Přejít na obsah

Zdravotnické poplatky možná bude opět řešit soud

zpět
11.1.2010
soud
zvětšitsoudZdroj: www.borev.net

soud | Zdroj: www.borev.net

 

Ústavní soud zřejmě bude muset znovu řešit regulační poplatky ve zdravotnictví. Obrátit se na něj tentokrát chtějí kraje, a to v případě, že jim ministerstvo vnitra zakáže jejich proplácení.

Kraje by se proti rozhodnutí ministerstva mohly bránit nejprve u správních soudů včetně Nejvyššího.

„My zpochybňujeme vůbec smysl a efekt zavedení těchto takzvaných regulačních poplatků. To je důvod, proč se při případném soudním řízení s ministerstvem vnitra chceme znovu obrátit na Ústavní soud,“ prohlásil předseda Asociace krajů ČR a jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) v Otázkách Václava Moravce.

Podle něj poplatky za dva roky od zavedení očekávaný regulační efekt nepřinesly. „Chceme, aby byla vůbec posouzena ústavnost regulačních poplatků, budeme mít za sebou už dva roky praxe a jasně budeme moci doložit, kde očekávaný regulační efekt nastal, a já říkám, že ve většina případů nenastal,“ doplnil Hašek.

Na soud se chce obrátit i vnitro

Vnitro v úterý zahájilo správní řízení čtyřmi kraji kvůli systému proplácení poplatků. Podle ministerstva je jejich způsob v rozporu se zákonem. Hejtmani dotčených krajů - Zlínského, Jihočeského, Ústeckého a Královéhradeckého - to ale popírají.

Správní řízení hrozí dalším šesti krajům včetně Jihomoravského, které ale slíbily způsob proplácení poplatků ještě projednat.

„My jen chceme, aby se dodržoval zákon, pokud kraje darují svým občanům 30 korun, tak aby to dělaly v souladu se zákonem,“ argumentoval na České televizi ministr vnitra Martin Pecina. Dodal, že pokud kraje situaci nenapraví, na soud se obrátí i samo vnitra.

Ve hře je i ukončení koaliční smlouvy

Jisté kosmetické změny plánuje i Jihomoravský kraj, ten chce přejít na slevy místo proplácení poplatků v lékárnách. Ostatní poplatky hodlá ale i nadále proplácet. Hašek předpokládá, že s tím bude souhlasit koaliční jihomoravská ODS, která by měla navíc podpořit přes své poslance i rušení poplatků, o němž bude koncem ledna jednat sněmovna.

„Já budu vyzývat jihomoravskou ODS a také hejtmany v ostatních krajích, kde ODS je součástí koalice, aby jejich zákonodárci na lednové schůzi sněmovny podpořili zrušení regulačních poplatků,“ upřesnil postup krajů hejtman.

V případě, že občanští demokraté nebudou chtít pro takový návrh zvednout ruku, hrozí podle Haška konec spolupráce.

„Pokud svůj závazek nesplní, tak sociální demokracie zváží všechny možnosti, které dává koaliční smlouva. Nechci tím teď dopředu vyhrožovat. Nejzazší možností je, že ta koaliční smlouva prostě skončí.,“ doplnil v Otázkách Hašek.


Komentovat článek: Zdravotnické poplatky možná bude opět řešit soud

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Zdravotnické poplatky možná bude opět řešit soud

Komentáře

dalších 12 komentářů
František Hastík Není to blbé.  | 12. 01. 2010 17:08

Chudí jsou bohužel i chudí duchem a jí, co jim chutná a ne to, co je zdravé a na co by měli peníze. Navíc jsou líní s nedostatkem pohybu. Všimněte si, jak Obama ustupuje se svou vizí zdravotního pojištění pro všechny. Už mu spočítali kolik by to stálo a jaký přínos by to přineslo. Náklady obrovské, přínos žádný. Takže mu pomalu dochází, že úplně stačí dosavadní systém.

František Hastík A přesto to má logiku!  | 12. 01. 2010 16:51

Když je někdo stokilový a zdravý, nechodí po doktorech a tím šetří na poplatcích. Když má někdo normální váhu a plno nemocí, má prostě štěstí, že nebude muset platit. Pocit štěstí v něm třeba vyvolá ústup choroby.

katango Ad F.Hastík :  | 12. 01. 2010 11:07

Ve vyspělých státech,mezi které se v tomto případě můžeme řadit,platí,že bohatí jsou štíhlí a chudí tlustí.Zdravé jídlo je dražší.Pokud byste pokutoval za nadváhu,byli by chudí ještě chudší.Není to transparentní,spíš mi to připadá blbé.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné