Zdravotnictví dalo do vládního prohlášení body dohodnuté experty

Ministerstvo zdravotnictví dalo do vládního prohlášení body dohodnuté experty koalice a schválené vedením ODS, TOP 09 a VV, řekl ČTK expert za TOP 09 Vladimír Pavelka, který 1. srpna nastoupí do funkce prvního náměstka ministra zdravotnictví.

Zdůraznil, že materiál předaný vládě je pracovní. Záleží na dalších politických jednáních, jaké formulace nakonec v prohlášení budou. Některá ministerstva text navrhovaný do programového prohlášení médiím poskytla, ministerstvo zdravotnictví ne.

„Je tam v podstatě to, co je v koaliční smlouvě. Jsou tam věci týkající se změn v systému, samozřejmě také poplatků. Jsou tam změny volající po větší odpovědnosti všech – pacientů, lékařů i zdravotních pojišťoven,“ shrnul.

Konkrétní sumy spoluúčasti text neuvádí. Pacienti by podle politiků měli platit levné léky do 60 korun ceny, místo za položku na receptu by platili 30 korun za recept, platby v nemocnicích by stouply z nynějších 60 korun za den na sto a více podle kvality zařízení.

Členové expertní skupiny původně hovořili o tom, že změny v regulačních poplatcích by měly být od ledna příštího roku. Premiér Petr Nečas (ODS) však chce, aby nastoupily o rok později s ostatními reformními kroky. Nechce prý poplatky vytrhávat z kontextu celkových reforem.

Podle Pavelky záleží načasování na dalších jednáních. „Kdybychom to chtěli stihnout od 1. ledna 2011, tak to musí být napevno dojednáno a jít do vlády do konce srpna,“ připomněl.

Za důležité Pavelka považuje to, že reformní kroky hodlá ministerstvo zdravotnictví provázat s ministerstvem práce a sociálních věcí. „V minulosti spolupráce byla hodně formální a téměř nulová, my chceme, aby oba resorty spolupracovaly velmi těsně. Máme to k sobě 20 metrů,“ řekl Pavelka s odkazem na to, že budovy obou ministerstev leží hned vedle sebe.

Provázání se týká zejména zdravotně sociální péče, nemocenské a také limitů pro platby pacientů. „Je otázka, zda platby zastropovat, nebo kompenzovat nějakou sociální dávkou a jakým skupinám obyvatel,“ uvedl.

Vládní koalice hodlá vymezit nárok pacientů z veřejného zdravotního pojištění, tedy standard péče. Na nadstandard by se lidé mohli připojistit. Nadstandard by nehradil jako dosud pacient v plné výši, doplatil by jen rozdíl mezi standardem a nadstandardem. Strany také chtějí přísněji dohlížet na hospodaření zdravotních pojišťoven, zároveň jim ale umožní svobodnou konkurenci. Zásadní pro pacienty

Zdravotnictví dalo do vládního prohlášení body dohodnuté experty
Ohodnoťte tento článek!