Zdravotnictví dostane letos navíc 1,5 miliardy korun

Zdravotnictví dostane ještě letos 800 milionů korun z navýšených odvodů státu a 700 milionů poskytne vláda v bezúročné půjčce Všeobecné zdravotní pojišťovně (VZP). Celkem si tak resort ještě letos polepší o 1,5 miliardy korun, se kterými nepočítalo, řekl novinářům ministr zdravotnictví Martin Holcát.

Platba za státní pojištěnce byla zvýšena zákonným opatřením, které vstoupí v platnost 1. listopadu.

„Zhruba půl miliardy z těchto peněz dostane VZP, zbytek bude náležet ostatním pojišťovnám. Suma pomůže eliminovat některé nejakutnější problémy českých nemocnic. Zažehnat by měla například odkládání plateb pojišťoven za péči a prodlužování čekacích dob u plánovaných operací,“ uvedl.

Návratnou finanční výpomoc pro VZP schválila vláda ve středu, kdy také projednala posílení zdrojů pro odvody státu od listopadu o 400 milionů korun měsíčně, za rok to je navíc 4,7 miliardy. VZP žádala půjčku 2,5 miliardy korun, protože právě tolik jí na konci roku bude chybět. Peníze mají přispět k tomu, aby VZP udržela lhůty splatnosti za péči.

„Částka 800 milionů pro VZP není dostatečná, jednáme dál a podle stavu státního rozpočtu by VZP mohla dostat ještě zhruba miliardu v dalším měsíci,“ uvedl ministr.

Ve zdravotním pojištění se očekává na konci roku schodek osm až deset miliard, celkem resort spotřebuje 290 miliard korun. Navýšení odvodů státu za děti či důchodce 4,7 miliardy očekávaný schodek pokryje jen zčásti.

Holcát už dříve řekl, že k sanaci systému by přispěl i odkup nedobytných pohledávek zdravotních pojišťoven. Současné ministerstvo ho nemůže uskutečnit, alespoň ho tedy chystá. Odkupovat by se mohly pohledávky za zhruba pět miliard, ty mají podle Holcáta reálný podklad, celkem ale pohledávky přesahují 30 miliard korun.

1)
“Pojišťovně se však podařilo poprvé v její historii počet pojištěnců udržet. Velký počet pojištěnců byl získán zejména akvizicemi spojenými s projektem elektronických zdravotních knížek a projevil se zde i nový klientsky orientovaný přístup Pojišťovny. Nárůst počtu pojištěnců ve srovnání se Zdravotně pojistným plánem 2010 byl rozhodující pro překročení tvorby Základního fondu zdravotního pojištění i v okamžiku, kdy i za této situace poklesla oproti roku 2009 částka předpisu pojistného z v.z.p. o 1,3% a v porovnání s rokem 2008 dokonce o 1,8%.”
Zdroj: Výroční zpráva VZP ČR 2010 (kapitola 5.1 Základní fond zdravotního pojištění, strana 28).
Ohodnoťte tento článek!