Přejít na obsah

Zdravotnictví bez peněz, VZP vyhazuje miliony

zpět
18.3.2011
VZP
zvětšitVZP
Autor: VZP

VZP | Autor: VZP

 

Jde o první otevřené přiznání Všeobecné zdravotní pojišťovny: miliony, které vynaložila na prevenci, neměla plně pod kontrolou.

HN v novém seriálu o plýtvání v českém zdravotnictví zmapovaly, jak největší pojišťovna v zemi platila preventivní projekt Úraz není náhoda.

Firma Akademos, jež zakázku na tříletý program seminářů a akcí pro rodiny získala, předložila první fakturu za více než dva miliony korun jen pět dní po podepsání smlouvy.

Aniž cokoliv připravila, aniž doložila za co. Vzápětí si účtovala další čtyři miliony. Roční cyklus podle smlouvy stojí přibližně patnáct milionů, za tři roky by si firma přišla minimálně na pětačtyřicet milionů.

„Odhalili jsme nedostatky,“ uznal mluvčí pojišťovny Jiří Rod poté, co se o kauzu začaly HN zajímat.

„Kvůli nesrovnalostem byly faktury několikrát vráceny, některé platby byly odmítnuty úplně,“ dodal. Vedení pojišťovny se ke kauze muselo postavit otevřeně i kvůli tlaku vlastních zaměstnanců, kteří zakázku v interních dokumentech kritizovali.

O dalším osudu projektu rozhodne správní rada pojišťovny. „Já osobně budu hlasovat pro ukončení spolupráce,“ říká poslanec ODS Boris Šťastný, který má v radě na starosti prevenci. Ve vedení firmy Akademos přitom sedí Šťastného stranický kolega, bývalý europoslanec za ODS Jaroslav Zvěřina. „Vylučuji, že by to mohlo mít vliv,“ ujišťuje Šťastný.

Ročně pojišťovna z fondu prevence vydá půl miliardy korun. Opakovaně v minulosti čelila kritice, že jsou její projekty předražené a neefektivní. Naposledy letos Nejvyšší kontrolní úřad upozornil, že pojišťovna proplatila v projektu ozdravných pobytů Mořský koník čtyřiadvacet milionů korun za neobsazená místa.

Pozornost nebudí ovšem pouze miliony určené na prevenci. „Nejrychleji meziročně rostoucí položkou provozního fondu byly propagace a reklama,“ všiml si Nejvyšší kontrolní úřad. Zatímco v roce 2007 dala pojišťovna na propagaci 44 milionů korun, předloni to už bylo 127 milionů. Kromě toho dávala 90 milionů na časopis Svět pojištěnce.

Že z pojišťovny těmito kanály utíkají stamiliony, tuší i kabinet Petra Nečase, který téma otevřel na včerejším jednání.

Celý článek si můžete přečíst na serveru iHNED.cz nebo ZDE.


Klíčová slova

Autoři

Radek Kedroň, Hospodářské noviny

Komentovat článek: Zdravotnictví bez peněz, VZP vyhazuje miliony

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Zdravotnictví bez peněz, VZP vyhazuje miliony

Komentáře

1 komentář
o nedostupné léčbě doznání dr.Virapena a platby ZP za léčby  | 18. 03. 2011 12:37

..kdyby se ZP začaly orientovat i na léčby,které jsou nové,účinné...vyléčený pojištěnec by se zařadil do práce...to by se mělo ZP i státu vyplatit. Preventivní programy by měly být také promyšlené a cílené na rizikové skupiny, ne vyhazování peněz bezmyšlenkvitě a zbytečně.,nebo jako pašalík známým.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné