Zdravotnické poplatky možná bude opět řešit soud

Ústavní soud zřejmě bude muset znovu řešit regulační poplatky ve zdravotnictví. Obrátit se na něj tentokrát chtějí kraje, a to v případě, že jim ministerstvo vnitra zakáže jejich proplácení.

Kraje by se proti rozhodnutí ministerstva mohly bránit nejprve u správních soudů včetně Nejvyššího.

„My zpochybňujeme vůbec smysl a efekt zavedení těchto takzvaných regulačních poplatků. To je důvod, proč se při případném soudním řízení s ministerstvem vnitra chceme znovu obrátit na Ústavní soud,“ prohlásil předseda Asociace krajů ČR a jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) v Otázkách Václava Moravce.

Podle něj poplatky za dva roky od zavedení očekávaný regulační efekt nepřinesly. „Chceme, aby byla vůbec posouzena ústavnost regulačních poplatků, budeme mít za sebou už dva roky praxe a jasně budeme moci doložit, kde očekávaný regulační efekt nastal, a já říkám, že ve většina případů nenastal,“ doplnil Hašek.

Na soud se chce obrátit i vnitro

Vnitro v úterý zahájilo správní řízení čtyřmi kraji kvůli systému proplácení poplatků. Podle ministerstva je jejich způsob v rozporu se zákonem. Hejtmani dotčených krajů – Zlínského, Jihočeského, Ústeckého a Královéhradeckého – to ale popírají.

Správní řízení hrozí dalším šesti krajům včetně Jihomoravského, které ale slíbily způsob proplácení poplatků ještě projednat.

„My jen chceme, aby se dodržoval zákon, pokud kraje darují svým občanům 30 korun, tak aby to dělaly v souladu se zákonem,“ argumentoval na České televizi ministr vnitra Martin Pecina. Dodal, že pokud kraje situaci nenapraví, na soud se obrátí i samo vnitra.

Ve hře je i ukončení koaliční smlouvy

Jisté kosmetické změny plánuje i Jihomoravský kraj, ten chce přejít na slevy místo proplácení poplatků v lékárnách. Ostatní poplatky hodlá ale i nadále proplácet. Hašek předpokládá, že s tím bude souhlasit koaliční jihomoravská ODS, která by měla navíc podpořit přes své poslance i rušení poplatků, o němž bude koncem ledna jednat sněmovna.

„Já budu vyzývat jihomoravskou ODS a také hejtmany v ostatních krajích, kde ODS je součástí koalice, aby jejich zákonodárci na lednové schůzi sněmovny podpořili zrušení regulačních poplatků,“ upřesnil postup krajů hejtman.

V případě, že občanští demokraté nebudou chtít pro takový návrh zvednout ruku, hrozí podle Haška konec spolupráce.

„Pokud svůj závazek nesplní, tak sociální demokracie zváží všechny možnosti, které dává koaliční smlouva. Nechci tím teď dopředu vyhrožovat. Nejzazší možností je, že ta koaliční smlouva prostě skončí.,“ doplnil v Otázkách Hašek.

Ohodnoťte tento článek!