Přejít na obsah

Zdravotnický holding ušetřil Plzeňskému kraji miliony korun

zpět
16.8.2011
nemocnice, chodba, pohotovost, jip
zvětšitnemocnice, chodba, pohotovost, jipZdroj: www.wales.nhs.uk

nemocnice, chodba, pohotovost, jip | Zdroj: www.wales.nhs.uk

 

Miliony korun ušetřil za půlrok faktického fungování Zdravotnický holding Plzeňského kraje. Holding zřídil kraj loni kvůli jednotnému řízení a koordinaci krajských nemocnic a kvůli snižování jejich nákladů.

Díky holdingu kraj očekává, že letos ušetří přes 100 milionů korun, řekl radní pro zdravotnictví Václav Šimánek (ČSSD). Úspor se podařilo dosáhnout při nákupu zdravotnického materiálu i při efektivním využití novostavby klatovské nemocnice.

Nejvíc kraj díky holdingu ušetřil snížením investic o 110 milionů korun do novostavby klatovské nemocnice. Holding zpracoval studii na využití budovaného monobloku a ukázalo se, že díky novému vývoji medicíny, kratším hospitalizacím a sdílení lůžek nemusí kraj vůbec stavět jeden původně plánovaný objekt.

Oddělení, která v něm měla být, se až na laboratoř vejdou do monobloku. Kraj tak ušetří 110 milionů korun za stavbu a ročně dalších deset milionů za provoz objektu, řekl Šimánek.

Holding také plánuje, že letos v 22 veřejných zakázkách na nákup materiálu a léků v celkovém objemu kolem 70 milionů Kč ušetří až 14 milionů, řekl ředitel holdingu Jiří Fojtík. „Pokud nakupujeme pro šest nemocnic najednou, dostaneme se na výrazně nižší ceny, než když nemocnice nakupují samostatně,“ uvedl.

Zatím se z 22 zakázek uskutečnilo pět, na nichž kraj oproti minulým letům ušetřil 1,5 milionu korun. „Úspora se pohybovala až kolem 25 procent oproti dosavadním nákladům na stejný materiál,“ konstatoval Fojtík. Například u nákupu obinadel a obvazů se původní cena 990.000 Kč snížila o více než polovinu.

Podle Šimánka se holding osvědčil i při řešení krize na začátku roku v souvislosti s lékařkou odborovou akcí Děkujeme, odcházíme. „Plzeňský kraj byl jeden z nejlépe připravených regionů,“ tvrdí radní. Kraj na organizaci spoléhá i při plánované optimalizaci akutních lůžek.

Například v Klatovech se zruší až 86 akutních lůžek, to je zhruba 20 procent kapacity. Rušení přitom nebude mít vliv na kvalitu a rozsah péče. „Ruší se jen lůžka, která jsou málo využívána. Zároveň se vytváří společný lůžkový fond více oddělení,“ konstatoval Fojtík. Na gynekologii se tak ruší kvůli malému využití 40 lůžek, na očním oddělení všech 20 lůžek. Pokud by oční oddělení potřebovalo pacienta hospitalizovat, může ho díky sdílení lůžek umístit na chirurgii.


Komentovat článek: Zdravotnický holding ušetřil Plzeňskému kraji…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Zdravotnický holding ušetřil Plzeňskému kraji…

Komentáře

další 3 komentáře
někdo Pomoooc, Fojtík  | 17. 08. 2011 18:17

A to tlustý p.r.a.s.e Fojtík, který byl pro neschopnost a kšefty vyhozen z Karlovarska už zase lže, jako když tiskne.Kolik si přihrál na platu sobě?

Zmiják Jak ušetřit ještě více ???  | 16. 08. 2011 21:38

Nejvíce by ušetřil,kdyby se okamžitě rozpustil.A nejlépe i vypustil.

Úsměv Bláboly  | 16. 08. 2011 11:23

To jsou pořád ty samé bláboly dokolečka. Ve skutečnosti se neušetří nic, protože milióny tečou do platů tzv. holdingu a jejich provozů, nemocnice platí pronájem holdingu. Porovnávají se období, která nejdou porovnat. A velmi úsměvné je ušetření něčeho (výstavba versus nevýstavba), co vlastně ani nebylo, na co ani nebyly peníze. Všechno je jenom politika, zdůvodňování nesmyslů vymyšlené na kraji. Otázka zní, proč při tak dobrém počínání jsou dluhy nemocnic (holdingu) větší než loni? Proč kraj tedy připravuje privatizaci nemocnic když tak dobře hospodaří?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné