Přejít na obsah

Zdravotnictví je bez peněz, Heger drasticky šetří

zpět
19.11.2010
lékař, peníze, stetoskop, zdravotnictví
zvětšitlékař, peníze, stetoskop, zdravotnictvíZdroj: diepresse.com

lékař, peníze, stetoskop, zdravotnictví | Zdroj: diepresse.com

 

Tvrdé úspory, které ministr zdravotnictví oznámil v tzv. úhradové vyhlášce, mají jasný důvod. Podle zjištění Aktuálně.cz se zdravotnický rozpočet letos propadne o neplánovaných deset miliard.

Nemocnice dostanou v příštím roce o pět procent nižší paušál, léčebnám dlouhodobě nemocných poklesne dokonce o deset procent, ambulantním specialistům klesnou platby z pojišťoven o dvě procenta.

Asociace českých a moravských nemocnic už oznámila, že při takových platbách bude nutné omezit péči.

„Může jít o první nástřel, ze kterého může ministr při jednání s lékaři ustoupit,“ připouští tvrdost nabídky zdravotní expert Pavel Vepřek.

„Návrh vyhlášky je postaven restriktivně, nicméně probíhá připomínkové řízení a vyhodnocování připomínek,“ připustil změny také mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

Šetřit se podle něho bude především odkládáním výkonů, které se dají plánovat.

Rozpočet bez kontroly

Ministra Leoše Hegera nutí k tvrdému postupu, fakt, že zdravotníci už podruhé nesplní plánovaný rozpočet.

V roce 2009 nepočítaly pojistné plány pojišťoven s dopady krize. Vyšší nezaměstnanost způsobila propad v příjmech o 10 miliard. S odpovídajícím schodkem se počítalo i v letošním roce. Z údajů ČSÚ však vyplývá, že se deficit může prohloubit o dalších 5-10 miliard, protože pojišťovny neudržely pod kontrolou výdaje.

Obtížnou situaci připouští i mluvčí Sršeň. „Rostoucí deficit za poslední roky značným způsobem vyčerpal rezervy systému. Již nyní je na účtech zdravotních pojišťoven v rezervách pouze 13 miliard. Je zde zřejmé nebezpečí zpožďování plateb pojišťoven zdravotnickým zařízením,“ upozornil mluvčí.

Pokud se rezervy pojišťoven do konce roku sníží z loňských dvaceti na letošních 10 miliard, musí rozpočet opravdu tvrdě šetřit. Podle odhadu ministerstva financí vyrostou příjmy pojišťoven v příští roce pouze o pět miliard a hrozící deficit ve výši 20 miliard by skutečně platby pojišťoven zpozdil.

Také po přísných škrtech očekává ministerstvo zdravotnictví deficit ve výši několika miliard.

Kdo za to může

Deficit za rok 2010 způsobilo nekontrolované zvyšování plateb, které pojišťovny posílají tzv. speciálním centrům při velkých a některých soukromých nemocnicích.

Tato centra se specializují na určité diagnózy například v oboru onkologie, kardiologie a chirurgie.

O smlouvách s centry rozhoduje bez výběrových řízení manažeři zdravotních pojišťoven. V minulých letech tak postupně přidělili částku až 30 miliard ročně.

Ještě v roce 2007 utratily české nemocnice 83 miliard korun, letos tato částka vyroste podle údajů ČSÚ ke 115 miliardám. Z navýšení neviděly ani korunu menší ústavy na okresech, které sdružuje Asociace českých a moravských nemocnic. „Proto jsou pro nás škrty v úhradové vyhlášce likvidační,“ vysvětluje Stanislav Fiala z asociace.

Léky o 120 procent

Růst výdajů v centrech potvrzují i údaje Státního ústavu pro kontrolu léčiv.

Politici se v posledních pěti letech snaží udržet pod kontrolou výdaje na léky. To se podařilo díky zavedení poplatků u léků do tří set korun za jedno balení. Těch Češi letos užívají stejně jako v roce 2006. O osmdesát procent se zvýšila spotřeba léků od tří set do 2500 korun, které nejčastěji předepisují specialisté. Víc než dvakrát se zvýšila spotřeba léků v ceně přes 10 tisíc korun za jednu dávku, které se výlučně hradí z rozpočtů specializovaných center.

Nejdražších léků se ve výrobních cenách v roce 2006 prodalo za pět miliard. Pokud se udrží trend z prvního pololetí, tak letošní obrat překročí 11 miliard. Prodejní cena je po započtení marží distributorů i lékáren a DPH o třetinu vyšší.

Další nárůst výdajů v centrech způsobuje zavádění nových přístrojů, které nemocnice opět instalují pouze po dohodě s pojišťovnami.

Ministerstvo zdravotnictví připouští, že nemá páky, jak výdaje v centrech omezit. „Způsob úhrady tzv. centrové péče a její limitace je dán smlouvami zdravotních pojišťoven s těmito centry,“ upozorňuje mluvčí Sršeň, že na ministerské úhradové vyhlášce nezáleží.

Omezit výdaje pojišťoven na centra mohou pouze politické strany, které v případě VZP, pojišťovny ministerstva vnitra a vojenské pojišťovny jmenují většinu členů správních a dozorčích rad.


Autoři

Petr Holub, Aktuálně.cz

Komentovat článek: Zdravotnictví je bez peněz, Heger drasticky…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Zdravotnictví je bez peněz, Heger drasticky…

Komentáře

dalších 18 komentářů
Olga rozpočet bez kontroly ?  | 12. 01. 2011 12:33

Tak s tím my pacienti asi těžko budeme souhlasit. Dostupnost všelidové péče musí fungovat. Jsem těžký Narkoleptik, moje jediná poradna, která funguje již přes 25 let, má nyní zaniknout. Nejsou peníze. Léky , které užívám denně a které mně zajistí život tak, aby se dal žít, abych nezatěžovala ostatní společnost svojí exisencí a abych dokázala být soběstačná, ty prý prostě nebudou.Já mam brát léky jako cukrovkář inzulin. Tak dokud je ještě pár dní budu moci brát, musím se ostře bránit. Až léky dojdou, lehnu si do postele a budou mně za chvíli krmit . Tak co bude levnější pane ministře? dát mně dvě tabletky denně a já se o sebe postarám, nebo to druhé?Prosím Vás tímto , zařiďte, aby poradna pro Narkoleptiky na Karlově náměstí Kateřinská 30 přežila tyto krize. Vždyť tam zachraňují denně tolik osudů. Je tam i poradna jediná pro neklidné nohy, . Vše je pod dohledem dr Šonky a celého týmu proškolených lidí.Sdělte mně prosím, kam budu docházet na kontroly, když moje poradna, na které jsem závislá, podle mých informací končí. Jsem ženská sestra,tedy gymnasium a dva roky nástavba v Londýnské ul. která si odsloužila své roky u lůžka a potom jako masérka dřela , buhužel, jsem po IM, jako následek po Narkolepsii. Je mi 54let. A takových je nás věřte tisíce. Jen to, že nemáme poruchu inteligence nás nezviditelňuje.Máme pouze poruchu spánku. Ráda bych Vám jí dala , alespoň na den.Věřím, že kdybyste poznal všechny záludnosti Narkolepsie, rval byste se o nás jako lev. Narkolepsie je neléčená vlastně smrtelná choroba, ale umíráme na sekundární příznaky. Pacientka

Freny Informační zeď  | 22. 11. 2010 22:36

Myslíte si, že nějaká zdravotní pojišťovna pošle svým klientům dopis, ve kterém jim oznámí, že pokutovala lékaře X.Y, za to, že je moc dobře a kvalitně léčil. Ne, pacienti vůbec netuší, že jejich lékaři jsou pokutování velmi citelně za to, že je léčí. Pojišťovna si naplánuje, jak za doby RVHP, kolik dá na léčení za rok, a když se léčí více, třeba proto, že bylo více nemocných pacientů, tak to musí lékaři platit ze svého. To je jakoby si nějaká hasičská pojišťovna naplánovala kolik se smí za rok uhasit požárů a kdyby ten rok hořelo víc, tak si to hašení musili hasiči už platit ze svého. A problém lékařů je v tom, že jsou v rolích hasičů, kteří požár musí ze zákona uhasit a pak zaplatit ze svého. Tohle vyhovuje všem, pacientům, zdravotním pojišťovnám a politikům. Ale už ne lékařům. A není se čemu divit. Okrádat se můžete nechat léta, ale jednou musíte říct dost. A to je právě akce "Děkujeme, odcházíme".

Freny Podivná hra  | 22. 11. 2010 22:31

Lékaři jsou v pozicích kuchařů, kteří musí vařit svým hostům (pacientům) jídlo podle jejich chuti, aniž to jsou schopni hosté zaplatit. Když potom přijde výběrčí daní, tak sebere peníze kuchařům. Takže kuchaři musí část hostiny platit pro své pacienty zadarmo. A to je hlavní problém českého zdravotnictví. Je třeba regulovat pacienty, ne lékaře. Ale rozumně. Ne cestou regulačních poplatků. Pokud nějaký pacient využívá velmi mnoho péče, tak se na něj musí zdravotní pojišťovna podívat. Na pacienta. Ne, jako dnes, okamžitě dát pokutu ošetřujícím lékařům, kteří ale nesměli pacienta poslat do ANANAS, protože, kdyby náhodou něco bylo, tak mohli být odsouzeni. Lékař nemůže pacienta neléčit jenom proto, že to jeho zdravotní pojišťovna nehodlá zaplatit. To je jádro pudla. Pokud to nějaká reforma zdravotnictví neřeší, tak není reformou ale faceliftingem. Ale to už ví všichni, jen nikdo do toho ještě neměl odvahu říznout.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné