingtimes.net

lékaři, sestry | Zdroj: www.nursingtimes.net

 

Zdravotnické odbory se dnes vyjádří k záměru ministerstva práce a sociálních věcí snížit o desetinu platové tarify a provést změnu v tarifních tabulkách. Změny by se dotkly také části pracovníků ve zdravotnictví a v sociálních službách.

Záměr už kritizovaly odbory státních orgánů a organizací. Jejich předsedkyně Alena Vondrová nevyloučila protesty.

Ministerstvo navrhuje dvě varianty změn platových tarifů. První ruší růst platů podle počtu odpracovaných let. Ve druhé variantě by se růst tarifních platů zastavil s hranicí 15 let praxe. Návrh ministerstva ale předpokládá, že se zvýší horní hranice rozpětí osobního příplatku z 50 na 100 procent, pro výjimečné případy pak ze 100 na 200 procent. Předloha je nyní v připomínkovém řízení.

Pokud by platila první varianta, stát by mohl teoreticky ušetřit ročně zhruba až 20,8 miliardy korun, až 8,6 miliardy kraje, města a obce a asi 5,4 miliardy korun zdravotní pojišťovny. Pro druhou možnost jsou úspory vypočítány až na 6,9 miliardy korun pro stát, na 2,8 miliardy pro samosprávné celky a 1,8 miliardy pro zdravotní pojišťovny. Výpočty ale vychází z toho, že zaměstnavatelé nebudou pracovníkům nahrazovat nižší platový tarif jinou složkou mzdy.

Předseda zdravotnických odborů Jiří Schlanger ve funkci po 20 letech končí, od září bude působit na ministerstvu zdravotnictví jako náměstek pro informatiku. Podle mluvčí odborů Marie Klírové ho budou od tohoto data dočasně zastupovat místopředsedkyně Ivana Břeňová a Dagmar Žitníková. O novém předsedovi by měl rozhodnout sjezd, který se uskuteční začátkem listopadu.


Komentovat článek: Zdravotnické odbory se vyjádří ke změnám…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Zdravotnické odbory se vyjádří ke změnám…

Komentáře

dalších 10 komentářů
BOB Víš nad čím žasnu?  | 25. 08. 2010 00:15

Že si na ministerstvu jsou tak jisti, že lékaři vyhrožující odchodem pro nízké platy neodejdou, že se jim dokonce nebojí platy snížit. To jsou naši lékaři skutečně tak neschopní?

BOB HNUS FIALOVEJ  | 25. 08. 2010 00:06

Jak vidíš, politická zvůle nám může sját na hlavu, jak chce! * A drobná poznámka. Černou dírou se ve světě rozumí rozevírající se nůžky mezi možnostmi špičkové medicíny a možnostmi financování zdravotní péče. * Ale u nás se většinou černou dírou rozumí ohromné tunely na všech úrovních odvádějící až jednu čtvrtinu z našich peněz. Pak se divíme, že není na platy lékařů, sester...

BOB velky odborar  | 24. 08. 2010 23:57

Milý pane primaři! Všichni prý jsme úplatní. Já zatím tomu nevěřím. Nedostal jsem nabídku.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné